AMEA-da aparılan bərpa və yenidənqurma işləri ilə tanışlıq
2020-ci ilin 7 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov AMEA Rəyasət Heyətinin binasında aparılan yenidənqurma və bərpa işləri ilə ətraflı şəkildə tanış olub, yaradılmış şəraitdən öz məmnunluğunu ifadə edib.
Sentyabrın 17-də isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov AMEA-nın Nəqliyyat-Təsərrüfat və Təmir-Tikinti şöbələrinin ərazisində aparılmış təmir və yenidənqurma işlərilə tanış olub.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev son aylarda akademiyada aparılan islahatlar və görülən işlər bərədə ətraflı məlumat verib.
Akademik Ramiz Mehdiyev bu gün akademiyada aparılan islahatların, bərpa və yenidənqurma işlərinin ölkə başçısı İlham Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın diqqəti, qayğısı və dəstəyi nəticəsində həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, ölkə rəhbərliyi tərəfindən AMEA-nın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, alimlərimizin iş şəraitinin, eləcə də sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində mütəmadi addımlar atılır.
Görüşdə çıxış edən AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov akademiyanın Nəqliyyat-Təsərrüfat şöbəsinin ərazisinin ekspertizasının aparıldığını, eskiz layihəsinin hazırlandığını və müvafiq dövlət qurumlarının icazəsindən sonra təmir-bərpa və yenidənqurma işlərinin icra edildiyini bildirib. Ötən illər ərzində ərazinin baxımsız vəziyyətdə olduğunu fotofaktlarla nümayiş etdirən Elton Məmmədov bu gün Nəqliyyat-Təsərrüfat şöbəsində müasir standartlara uyğun, avtomobillərin texniki baxışını həyata keçirməyə imkan verən logistika, nəqliyyat, yağdəyişmə, yuma məntəqələrinin yaradıldığını, eləcə də inzibati binanın tikildiyini və şəxsi heyətin istifadəsi üçün qida təhlükəsizliyi standartlarına cavab verən avadanlıqlarla təchiz olunmuş yeməkxananın qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
İdarə müdiri hazırda AMEA-nın balansında 165 nəqliyyat vasitəsinin olduğunu, onlardan 122-sinin xidməti, 43-nün isə texniki sahələrdə istifadə edildiyini söyləyib. O, nəqliyyat vasitələrinin mütləq əksəriyyətinin istismar müddətinin başa çatdığını və yenilənməsinə ehtiyac olduğunu deyib. Həmçinin qeyd edib ki, bu gün akademiyaya məxsus avtomobillərin park edilməsi işindəki pərakəndəlik aradan qaldırılıb və yenidənqurma işlərindən sonra bütün nəqliyyat vasitələri vahid mərkəzdən idarə olunur.
Sonra Təmir-tikinti şöbəsinin ərazisinə baxış keçirilib. Həmin ərazinin də uzun müddət baxımsız vəziyyətdə qaldığını fotofaktlarla diqqətə çatdıran professor Elton Məmmədov drenaj, kanalizasiya sisteminin yenidən qurulduğunu, anbarların inşa edildiyini, şöbənin ərazisinin akademiyanın inventarında olan əşyaların bərpa və təmiri, eləcə də mərkəzi satınalmalar sisteminin bərpasından sonra logistika mərkəzi kimi istifadə ediləcəyini söyləyib.
Sonda Nəqliyyat-Təsərrüfat şöbəsinin baş mütəxəssisi Süleyman Əzizov iş yoldaşları adından çıxış edərək müasir standartlara cavab verən nəqliyyat parkının yaradılmasına görə ölkə rəhbərliyinə və AMEA prezidentinə minnətdarlığını ifadə edib.

Ознакомление с реставрационно-реконструкционными работами, проводимыми в НАНА
7 сентября 2020 года помощник Президента Азербайджанской Республики Анар Алекперов подробно ознакомился с реставрационно-реконструкционными работами, проводимыми в здании Президиума НАНА, и выразил удовлетворение созданными условиями.
17 сентября помощник Президента Азербайджанской Республики Анар Алекперов ознакомился с ремонтно-восстановительными работами, проводимыми на территории Транспортно-хозяйственного и Ремонтно-строительного отделов НАНА.
Президент НАНА академик Рамиз Мехтиев подробно проинформировал о проводимых в последние месяцы в Академии реформах, о проделанной работе.
Академик Рамиз Мехтиев заявил, что проводимые сегодня в Академии реформы, восстановительная деятельность и реконструкция осуществляются благодаря вниманию, заботе и поддержке Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой. Он отметил, что руководство страны постоянно предпринимает шаги по укреплению материально-технической базы НАНА, улучшению условий труда ученых Азербайджана, а также их социального обеспечения.
Выступивший на встрече начальник Управления делами НАНА профессор Эльтон Мамедов сообщил, что проведена экспертиза территории Транспортно-хозяйственного отдела Академии, подготовлен эскизный проект и после разрешения соответствующих государственных органов будут проведены ремонтно-восстановительные работы.
Продемонстрировав на фотографиях запущенность этого района на протяжении многих лет, Эльтон Мамедов отметил, что сегодня в Транспортно-хозяйственном отделе Академии созданы соответствующие современным стандартам станции логистики, транспорта, замены масла, мойки, позволяющие проводить технический осмотр автомобилей, а также возведено офисное здание, для персонала создана столовая, которая оснащена оборудованием, отвечающим требованиям пищевой безопасности.
Глава Управления сообщил, что в настоящее время на балансе НАНА находится 165 машин, из них 122 используется в служебных целях, 43 - в технических сферах. Он отметил, что у подавляющего большинства транспортных средств срок годности истек, и их необходимо заменить. Он также отметил, что на сегодняшний день имевшаяся разобщенность в парковке автомобилей Академии устранена и после реконструкции все транспортные средства управляются из единого центра.
Затем был проведен осмотр территории Ремонтно-строительного отдела. Продемонстрировав на фотографиях запущенное состояние данной территории, профессор Эльтон Мамедов довел до внимания, что здесь проведена реконструкция дренажно-канализационной системы, построены склады, а территория отдела будет использоваться в качестве логистического центра.
В завершение главный специалист транспортно-хозяйственного отдела Сулейман Азизов, выступая от имени своих коллег, выразил благодарность руководству страны и президенту НАНА за создание транспортного парка, отвечающего современным стандартам.