AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və kadrlar idarəsinin seminarı keçirilib
Oktyabrın 12-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və kadrlar idarəsinin AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi ilə seminarı keçirilib. Seminarda bölməyə aid olan müəssisə və təşkilatların rəhbərləri, kadrlar üzrə məsul əməkdaşlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İradə Hüseynova bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların fəaliyyətinin hüquq normaları çərçivəsində, qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq təşkilinin vacibliyindən danışaraq bu məsələdə bölmənin Hüquq və kadrlar idarəsi ilə əməkdaşlıq şəraitində çalışmalı olduqlarını vurğulayıb.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və kadrlar idarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rasim Ağasiyev seminar mövzularını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, AMEA prezidentinin əmr vermək səlahiyyətinin tətbiq edilməsi və AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının bəzi ştat vahidlərinin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun tənzimlənməsi barədə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarları ilə bağlı müzakirələrin aparılacağını bildirib.
AMEA-nın hüquqi təminat bazasının möhkəmləndirilməsi və onun fəaliyyətinin mövcud qanunvericiliyin tələblərinə uyğun təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 dekabr 2014-cü il tarixli 386 nömrəli Fərmanını xatırladan Hüquq və kadrlar idarəsinin rəisi Rasim Ağasiyev həmin fərmanla təsdiqlənən akademiyanın Nizamnaməsinin 9.5.10-cu maddəsinin tələbləri nəzərə alınaraq AMEA prezidenti tərəfindən hansı hallarda icrası məcburi olan və elmi müəssisə və təşkilatlar üzrə fərdi məsələlər barədə əmrlərin veriləcəyindən, hansı hallarda isə ümumi məsələlər üzrə sərəncam verilə biləcəyindən danışıb. Əməkdaşlar xarici ezamiyyətlərə göndərilərkən qanunvericiliyin tələbinə görə hansı prosedur qaydaların mövcud olması barədə məsələyə də aydınlıq gətirən idarə rəisi müəssisələrdə elmi işlər üzrə direktor müavini və elmi katibin prezident tərəfindən işə götürülməsinin Rəyasət Heyətinin nomenklaturasına aid olduğunu və prezident tərəfindən işə götürüldüyünü qeyd edib. Laboratoriyaların yaranması, adlarının dəyişdirilməsi və laboratoriya müdirinin təyinatının yalnız Rəyasət Heyətinin qərarı əsasında həyata keçirildiyini deyən R.Ağasiyev bu cür məqamlara xüsusi diqqət yetirilməli olduğunu vurğulayıb.
Seminarda növbəti məsələ AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının bəzi ştat vahidlərinin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun tənzimlənməsi barədə olub. Hüquq və kadrlar idarəsinin fəaliyyət istiqamətlərindən birinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının və AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının fəaliyyətinə hüquqi yardım göstərmək olduğunu söyləyən idarə rəisi “Elm və elmi xidmət sahəsinə aid olan qulluqçu vəzifələrinin Vahid Tarif-İxtisas Sorğu Kitabçası”nda nəzərdə tutulmayan ştat vahidləri üzrə işçilərin işə götürülməsinin yolverilməz olmasını seminar iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Tədbirdə qeyd olunan məsələlərlə əlaqədar öz qurumlarında müxtəlif problemlərlə qarşılaşmış müəssisə rəhbərlərinin sualları cavablandırılıb, lazımi tövsiyyə və məsləhətlər verilib.

On October 12, a seminar was held with the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS and Legal and Human Resources Office of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences. The seminar was attended by heads of enterprises and organizations under division , and responsible staff for human resources.
Opening the event, chairman of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, academician Irada Huseynova spoke about the importance of organizing the activities of scientific institutions and organizations within the legal norms, in accordance with the requirements of the legislation and said that the division should work in cooperation with the Legal and Human Resources Office.
Rasim Agasiyev, head of the Law and Human Resources Office of the Presidium of ANAS, PhD in Law, Associate Professor, informed the participants of the agenda of seminar, and stated that discussion to be carried out about the application of the authority of the President of ANAS to give orders, and regulation of some staff units of scientific institutions and organizations of ANAS in accordance with the legislation.
Reminding the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 386 dated December 11, 2014, in order to reinforce the legal support base of ANAS and ensure its activities in accordance with the requirements of the current legislation, the requirements of Article 9.5.10 of the Academy's Charter he spoke about the cases in which the President of ANAS will issue orders on binding and individual issues on scientific institutions and organizations, and in which cases orders can be issued on general issues. The head office also clarified the rules of procedure when sending employees on business trips abroad, noting that the appointment of the Deputy Director for Science and the Scientific Secretary by the President belongs to the nomenclature of the Presidium and is hired by the President. Noting that the establishment of laboratories, renaming and appointment of the head of the laboratory was carried out only relied of the decision of the Presidium, R. Agasiyev stressed out.