Avropa və Asiya qitələrinin sərhədinin Azərbaycandan keçməsi ilə bağlı dövlət orqanlarına müraciət olunacaq
Bu gün AMEA Coğrafiya İnstitutunda “Avropa və Asiya qitələrinin sərhədi Azərbaycandan keçir” mövzusunda elmi konfrans keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov mövzunun əhəmiyyətini önə çəkdi, Avropa və Asiyanın dəqiqləşdirilmiş yeni sərhədləri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, dünya alim və ekspertlərinin əksəriyyətinin rəyi və Azərbaycanda aparılan araşdırmalar Qafqaz bölgəsində Avropa və Asiya qitələri sərhədinin şimalda Kuma-Manıç çökəkliyindən deyil, Baş Qafqaz sıra dağlarının suayrıcı xətti ilə və sonra Abşeron yarımadası boyunca keçdiyini göstərir. Bu halda ərazimizin təxminən 12 faizi Avropa qitəsində yerləşir. Bununla Azərbaycan transkontinental, yəni ərazisi iki qitədə yerləşən ölkə statusuna malik olur. Bu da ölkəmizin Rusiya (23 faiz) və Türkiyə (3 faiz) kimi Avropa ölkəsi sayılmasına və Avropa Olimpiya Oyunlarının Bakıda keçirilməsinə əsas verir.
Tədbirdə çıxış edən AR Nazirlər Kabinetinin neft və kimya şöbəsi müdirinin müavini, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Fətəliyev bildirdi ki, qitələrin sərhəd məsələsi Beynəlxalq Coğrafiya Cəmiyyəti tərəfindən təsdiqləndikdən sonra dəqiqləşmiş olacaq və bu sərhəd xətti bütün orta məktəblərin coğrafiya dərsliklərində, ensiklopedik məlumat kitabçalarında və müxtəlif təyinatlı xəritələrdə öz əksini tapacaqdır.
Sonra çıxış edən AR Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsinin Geoməkan və informasiya texnologiyaları, beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Cavid Abdullayev sərhədin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı akademiyada multidissiplinar tədqiqatlar aparılmasını, zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün Dövlət Komitəsi və AMEA arasında müştərək komissiyanın yaradılmasını təklif etdi.
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin aparıcı məsləhətçisi Şahin Şahbazov bu məsələnin Azərbaycan üçün turizm baxımından əlverişli olacağını qeyd etdi.
Tədbir çərçivəsində Avropa və Asiya qitələrinin sərhədinin Qafqaz bölgəsində Kuma-Manıç çökəkliyindən deyil, Baş Qafqaz sıra dağlarının suayrıcı xətti ilə Azərbaycandan keçməsinin doğru variant hesab edilməsi, Avropa və Asiya qitələrinin sərhədinin Azərbaycan ərazisindən, xüsusilə Abşeron yarımadasından keçən hissəsinin xəritəyə köçürülməsi qərara alınıb.
Sonda qitələrin sərhədinin Azərbaycan ərazisindən keçməsinin əyani sübutu kimi, həm də ilk Avropa Oyunlarının 2015-ci il iyun ayında Bakıda keçiriləcəyini nəzərə alaraq, Abşeron yarımadasında, sərhəd xəttinin Bakı-Sumqayıt magistral xətti ilə kəsişmə nöqtəsində arka-qapı kompleksinin tikilməsinin məqsədəuyğun hesab edilməsi və bu barədə Azərbaycan Nazirlər Kabinetinə müraciət olunması qərara alınıb.

Обращение в государственные органы по вопросу прохождения границы Европейского и Азиатского континентов по Азербайджану
17 декабря 2014 года в Институте географии НАНА состоялось научная конференция «Граница Европейского и Азиатского континентов проходит по территории Азербайджана».
Открывший мероприятие вступительным словом директор института, академик Рамиз Мамедов дал подробную информацию о новых, уточненных границах Европы и Азии.
Р.Мамедов отметил, что мнение большинства ученых и экспертов мира, и исследования, проводимые в Азербайджане показывают, что на Кавказском регионе границы Европейского и Азиатского континентов проходят не по Кума-Манычской впадине, а по водораздельной линии Кавказских гор, а затем вдоль Апшеронского полуострова.
В таком случае приблизительно 12 процентов нашей территории расположено на Европейском континенте. Таким образом, Азербайджан имеет трансконтинентальный статус, то есть имеет статус страны, территория которой расположена на двух континентах.
Именно это дает возможность считать нашу страну Европейской страной как Россия (23%) и Турция (3%), а также дает основу для проведения Европейских Олимпийских игр в Баку.
Выступивший на мероприятии заместитель заведующего Отделом нефти и химии Кабинета Министров АР, доктор философии по геолого-минералогическим наукам Рашид Фаталиев отметил, что после определения вопроса границ континентов эти линии границ будут внесены во все энциклопедические брошюры и в учебники по географии всех средних школ.
Затем руководитель Отдела геопространства и информационных технологий и международных связей Государственного комитета по земле и картографии АР Джавид Абдуллаев выступил с предложением об учреждении комиссии совместно с НАНА и Государственной комиссией для проведения в академии мультидисциплинарных исследований, а также необходимых мероприятий по определению границ. Ведущий советник Министерства культуры и туризма Шахин Шахбазов отметил, что это будет благоприятно с точки зрения туризма.
В рамках мероприятия было утверждено, что правильным вариантом считается прохождение границы Европейского и Азиатского континентов по водораздельной линии Кавказских гор через Азербайджан, а не через Кума-Манычскую впадину в Кавказском регионе, а также было принято решение о перенесении на карту, территории прохождения границы Европейского и Азиатского континентов, в особенности части, проходящей через Апшеронский полуостров.
В заключение как доказательство прохождения границы континентов по территории Азербайджана, а также учитывая проведение впервые в Баку Европейских Олимпийских игр в июне 2015 года, считается необходимым построение арочных ворот на точке пересечения линии границ с магистральной линией Баку-Сумгаит на Апшеронском полуострове. Было принято решение об обращении по этому вопросу к Кабинету Министров АР.