Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi, Müəllif Hüquqları Agentliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə I Respublika Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya Sərgisi öz işinə başlayıb.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 12 mart tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2014-cü ilin “Sənaye ili” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər Planı”na uyğun həyata keçirilir.
Sərginin açılışında çıxış edən Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramiz Həsənov ölkəmizdə yerli sənayenin və ticarətin dinamik inkişafı nəticəsində əqli mülkiyyətin iqtisadiyyatdakı rolunun günbəgün artdığını, iqtisadi effektivliyə malik, müasir texnologiyalara və insan kapitalına əsaslanan iqtisadiyyatın daha da surətli inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıb. İqtisadi tərəqqi naminə, sənayenin effektivliyinin artırılması üçün yeni texnologiyalar, yeni yanaşmalar və ixtiraların tətbiqi həlledici əhəmiyyətə malikdir. Həmin ixtiralar isə öz növbəsində elmi-texniki araşdırmalara, yaradıcı fəaliyyətə bir sözlə insan kapitalına aid dəyərlərdir. Bildirib ki, rəqabətqabiliyyətli və innovativ sənaye müasir dünya bazarına çıxış üçün həlledici faktor kimi dəyərləndirilməlidir.
Komitə sədri, həmçinin əlavə edib ki, müasir sənayenin rəqabətqabiliyyətliyi artıq o qədər də investisiyaların həcmi ilə deyil, daha çox innovativliyin səviyyəsi ilə ölçülməkdədir. Sənayenin effektivliyinə təsir edən bir çox iqtisadi və sosial faktorlar sırasında texniki yeniliklər-ixtiralar, faydalı modellər, sənaye nümunələri əsas amillər kimi qiymətləndirilir. Qeyd olunan intellektual komponentlər qeyri maddi aktivlər kimi çıxış edərək istehsal proseslərinin effektivliyini, səmərəliliyini artırmaqla bərabər sənaye məhsullarına əlavə istehlak xüsusiyyətləri verir, dünya bazarında daha da uğurlu nəticələrə yol açır. Bu isə öz növbəsində əqli mülkiyyət obyektləri üzərində müstəsna hüquqların qorunması mexanizminin – patent sisteminin rolunu günbəgün artırır.
Mərasimdə çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizədə əqli mülkiyyət və innovasiyaya həsr olunmuş sərginin Azərbaycanda ilk dəfə keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan elm, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə innovativ istiqamətdə inkişaf edir.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda bu kimi sərgilərin təşkili biznes və elm, biznes və təhsilin inteqrasiyasına təsir göstərəcək. Akademiya rəhbəri bu istiqamətlərdə birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının önəmliyini vurğulayıb.
Tədbirdə iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini Niyazi Səfərov, Müəllif Hüquqları Agentliyinin sədri Kamran İmanov da çıxış edərək sərgini sənayenin sürətli inkişafı istiqamətində mühüm faktor kimi qiymətləndiriblər.
Daha sonra sərgi pavilyonları ilə tanışlıq aparılıb. Məlumat verilib ki, sərgidə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının institutları ilə yanaşı, Milli Aviasiya Akademiyası, “Azərenerji”- nin Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə Axtarış Energetika İnstitutu, Yüksək Texnologiyalar Parkı, Sumqayıt Texnologiyalar Parkı, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, “Asan xidmət”in İnnovasiyalar Mərkəzi, Azərbaycan Texniki Universitet, Bakı Dövlət Universiteti, Qafqaz Universiteti, SOCAR və s. təşkilatlar, patent almış ixtiraçılar və digər sənaye sahəsində fəaliyyət göstərən özəl nümayəndələri təmsil olunub.

Состоялась открытие I Республиканской выставки интеллектуальной собственности и инновации
24 декабря 2014 года в Центральной научной библиотеке Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) начала свою работу I Республиканская выставка интеллектуальной собственности и инновации. Выставка проводилась при совместной организации НАНА, Государственной комиссии по стандартизации, метрологии и патенту, Министерства экономики и промышленности и Агентства по авторским правам.
Выставка проводилась в соответствии с Распоряжением Президента страны «План мероприятий по объявлению 2014 года «Годом промышленности» в АР» от 12 марта 2014 года.
Выступивший на открытии мероприятия председатель Государственного комитета по стандартизации, метрологии и патентам Рамиз Гасанов отметил, что для экономического развития и повышения эффективности промышленности решающим является применение технологических методов и открытий. А новые технологии и открытия, в свою очередь, должны быть направлены на расширение научно-технических исследований.
По его словам новые технологии и применение изобретений, в свою очередь, играют решающую роль в расширении эффективности промышленности и экономического прогресса. Он также отметил, что конкурентоспособная и инновационная промышленность оценивается как важный фактор для выхода на современный мировой рынок.
Председатель комитета также добавил, что конкурентоспособность современной промышленности уже измеряется не столько размером инвестиций, сколько уровнем инновационности. Среди экономических и социальных индикаторов, влияющих на эффективность промышленности, роль основных факторов играют новшества, модели и промышленные образцы в технической сфере.
Выступивший на мероприятии президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что подобные выставки, которые организовываются в инновационной сфере, являются показателем еще большего развития экономики, основывающейся на современные технологии и человеческий капитал. Академик также поздравил президента страны Ильхама Алиева с днем рождения от имени всех ученых Азербайджана.
Затем А.Ализаде также отметил, что впервые в Азербайджане проводится выставка, посвященная интеллектуальной собственности и инновации. По его словам организация таких выставок повлияет на интеграцию бизнеса и науки, бизнеса и образования в Азербайджане.
На мероприятии выступили заместитель министра экономики и промышленности Ниязи Сафаров, председатель Агентства по авторским правам Кямран Иманов, которые отметили, что это выставка имеет важное значение в развитии промышленности.
Было сообщено, что на выставке, наряду с институтами НАНА были демонстрированы выставочные павильоны Национальной авиационной академии, ОАО «Азерэнержи», Азербайджанского научно-исследовательского института энергетики и энергетического проектирования, Парка высоких технологий, Сумгаитского технологического парка, Министерства оборонной промышленности, Министерства по чревычайным ситуациям АР, Инновационного центра «ASAN xidmət», Азербайджанского технического университета, Бакинского государственного университета, Университета «Кавказ», SOCAR и др. организаций, а также получивших патент изобретателей и работающих в промышленной области представителей частных секторов.