Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi, Müəllif Hüquqları Agentliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə I Respublika Əqli Mülkiyyət və İnnovasiya Sərgisi öz işinə başlayıb.
Sərgi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 12 mart tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2014-cü ilin “Sənaye ili” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər Planı”na uyğun həyata keçirilir.
Sərginin açılışında çıxış edən Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramiz Həsənov ölkəmizdə yerli sənayenin və ticarətin dinamik inkişafı nəticəsində əqli mülkiyyətin iqtisadiyyatdakı rolunun günbəgün artdığını, iqtisadi effektivliyə malik, müasir texnologiyalara və insan kapitalına əsaslanan iqtisadiyyatın daha da surətli inkişafına xidmət etdiyini vurğulayıb. İqtisadi tərəqqi naminə, sənayenin effektivliyinin artırılması üçün yeni texnologiyalar, yeni yanaşmalar və ixtiraların tətbiqi həlledici əhəmiyyətə malikdir. Həmin ixtiralar isə öz növbəsində elmi-texniki araşdırmalara, yaradıcı fəaliyyətə bir sözlə insan kapitalına aid dəyərlərdir. Bildirib ki, rəqabətqabiliyyətli və innovativ sənaye müasir dünya bazarına çıxış üçün həlledici faktor kimi dəyərləndirilməlidir.
Komitə sədri, həmçinin əlavə edib ki, müasir sənayenin rəqabətqabiliyyətliyi artıq o qədər də investisiyaların həcmi ilə deyil, daha çox innovativliyin səviyyəsi ilə ölçülməkdədir. Sənayenin effektivliyinə təsir edən bir çox iqtisadi və sosial faktorlar sırasında texniki yeniliklər-ixtiralar, faydalı modellər, sənaye nümunələri əsas amillər kimi qiymətləndirilir. Qeyd olunan intellektual komponentlər qeyri maddi aktivlər kimi çıxış edərək istehsal proseslərinin effektivliyini, səmərəliliyini artırmaqla bərabər sənaye məhsullarına əlavə istehlak xüsusiyyətləri verir, dünya bazarında daha da uğurlu nəticələrə yol açır. Bu isə öz növbəsində əqli mülkiyyət obyektləri üzərində müstəsna hüquqların qorunması mexanizminin – patent sisteminin rolunu günbəgün artırır.
Mərasimdə çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizədə əqli mülkiyyət və innovasiyaya həsr olunmuş sərginin Azərbaycanda ilk dəfə keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan elm, mədəniyyət, təhsil və digər sahələrdə innovativ istiqamətdə inkişaf edir.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda bu kimi sərgilərin təşkili biznes və elm, biznes və təhsilin inteqrasiyasına təsir göstərəcək. Akademiya rəhbəri bu istiqamətlərdə birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının önəmliyini vurğulayıb.
Tədbirdə iqtisadiyyat və sənaye nazirinin müavini Niyazi Səfərov, Müəllif Hüquqları Agentliyinin sədri Kamran İmanov da çıxış edərək sərgini sənayenin sürətli inkişafı istiqamətində mühüm faktor kimi qiymətləndiriblər.
Daha sonra sərgi pavilyonları ilə tanışlıq aparılıb. Məlumat verilib ki, sərgidə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının institutları ilə yanaşı, Milli Aviasiya Akademiyası, “Azərenerji”- nin Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə Axtarış Energetika İnstitutu, Yüksək Texnologiyalar Parkı, Sumqayıt Texnologiyalar Parkı, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, “Asan xidmət”in İnnovasiyalar Mərkəzi, Azərbaycan Texniki Universitet, Bakı Dövlət Universiteti, Qafqaz Universiteti, SOCAR və s. təşkilatlar, patent almış ixtiraçılar və digər sənaye sahəsində fəaliyyət göstərən özəl nümayəndələri təmsil olunub.

1st Republican Intellectual Property and Innovation Exhibition, jointly organized by National Academy of Sciences (ANAS), State Committee for Standardization, Metrology and Patents, Ministry of Economy and Industry and Copyright Agency, started at Central Scientific Library of ANAS.
The exhibition has been carried out in accordance with the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 12, 2014 “Plan of measures in connection with the announcement of 2014 as “Year of Industry” in the Republic of Azerbaijan”.
Speaking at the opening of the exhibition, Chairman of the State Committee for Standardization, Metrology and Patents Ramiz Hasanov noted the increasing role of intellectual property in the economy as a result of dynamic development of the domestic industry and trade, the declaration of 2014 as the Year of Industry by Head of State contributed to advanced technologies with economic efficiency and rapid development of economy based on human capital. According to him, for the sake of economic progress, new technologies for the improvement of the efficiency of the industry, the introduction of new approaches and inventions are crucial.
In our opinion, competitive and innovative industry should be regarded as a decisive factor for entry to modern world market, he stated.
Chairman of the Committee added: ‘today the competitiveness of modern industry is not measured with the size of investments, but by the level of innovation. Many technical innovations - inventions, useful models, industrial designs are considered as the main factors among economic and social factors that influence the effectiveness of the industry’.
In his speech, President of the National Academy of Sciences, academician Akif Alizadeh emphasized the exhibition devoted to innovative inventions remarkable because it fell on national leader Heydar Aliyev’s worthy successor, President Ilham Aliyev’s birthday. Academic congratulated president on behalf of the scientists and educational community and valued the exhibition as a small gift to him.
Exhibition dedicated to intellectual property and innovation is carrying out for the first time and these days Azerbaijani science, culture, education and other areas are developing. Organization of such exhibitions will affect integration of business and science, business and education. Establishing cooperation in this direction is important, Akif notified.
Deputy Minister of Economy and Industry Niyazi Jafarov, chairman of Copyright Agency Kamran Imanov also made speeches at the event and appreciated the exhibition as a significant factor for industry's fastest development.
Speaking at the opening ceremony of the exhibition, other speakers also highly appreciated the organization of the exhibition as a visual factor to demonstrate the development of the industry.
Then, participants reviewed the exhibition pavilions. It was informed that along with the ANAS institutes, National Aviation Academy, “Azerenerji” JSC Scientific Research and Design Institute of Power Engineering, High Technologies Park, Sumgait Technologies Parks, Ministry of Defense Industry, Ministry of Emergency Situations, “ASAN” service Innovation Centre, Azerbaijan Technical University, Baku State University, Caucasus University, SOCAR etc. organizations, inventors who obtained patents and representatives of private sector operating in other industrial areas represented at the exhibition.