AMEA Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı İstanbulda elmi ezamiyyətdə olub
AMEA Əlyazmalar İnstitutunun Ərəbdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadə AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 5-ci mobillik qrantı çərçivəsində Türkiyənin İstanbul şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
“İslam sənət tarixində əlyazmaların bədii tərtibat xüsusiyyətləri” mövzusundakı qısamüddətli elmi təcrübəkeçmə layihəsi Türkiyənin İstanbul şəhərindəki Mərmərə Universitetində İlahiyyat fakültəsi ilə İslam tarixi və sənətləri (Türk-İslam sənət tarixi) bölümləri arasında baş tutmuşdur.
Layihənin mərhələləri bir neçə elmi qurumun sıx və qarşılıqlı əməkdaşlığı ilə həyata keçirilmişdir. Treninq, brifing, kurs və dərs xarakteri daşıyan təcrübəkeçmə Mərmərə Universitetinin İlahiyyat fakültəsiylə yanaşı, Gözəl Sənətlər fakültəsi, İslam Araşdırmaları Mərkəzi (İSAM), Memar Sinan Universiteti, Ədəbiyyat fakültəsi sənət tarixi bölümü və s. kimi elm ocağlarında aparılmışdır. Ezamiyyət zamanı İslam sənətləri sahəsindəki əlyazmalarla bağlı Türkiyə, o cümlədən dünya üzrə tanınmış elm və sənət insanları öz bilik və təcrübələrini paylaşmışlar. Ölkənin tanınmış elm və sənət adamları layihə iştirakçılarına İslam xətt sənəti, xətt sənətinin tarixi inkişafı, xətt növləri və s. mövzularda təcrübə keçmişlər.
Təcrübə zamanı S.Nemətzadə Yazma Əsərlər Qurumu, Nadir əlyazmalar bölümündə olmuş, bir çox sərgilərə, o cümlədən Sabancı Muzeyində keçirilən 21-ci Sakıp Sabancı Ödül törəninə dəvət almışdır. O, ezamiyyət müddətində Azərbaycan elmini layiqincə təbliğ etmiş, elmi mühitlə yaxından tanış olaraq müvafiq sahədə qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsinə nail olmuşdur.

Associate of ANAS Institute of Manuscripts was on a trip to Istanbul
Leading researcher of the Institute of Manuscripts department of Arabic manuscripts PhD in theology Sabina Nematzadeh was on a trip to Istanbul (Turkey) within the frame 5th mobility grant of Science Development Fund under AR President.
“Artistic design features of manuscripts in Islam art history” short-term probation project took place between Marmara University department of Theology and department of Islam history and arts.
Phases of the project have been implemented via close and bilateral cooperation of several organizations. Training, briefing, course and lesson natured probation was held in the departments of Fine Arts besides department of Theology, University of Marmara, as well as Islam Research Center, Memar Sinan University departments of Literature, Art history etc. During trip scientific dignity shared their knowledge and experience in regard manuscripts of Islam arts. Project attendees were held probations on Islamic calligraphy, calligraphy historical development, calligraphy types etc.
While probation S. Nematzadeh has been at Writing Works Association, Rare manuscript section, many exhibitions, including got invitation to the 21st Sakip Sabanci Award ceremony at Sabanji Museum.