AMEA-nın akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov Azadlıq Radiosunun  “Kəlbəcərdəki qızıl yatağı ətrafında nə baş verir?” süjetinin çəkilişində iştirak edib.
Videoda göstərilir ki, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya arasında imzalanmış bəyanata əsasən, noyabrın 25-də işğaldan azad olunmuş Kəlbəcər rayonu Azərbaycana təhvil verilib.
Coğrafiyaçı mütəxəssis Zod qızıl yatağının 70 faizinin Azərbaycan, 30 faizinin isə Ermənistan ərazisində olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, buradakı  süxurların qızıllılıq faizi yüksəkdir. Sovet dönəmində aparılan araşdırmalara görə, yataqda 112 tondan artıq qızıl ehtiyatı var. Alim xatırladıb ki, 1988-ci ildə həmin yerlərdə məzuniyyətdə olarkən mədəndə işləyən azərbaycanlı fəhlələrin dediklərinə görə, yatağın məhsuldar hissəsi məhz Kəlbəcərdədir, Ermənistan tərəfində isə tükənmək üzrədir.
1992-ci ildə Kəlbəcər qızıl yatağının istismarı dayandırılsa da, 28 illik işğal ərzində oradan çıxarılan və xaricə daşınan qızıl ehtiyatının dəyəri hədsizdir.

Mirnuh Ismayilov, head of the department of the Institute of Geography named after academician H.A.Aliyev of ANAS, doctor of philosophy in geography, asked Radio Liberty "What is happening around the gold deposit in Kalbajar?" took part in the filming of the plot.
The video shows that according to the statement signed between Azerbaijan, Armenia and Russia, the liberated Kalbajar region was handed over to Azerbaijan on November 25.
The geographer said that 70 percent of the Zod gold deposit is in Azerbaijan and 30 percent in Armenia. He noted that the percentage of gold in the rocks here is high. The scientist recalled that in 1988, while on vacation in those places, Azerbaijani miners said that the productive part of the field was in Kalbajar, and the Armenian side was on the verge of extinction.