Yanvarın 7-də AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsində Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyası rəhbərinin 17 dekabr 2014-cü il tarixli Sərəncamına əsasən 20 Yanvar faciəsinin 25-ci ildönümünə, AMEA Mülki Müdafiə (MM) hazırlığının yekunlarının müzakirəsinə, həmçinin 2015-ci il üçün təşkilati göstərişlərə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Öncə 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan xalqının tarixində tutduğu yerdən, bu günə həsr olunmuş tədbirin əhəmiyyətindən söhbət açdı. O, çıxışında SSRİ-yə məxsus hərbi birləşmələrin 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə dinc əhaliyə qarşı törətdiyi cinayətdən, Azərbaycan xalqının öz azadlığı uğrunda göstərdiyi şücaətdən danışdı. Bildirdi ki, ayağa qalxan xalqın inam və iradəsini qırmaq, milli mənliyini alçaltmaq və Sovet hərb maşınının gücünü nümayiş etdirmək məqsədi ilə həyata keçirilmiş 20 Yanvar faciəsi totalitar kommunist rejiminin Azərbaycan xalqına qarşı hərbi təcavüzü və cinayəti idi. Azərbaycan rəhbərliyi respublikanın, xalqın taleyi ilə bağlı gedən oyunların qarşısını almaqda acizlik və qətiyyətsizlik göstərirdi, rəhbər mövqeləri qorunub saxlanmaq yerinə xalqa qarşı gizli xəyanətkar planlar həyata keçirilirdi. Xalqın bütün məsuliyyəti öz üzərinə götürməkdən, bu xəyanətkar planların həyata keçirilməsinin qarşısını almaq üçün ayağa qalxmaqdan başqa bir yolu qalmamışdı. O günlərdə həqiqi liderin meydanda olmaması bütün mahiyyəti ilə dərk olunurdu. Heydər Əliyevin—qüdrətli liderin yoxluğu günün ən böyük həqiqəti kimi dərk olundu. 20 Yanvar günündə xalqının səsinə hər kəsdən əvvəl səs verən məhz, Heydər Əliyev oldu!
E.Quliyev, “Azərbaycan xalqı 20 Yanvarda hərbi, siyasi, mənəvi təcavüzə məruz qalsa da, öz tarixi qəhrəmanlıq ənənələrinə sadiq olduğunu, Vətənin müstəqilliyi naminə ən ağır sınaqlara sinə gərmək, hətta şəhid vermək əzmini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. 1990-cı ilin Qanlı Yanvarında şəhidlik zirvəsinə ucalmış vətən övladları özlərinin fədakarlığı, şəhidliyi ilə xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə parlaq səhifə yazdılar. Bu gün də Azərbaycan xalqı onun milli mənliyini qorumaq üçün öz canlarından keçməyə hazır olan övladları ilə fəxr edir. Bu müdhiş gecədə Vətənin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş Azərbaycanın qəhrəman oğul və qızlarının dəfn edildiyi Şəhidlər xiyabanı indi hər bir azərbaycanlı üçün müqəddəs and yerinə çevrilib”.
Tədbirdə çıxış edən Şamaxı Astrofizika Rəsədxananın Mülki Müdafiə qərargah rəisi Bahadır Abdullayev 20 Yanvar faciəsində baş verən vəhşiliklərdən danışaraq, faciənin xalqımızın qan yaddaşından silinməyəcəyini vurğuladı.
Daha sonra E.Quliyev, ötən il AMEA-da Mülki Müdafiə (MM) hazırlığının yekunları, elmi müəssisə və təşkilatların qərargah rəisləri tərəfindən 2015-ci il üçün MM tədbirlər planının hazırlanması, eləcə də cari məsələlər barədə ətraflı məlumat verdi. O, xatırlatdı ki, II Xüsusi şöbənin 2014-cü il iş planına əsasən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında MM-in təşkili və yaradılması, MM hazırlığı üçün metodiki köməklik və MM tədbirlərinin keçirilməsinin nəzarəti məqsədilə 34 elmi müəssisə və təşkilatda plan üzrə işlər aparılıb. Qeyd etdi ki, MM əmlakının, fərdi mühafizə vasitələrinin saxlanılması və saxlama qaydalarına düzgün riayət edilməsi, istifadəyə yararlığı yoxlanılıb. 26 elmi müəssisə və təşkilatda keçirilən Rəhbər heyətin məşqlərində Aşqarlar Kimyası, Geologiya və Geofizika, Kataliz və Qeyri-üzvü Kimya, Folklor, Dilçilik və Botanika institutları uğur qazanıb.
Tədbirdə yeni il üçün təşkilati göstərişlər, AMEA prezidentinin 24 dekabr 2014-cü il Sərəncamının icrasına dair planlar müzakirə olundu.
Müzakirədə II Xüsusi şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov 2015-ci il üçün elmi müəssisə və institutlarda həyata keçiriləcək proqramlar haqqında danışdı.
Sonda AMEA-nın institut və müəssisələrinin MM qərargah rəisləri Oqtay Fərzəliyev, Samit Mədətov, Murad Şahmuradov və başqaları məsələlərlə bağlı fikir və mülahizələrini bildirdilər, təkliflər irəli sürdülər.

Состоялось очередное заседание II Особого отдела Центрального аппарата Президиума НАНА
7 января 2014 года во II Особом отделе Центрального аппарата Президиума НАНА в соответствии с Распоряжением руководителя Администрации Президента Азербайджанской Республики от 17 декабря 2014 года состоялось мероприятие, посвященное 25-й годовщине трагедии 20 января, обсуждению результатов подготовки сил гражданской обороны (ГО) НАНА.
Сначала минутой молчания была почтена память жертв трагедии 20 января.
Мероприятие вступительным словом открыл начальник II Особого отдела Эльдар Гулиев, который отметил значимость проводимого мероприятия.
В своем выступлении он рассказал о преступлениях, совершенных военными формированиями СССР в ночь с 19 на 20 января 1990 года против мирного населения Азербайджана, про отвагу нашего народа в борьбе за свободу.
Было отмечено, что трагедия 20 января, учиненная с целью сломить веру и волю осмелившегося выступить народа, унизить его национальное достоинство и продемонстрировать силу советской военной машины, была военной агрессией и преступлением тоталитарного коммунистического режима против азербайджанского народа. Руководством Республики не были предприняты целенаправленные шаги по выявлению виновников трагедии 20 января и привлечения их к уголовной ответственности. Лишь после возвращения к руководству республикой общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева этому чудовищному преступлению, совершенному против целого народа, была дана политико-правовая оценка. Э.Гулиев отметил: «Азербайджанский народ 20 января стал подверженным военной, политической, моральной агрессии, он тем не менее продемонстрировал всему миру свою верность историческим традициям героизма, решимость противостоять самым тяжелым испытаниям во имя свободы и независимости Родины, не пощадив ради этого даже своей жизни. Сыны и дочери нашей Родины, во время кровавых январских событий 1990 года ставшие шахидами во имя свободы и независимости Азербайджана, вписали, своей самоотверженностью, решимостью пожертвовать собой, яркую страницу в героическую летопись нашего народа. Сегодня азербайджанский народ гордится своими дочерьми и сыновьями, готовыми отдать жизнь во имя защиты его национального достоинства и территориальной целостности независимой Азербайджанской Республики. В День национальной скорби мы чтим память шехидов и гордимся их героизмом, которая увековечена в вечной памяти азербайджанского народа».
На мероприятии также выступил начальник штаба гражданской обороны Шемахинской астрофизической обсерватории Бахадур Абдуллаев, который рассказав о зверствах, учиненных советскими войсками в ходе трагедии 20 января, отметил, что эти события навсегда останутся в кровавой памяти азербайджанского народа.
Затем Э.Гулиев проинформировал о подготовке плана мероприятий по ГО на 2015 год начальниками штабов научных учреждений и организаций НАНА, а также о текущих задачах. Он напомнил, что согласно плану II Особого отдела на 2014 год с целью формирования в научных учреждениях и организациях НАНА сил ГО, контроля над проведением мероприятий по ГО в 34 научных учреждениях и организациях были проведены работы в соответствии с планом. Было отмечено, что тренировки руководящего состава по ГО были успешно проведены в Институте химии присадок, Институте геологии и геофизики, Институте катализа и неорганической химии, Институте фольклора, Институте языкознания и Институте ботаники.
В рамках мероприятия были также обсуждены задачи, вытекающие из Распоряжения президента НАНА от 24 декабря 2014 года.
В заключение выступили начальники штабов ГО институтов и организаций НАНА Огтай Фарзалиев, Самит Мадатов, Мурад Шахмурадов и другие, которые выдвинули свои предложения и рекомендации.