Yanvarın 7-də AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsində Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyası rəhbərinin 17 dekabr 2014-cü il tarixli Sərəncamına əsasən 20 Yanvar faciəsinin 25-ci ildönümünə, AMEA Mülki Müdafiə (MM) hazırlığının yekunlarının müzakirəsinə, həmçinin 2015-ci il üçün təşkilati göstərişlərə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Öncə 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan II Xüsusi şöbənin rəisi Eldar Quliyev 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan xalqının tarixində tutduğu yerdən, bu günə həsr olunmuş tədbirin əhəmiyyətindən söhbət açdı. O, çıxışında SSRİ-yə məxsus hərbi birləşmələrin 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə dinc əhaliyə qarşı törətdiyi cinayətdən, Azərbaycan xalqının öz azadlığı uğrunda göstərdiyi şücaətdən danışdı. Bildirdi ki, ayağa qalxan xalqın inam və iradəsini qırmaq, milli mənliyini alçaltmaq və Sovet hərb maşınının gücünü nümayiş etdirmək məqsədi ilə həyata keçirilmiş 20 Yanvar faciəsi totalitar kommunist rejiminin Azərbaycan xalqına qarşı hərbi təcavüzü və cinayəti idi. Azərbaycan rəhbərliyi respublikanın, xalqın taleyi ilə bağlı gedən oyunların qarşısını almaqda acizlik və qətiyyətsizlik göstərirdi, rəhbər mövqeləri qorunub saxlanmaq yerinə xalqa qarşı gizli xəyanətkar planlar həyata keçirilirdi. Xalqın bütün məsuliyyəti öz üzərinə götürməkdən, bu xəyanətkar planların həyata keçirilməsinin qarşısını almaq üçün ayağa qalxmaqdan başqa bir yolu qalmamışdı. O günlərdə həqiqi liderin meydanda olmaması bütün mahiyyəti ilə dərk olunurdu. Heydər Əliyevin—qüdrətli liderin yoxluğu günün ən böyük həqiqəti kimi dərk olundu. 20 Yanvar günündə xalqının səsinə hər kəsdən əvvəl səs verən məhz, Heydər Əliyev oldu!
E.Quliyev, “Azərbaycan xalqı 20 Yanvarda hərbi, siyasi, mənəvi təcavüzə məruz qalsa da, öz tarixi qəhrəmanlıq ənənələrinə sadiq olduğunu, Vətənin müstəqilliyi naminə ən ağır sınaqlara sinə gərmək, hətta şəhid vermək əzmini bütün dünyaya nümayiş etdirdi. 1990-cı ilin Qanlı Yanvarında şəhidlik zirvəsinə ucalmış vətən övladları özlərinin fədakarlığı, şəhidliyi ilə xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə parlaq səhifə yazdılar. Bu gün də Azərbaycan xalqı onun milli mənliyini qorumaq üçün öz canlarından keçməyə hazır olan övladları ilə fəxr edir. Bu müdhiş gecədə Vətənin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş Azərbaycanın qəhrəman oğul və qızlarının dəfn edildiyi Şəhidlər xiyabanı indi hər bir azərbaycanlı üçün müqəddəs and yerinə çevrilib”.
Tədbirdə çıxış edən Şamaxı Astrofizika Rəsədxananın Mülki Müdafiə qərargah rəisi Bahadır Abdullayev 20 Yanvar faciəsində baş verən vəhşiliklərdən danışaraq, faciənin xalqımızın qan yaddaşından silinməyəcəyini vurğuladı.
Daha sonra E.Quliyev, ötən il AMEA-da Mülki Müdafiə (MM) hazırlığının yekunları, elmi müəssisə və təşkilatların qərargah rəisləri tərəfindən 2015-ci il üçün MM tədbirlər planının hazırlanması, eləcə də cari məsələlər barədə ətraflı məlumat verdi. O, xatırlatdı ki, II Xüsusi şöbənin 2014-cü il iş planına əsasən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında MM-in təşkili və yaradılması, MM hazırlığı üçün metodiki köməklik və MM tədbirlərinin keçirilməsinin nəzarəti məqsədilə 34 elmi müəssisə və təşkilatda plan üzrə işlər aparılıb. Qeyd etdi ki, MM əmlakının, fərdi mühafizə vasitələrinin saxlanılması və saxlama qaydalarına düzgün riayət edilməsi, istifadəyə yararlığı yoxlanılıb. 26 elmi müəssisə və təşkilatda keçirilən Rəhbər heyətin məşqlərində Aşqarlar Kimyası, Geologiya və Geofizika, Kataliz və Qeyri-üzvü Kimya, Folklor, Dilçilik və Botanika institutları uğur qazanıb.
Tədbirdə yeni il üçün təşkilati göstərişlər, AMEA prezidentinin 24 dekabr 2014-cü il Sərəncamının icrasına dair planlar müzakirə olundu.
Müzakirədə II Xüsusi şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov 2015-ci il üçün elmi müəssisə və institutlarda həyata keçiriləcək proqramlar haqqında danışdı.
Sonda AMEA-nın institut və müəssisələrinin MM qərargah rəisləri Oqtay Fərzəliyev, Samit Mədətov, Murad Şahmuradov və başqaları məsələlərlə bağlı fikir və mülahizələrini bildirdilər, təkliflər irəli sürdülər.

On January 7, 2014 at the II Special Section of ANAS Presidium Central Office under the Chief Executive of Presidential Administration of Azerbaijan Republic from December 17, 2014 held the event dedicated to 25th anniversary of the 20 January tragedy, discussing the results of training of the Civil Defense Forces (CD) of ANAS. At first, the memory of 20 January tragedy was commemorated by a minute of silence. The event was opened by chief of the II Special Section Eldar Guliyev, who noted the importance of the event. He told about crimes committed by the military forces of the USSR in the night from 19 to 20 January 1990 against the civilian population of Azerbaijan, about the courage of our people in their struggle for freedom. It was noted that the tragedy on January 20 made with the purpose to break belief and will of the people to humiliate its national advantage and to show force of the Soviet military vehicle, it was military aggression and a crime of totalitarian communist regime against the Azerbaijani people. By the leadership of the Republic were not taken deliberate steps to identify the perpetrators of the 20 January tragedy and bring them to justice. Only after returning to the leadership of the Republic of Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev this monstrous crime committed against an entire people, was given political and legal assessment. E.Guliyev noted: “The Azerbaijani people became on January was the exposed of military, political, moral aggression, it nevertheless showed to the whole world the fidelity to historical traditions of heroism, determination to resist to the most heartrending experiences for freedom and independence of the Homeland, without having spared for the sake of it even the life. Sons and daughters of our Homeland who during bloody January events of 1990 became shahids for freedom and independence of Azerbaijan entered, the dedication, determination to offer themselves, the bright page in the heroic chronicle of our people. Today the Azerbaijani people are proud of the daughters and sons ready to give life for protection of its national advantage and territorial integrity of the independent Azerbaijan Republic. In Day of national grief we revere shekhid's memory and we are proud of their heroism which is immortalized in imperishable memory of the Azerbaijani people”. At the event also made a speech Chief of Staff of Civil Defense of Shamakhi Astrophysical Observatory Bahadur Abdullaev, who spoke about the atrocities committed by Soviet troops during the 20 January tragedy, said that these events will remain forever in the bloody memory of the Azerbaijani people. Then Guliyev informed on the preparation of the action plan on CS for 2015 by Chiefs of Staff of scientific institutions and organizations of ANAS, as well as the current problems. He reminded that according to the plan of the II Special Section in 2014 to form the scientific institutions and organizations of ANAS forces on CS, supervising the activities for CS at the 34 scientific institutions and organizations work was carried out in accordance with the plan. It was noted that training for management staff of CS were successfully carried out at the Institute of Chemistry of Additives, Institute of Geology and Geophysics, Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Institute of Folklore, Institute of Linguistics and the Institute of Botany. At the event also discussed the problem arising from the orders of the President of ANAS from 24 December 2014.
In summary acted at the event the chiefs of CS staff of institutions and organizations of ANAS Oktay Farzaliyev, Samit Madatov, Murad Shakhmuradov and others who put forward their suggestions and recommendations.