AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının (GAMŞ) İdarə Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda şuranın 2014-cü il üçün elmi fəaliyyətinə dair illik hesabatı, 20 Yanvar faciəsinin 25-ci ildönümü ilə bağlı anım tədbirinin təşkili, Şuranın tərkibində Nizam-İntizam Komissiyasının yaradılması və digər məsələlər müzakirə olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq Sərəncamı ilə akademiyanın nəzdində fəaliyyət göstərən institut və elmi müəssisələrdə 20 Yanvar faciəsi ilə əlaqədar anım tədbirlərinin keçiriləcəyini bildirib. F.Salmanov 20 Yanvar faciəsinin 25-ci ildönümü ilə əlaqədar Şura tərəfindən də anım tədbirinin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən gənc alim və mütəxəssislərin iştirakı ilə yanvarın 19-da praktiki seminarın keçirilməsi qərara alınıb.
Şuranın ötən il üzrə ümumi hesabatına hazırlıq işləri də İdarə Heyətinin üzvləri tərəfindən müzakirə olunub. Yanvar ayının sonlarına nəzərdə tutulan hesabatın daha geniş auditoriyaya çatdırılması üçün tədbirdə Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi, eləcə də respublikada mövcud olan müvafiq fond və gənclər təşkilatlarının iştirakının təmin olunması məqsədəuyğun hesab olunub.
Təbirdə, həmçinin şuranın gələcək fəaliyyətində səmərəliliyin artırılması üçün daxili nizam-intizam qaydalarının gücləndirilməsi məqsədilə GAMŞ-ın strukturunda Nizam-İntizam Komissiyasının yaradılmasına dair qərar qəbul edilib.

Next meeting of the Executive board of ANAS Young Scientists and Specialists Council (YSSC) was held.
Meeting discussed the issues of annual report of the council for 2014, organization of commemoration event dedicated to 25th anniversary of 20 January tragedy, establishing Disciplinary Commission attached to the Council and so on.
Opening the meeting chairman of YSSC PhD in physics Famin Salmanov noted that, by the relevant decision of the Presidium of ANAS, commemoration events dedicated to 25th anniversary of 20 January tragedy to be held in the institutions and organizations of ANAS.
Practical workshop by participation of young scientists and specialists operating in the ANAS institute and organizations was decided to hold on January 19. Preparation works for annual report of the Council for last year has been discussed by the members of the Executive Board as well. With the purpose to deliver annual report that intended for the end of January to the wide range of audience, was considered to provide participation of particular fund and young specialist councils of the republic including, AR Ministry of Youth and Sports.
Council has made decision on establishing Disciplinary Commission attached to YSSC in terms of strengthen discipline rules.