Bu gün AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda “Azərbaycan muğamşünaslığı: keçmişdən gələcəyə” adlı elmi seminar keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun Muğamşünaslıq şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq doktoru Sevil Fərhadova muğam fenomeninin əhəmiyyətindən söz açdı, dövlətimizin bu dəyərli sərvətə xüsusi qayğı və diqqətlə yanaşdığını bildirdi. Qeyd etdi ki, insan istedadının heyrətamiz yaradıcılıq sahəsindən biri olan muğam öz fəlsəfəsi, estetikası, obrazlar aləmi ilə məhz insanlar və xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşmanın, harmonik ictimai münasibətlərin bərqərar olmasına yönəlmişdir. Muğam təkcə təbii-etnik yayılma arealına görə deyil, həm də fövqəlmədəni mahiyyətinə görə bəşər mədəniyyətinin inkarolunmaz fenomenidir.
Elmi senminarın “Muğam simpoziumu” ərəfəsində keçirilməsinin təsadüfi olmadığını söyləyən S.Fərhadova institutda yeni yaranmış Muğamşünaslıq şöbəsinin fəaliyyət istiqamətləri, Azərbaycan muğam sənətinin inkişafı, müasir dönəmdə bu sahədə yaranmış problemlər və onların aradan qaldırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verdi.
Tədbirdə sənətşünaslıq doktorları Rəna Məmmədovanın “Azərbaycan muğamları təhlilinin bəzi aspektləri”, İradə Köçərlinin “Aşıq musiqisinin səs sistemi Ü.Hacıbəylinin məqam nəzəriyyəsi kontekstində”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktorları Sehranə Kasıminin “XIX əsr Azərbaycan muğam məclisləri”, Qorxmaz Əlilicanzadənin “Muğamın tarixi köklərinə yeni nəzəri baxış” mövzusunda məruzələri dinlənildi.
Seminarda, həmçinin yaxın günlərdə çap olunacaq “Azərbaycan muğamşünaslığı: problemlər, prespektivlər” toplusuna daxil ediləcək məruzələr dinlənilərək müzakirə olundu.

“Azerbaijan mugham study: from past to the future” scientific workshop held
ANAS Institute of Architecture and Art held scientific workshop titled as “Azerbaijan mugham study: from past to the future”.
Opening the workshop chief of Mugham study department, Dr. Study of art Sevil Farhadova spoke about the mugham phenomena and state care to this valuable opulence. Being one of the amazing creative areas of a human talent, mugham aimed to establish mutual understanding and harmonious social relations among the peoples by means of its philosophy, aesthetics, and world of images.
It is not random to hold workshop on the eve of “Mugham sypmpsium”, stated S. Farhadova and provided information on activity directions of newly established Mugam study department in the institute, challenges in this area and done fulfillments to prevent them.
Lectures were delivered in the event: Rana Mammadova on “Some aspects of the analysis of Azerbaijani mugham”, Dr. Study of art Sehrana Kasimi on “XIX century Azerbaijan mugham ceremonies”, Gorkhmaz Alilijanzadeh on “New theoretic vision to the historical roots of mugham” etc.
Lectures to be included into “Azerbaijan mugham study: challenges, prospects” bulk that would be published recently, have been delivered and discussed as well.