Bu il mayın 9-da 1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illiyi tamam olur. Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) “1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsinin qələbəsində alimlərin rolu” mövzusunda konfrans keçirməyi planlaşdırır. Bundan əlavə, Moskvada Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illiyinə həsr olunan “Biz nasizmə qarşı birlikdə idik” mövzusunda beynəlxalq sərgi layihəsində AMEA-nın iştirakı nəzərdə tutulur.
AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illik yubileyi münasibətilə müvafiq tədbirlərin keçirilməsini təmin etmək məqsədilə qərar qəbul edilib. Qərara əsasən, bu il mayın 5-də Respublika Veteranlar Şurası ilə birlikdə “Böyük Vətən Müharibəsinin Qələbəsində Azərbaycan alimlərinin rolu” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək. Tədbirin təşkilini təmin etmək məqsədilə müvafiq komissiya yaradılıb.
Tədbirlər planına uyğun olaraq, Georgi Zaplatinin Azərbaycan alimlərinin Böyük Vətən müharibəsinin qələbəsinə verdiyi töhfələri əks etdirən “Vətənə və elmə xidmət etdilər...” kitabının yenidən işlənilmiş variantı nəşr ediləcəkdir.

70 years of victory of the Great Patriotic War 1941-1945 will be celebrated on May 9 this year. On this occasion Azerbaijan National Academy of Sciences is going to hold conference titled as “Scientists’ role in Victory of the Great Patriotic War 1941-1945”. In addition, ANAS intends to participate at “We were together against Nazism” international exhibition project in Moscow dedicated to 70 years of victory of the Great Patriotic War.
Presidium has made decision with the purpose providing hold of relevant events devoted to 70 years of victory of Great Patriotic War. In accordance decision, “Scientists’ role in Victory of the Great Patriotic War 1941-1945” conference to be held on May 5 joint with Republican Veterans’ Council. Relevant commission has been set up to organize the event.
Pursuant to Action Plan, revised version of “They served for motherland and science ...” book by George Zaplatin which portrays the contributions of Azerbaijan scientists to the victory of the Great Patriotic War will be released.