Bu il mayın 9-da 1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illiyi tamam olur. Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) “1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsinin qələbəsində alimlərin rolu” mövzusunda konfrans keçirməyi planlaşdırır. Bundan əlavə, Moskvada Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illiyinə həsr olunan “Biz nasizmə qarşı birlikdə idik” mövzusunda beynəlxalq sərgi layihəsində AMEA-nın iştirakı nəzərdə tutulur.
AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illik yubileyi münasibətilə müvafiq tədbirlərin keçirilməsini təmin etmək məqsədilə qərar qəbul edilib. Qərara əsasən, bu il mayın 5-də Respublika Veteranlar Şurası ilə birlikdə “Böyük Vətən Müharibəsinin Qələbəsində Azərbaycan alimlərinin rolu” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək. Tədbirin təşkilini təmin etmək məqsədilə müvafiq komissiya yaradılıb.
Tədbirlər planına uyğun olaraq, Georgi Zaplatinin Azərbaycan alimlərinin Böyük Vətən müharibəsinin qələbəsinə verdiyi töhfələri əks etdirən “Vətənə və elmə xidmət etdilər...” kitabının yenidən işlənilmiş variantı nəşr ediləcəkdir.

Состоится конференция «Роль ученых Азербайджана в Победе в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.»
9 мая 2015 года исполняется 70 лет со дня Победы в Великой Отечественной войне. В связи с этим, Национальная академия наук Азербайджана (НАНА) планирует проведение конференции «Роль ученых Азербайджана в Победе в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.».
Помимо этого, предусмотрено участие НАНА на международной выставке «Мы были вместе против фашизма», которая состоится в Москве и будет посвящена 70-летию Победы в Великой Отечественной войне.
Затем на состоявшемся сегодня заседании Президиума НАНА был обсужден вопрос, связанный с проведением мероприятий, посвященных 70-летию Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
Затем было принято Постановление Президиума о проведении 5 мая 2015 года совместно с Советом ветеранов Азербайджана международной конференции «Роль ученых Азербайджана в Победе в Великой Отечественной войне». С целью обеспечения организации конференции была создана комиссия.
На заседании в соответствии с Планом мероприятий было решено обеспечить издание вновь разработанного варианта книги Георгия Заплетина «Они служили родине и науке…», отражающей заслуги азербайджанских ученых в победе в Великой Отечественной войне.