“Müasir Azərbaycan teatrı və mass media: problemlər, perspektivlər” mövzusunda seminar keçirilib
AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda bu elmi müəssisənin Teatr, kino və televiziya şöbəsinin təşkilatçılığı ilə “Müasir Azərbaycan teatrı və mass media: problemlər, perspektivlər” mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Teatr, kino və televiziya şöbəsinin rəhbəri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vidadi Qafarov teatr və mass media arasındakı münasibətlərdən danışıb, teatrla KİV arasında səmərəli ünsiyyət və əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasını seminarın başlıca məqsədi olduğunu bildirib.
Sonra Teatr, kino və televiziya şöbəsinin kiçik elmi işçisi, teatrşünas Könül Əliyevanın teatr və mass media münasibətlərinin müxtəlif aspektlərinə dair məruzəsı dinlənilib. Məruzə ilə bağlı müzakirələrdə “Qobustan” İncəsənət Toplusunun baş redaktoru Vaqif Əlixanlı, “Mədəniyyət” qəzetinin redaktor müavini Həmidə Rüstəmova, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Mustafayeva və başqaları çıxış edərək təklif və tövsiyyələrini səsləndiriblər, seminarı teatr və kütləvi informasiya vasitələri arasında labüd dialoqun yaradılması istiqamətində atılan addım kimi dəyərləndiriblər.
Tədbirdə teatr və mass media münasibətlərinin hazırkı durumu, mövcud problemləri və gələcək inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Прошел семинар «Современный азербайджанский театр и масс-медиа: проблемы, перспективы»
В Институте архитектуры и искусства НАНА при организации Отдела театра, кино и телевидения этого научного учреждения прошел семинар «Современный азербайджанский театр и масс-медиа: проблемы, перспективы».
Мероприятие вступительным словом открыл руководитель Отдела театра, кино и телевидения, доктор философии по востоковедению, доцент Видади Гафаров, который рассказал о взаимной связи между театром и масс-медиа и отметил, что основной целью проведения семинара является налаживание связей сотрудничества между театром и СМИ.
Затем был заслушан доклад младшего научного сотрудника Отдела театра, кино и телевидения, театроведа Кёнуль Алиевой, посвященный различным аспектам связи театра и масс-медиа. В обсуждениях доклада приняли участие главный редактор Сборника произведений искусства «Qobustan» Вагиф Алиханлы, заместитель редактора газеты «Mədəniyyət» Гамида Рустамова, доктор философии по искусствоведению Айнура Мустафаева и другие, которые, выдвинув свои предложения и рекомендации, оценили семинар как значительный шаг в направлении установления неизбежного диалога между театром и средствами массовой информации.
В рамках мероприятия состоялся обмен мнениями по текущему состоянию отношений театра и масс-медиа, существующим проблемам и перспективам дальнейшего сотрудничества.