AMEA əməkdaşları Hindistanda keçirilmiş beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
14-16 fevral 2015-ci il tarixində AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Beynəlxalq əlaqələr və komparativistika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Şəfəq Əlibəyli, Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzakət Məmmədli və Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Səadət Şıxıyeva Hindistanın Guvahati Universitetində elmi ezamiyyətdə olublar. Azərbaycanlı alimlər universitetdə keçirilmiş “Ölməz sufi şairlərinin - Sədi, Hafiz, Xəyyam və Mövlananın müdriklik və düşüncələrinin XXI əsrdə aktuallığı” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər.
Tədbirdə Ş.Əlibəylinin “Mövlana şeirində təzad daşıyan irfani istilahların poetik dialektikası”, Nəzakət Məmmədlinin “Əttar və Mövlana yaradıcılığında salikin mənəvi təkamül prosesi”, Səadət Şıxıyevanın “Balkanlardan, Hindistandan sufi təfəkkür tarixində əlifnamənin yeri və onun ezoterik anlam tutumu” mövzusunda məruzələri maraqla dinlənilib. Məruzələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, AMEA ilə birgə əməkdaşlıq və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması barədə təkliflər irəli sürülüb.
Konfransda Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, İran, Pakistan, Banqladeşdən olan alimlər də iştirak ediblər.
AMEA əməkdaşları, həmçinin “Dünyanın yeddi yeni möcüzəsi”ndən biri olan Tac-Mahal türbəsini ziyarət ediblər. Təbrizdən gətirilən türk memarlarının yaratdığı bu tikili dünyanın ən gözəl və möhtəşəm türbəsidir.

Employees of ANAS attended the international conference in India
On 14-16 February 2015, head department of International Relations and Comparative Studies of ANAS National Museum of Azerbaijan Literature, Dr. Philology Shafag Alibeyli, employee of the Institute of Manuscripts, PhD in philology Nazakat Mammadli and leading researcher at Institute of Oriental Studies Saadat Shikhiyeva were on a scientific trip to Gwahati University, India.
Azerbaijani scientists attended the conference “Actual wisdom and thoughts of Sufi poets - Sadi, Hafiz, Hayyam, Movlana in XX century” held at International Scientific University.
The event were listened the reports of Sh.Alibeyli on “Poetic dialectic contrast of irfan terms and Movlana poems”, Nazaket Mammadli on “The process of spiritual evolution of Salih in the works of Attar and Movlana”, Saadat Shikhiyeva on “Alifname in the history of Sufi thought and its esoteric meaning (Balkans-India ).
Exchange of views was held on the reports and proposals for cooperation with ANAS and mutual exchange of experience have been made.
Along with Azerbaijani scientists the conference was attended by scientists from Russia, Iran, Pakistan and Bangladesh as well.