Martın 2-də AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” Komissiyasının və Folklor İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Soyqırımı xalq yaddaşında” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Əvvəlcə foyedə AMEA əməkdaşlarının soyqırımlara həsr olunmuş rəsm əsərlərinin sərgisi nümayiş etdirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə əsrlər boyu ermənilər tərəfindən xalqımıza qarşı planlı şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətindən, onların törətdikləri qırğınlardan danışdı, erməni saxtakarlığının ifşasında bu cür tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. Bildirdi ki, konfransın məqsədi tarix boyu azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş soyqırımları öyrənən və araşdıran elm adamlarını bir araya gətirmək, onların fikirlərini Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
AMEA Rəyasət Heyətinin 15 oktyabr 2014-cü il tarixli qərarı ilə yaradılmış “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının fəaliyyəti barədə də məlumat verən akademik Akif Əlizadə bildirdi ki, xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilməlidir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli soyqırımı tədqiqatları ilə bağlı görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, AMEA azərbaycanlılara qarşı soyqırımları tarixini yenidən və əsaslı şəkildə öyrənməyi humanitar və ictimai elmlərimizin mühüm vəzifələrindən biri hesab edir. “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” adlı nüfuzlu alimləri birləşdirən xüsusi komissiyanın yaradılması həmin vəzifələrin həyata keçirilməsi sahəsində atılan mühüm addımlardandır.
İsa Həbibbəyli bildirdi ki, AR Prezidenti İlham Əliyevin bütövlükdə Ermənistanın təcavüzünün aradan qaldırılması və informasiya müharibəsində Azərbaycanın mövqelərinin daha da möhkəmləndirilməsi üçün gördüyü işlər ciddi nəticələr verməkdədir. Ümumiyyətlə, ölkəmiz bu faciə ilə bağlı həqiqətləri dünyaya çatdırıb və hüquqi sənədlərin qəbul edilməsinə nail olub. Bu istiqamətdə işlərin davam etdirilməsi Azərbaycanın Ermənistan üzərində ideoloji qələbə qazanmasına və mühüm nəticələrin əldə edilməsinə gətirib çıxaracaq.
Ermənistanın işğal etdiyi tarixi Azərbaycan torpaqlarında dağıdılmış, eyni zamanda, ermənilərin özününküləşdirməyə cəhd göstərdikləri tarixi-mədəni abidələrimiz barədə məlumat verən akademik qeyd etdi ki, ermənilərin törətdikləri bu vəhşiliklər dünyaya çatdırılmalıdır.
Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov ermənilərin xalqımıza qarşı yürütdüyü soyqırımı siyasəti, soydaşlarımızın amansızlıqla qətlə yetirilməsi, repressiya və deportasiyaya məruz qalmasından danışdı, bütün bu həqiqətləri üzə çıxaran faktların aşkarlanaraq geniş ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində aparılan işləri diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin İpek Universitetinin İnsan və xalqlar fakültəsinin dekanı, professor Kamal Çiçək, Fransanın Avrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin əməkdaşı Maksim Geyn, Özbəkistandan olan yazıçı-publisist Şuxrat Salamov və başqaları erməni saxtakarlığının ifşa edilməsində bu cür tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd etdilər, bu faciəyə beynəlxalq miqyasda siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin zəruriliyini vurğuladılar.
Daha sonra konfrans işini bölmə iclasları ilə davam etdirdi. İclaslarda “1905-ci il soyqırımları xalq yaddaşında və tarixi qaynaqlarda”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və erməni-türk qarşıdurmaları”, “Erməni-Osmanlı münasibətləri və soyqırım məsələləri”, “Urmiya və Salmasda erməni quldurlarının törətdiyi qətliamlar”, “Sumqayıt hadisələri”, “Qarabağ müharibəsi və soyqırımlar”, “Xocalı” və s. mövzularda məruzələr dinlənildi.

March 2, 2015 main building of ANAS hosted for international scientific conference entitled “Genocide in the memory of people” jointly organized by the Commission for the investigation of genocide against Azerbaijanis and Folklore Institute of ANAS.
In advance, in the foyer was demonstrated exhibition of paintings by employees of ANAS dedicated to genocides.
The event was opened by President of ANAS, academician Akif Alizadeh, who told about the massacres committed by Armenians and the policy of ethnic cleansing and genocide against our people, highlighted the importance of such events to expose Armenian falsifications. It was noted that the aim of the conference is to bring together scientists who research and study of the genocide committed against the Azerbaijani people throughout history, and bring their ideas to the Azerbaijani and world public opinion.
Giving information on the activities set up by the Presidium of ANAS on October 15, 2015 Commission for the investigation of genocide against Azerbaijanis, academician Akif Alizadeh informed about the implementation of targeted interventions to inform the world community about the realities of bloody crimes against our people.
The next speaker was the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli who informed the participants about the work done in connection with investigations of genocide. It was noted that once again the fundamental study of the history of genocide against Azerbaijanis is one of the most important tasks of the humanities and social sciences. The establishment of the Commission for the investigation of genocide against Azerbaijanis is one of the important steps taken towards the realization of these objectives. I.Habibbeyli said that the policy of President Ilham Aliyev to prevent aggression of Armenia in general and strengthen further position of Azerbaijan in the information war is yielding positive results. Our country has brought to the world community the realities of this tragedy and reached the adoption of normative documents. Continuation of such work will lead to important results, including the ideological victory of Azerbaijan over Armenia.
Speaking at the event, the director of the Institute of Folklore, corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov, told about the policy of genocide carried out by Armenians against our people about the massacre of our compatriots, repressions and deportations, which may have been subjected to.
In the event dean of Human and Peoples department at Ipek University of Turkey, Professor Kemal Chichek, associate of French Center for Austrian Studies France Maxim Heine, writer and publicist from Uzbekistan Shukhrat Salamov, who noted the importance of such events to expose Armenian falsifications and stressed the need to make this tragedy political - legal assessment at the international level.
The event continued its work in breakout sessions, in which papers were delivered “Genocide in 1905-ies in the memory of people and the historical sources”, “Establishment of the Azerbaijan People Republic and the Armenian-Turkish confrontation”, “Armenian-Ottoman relations and genocide”, “Mass massacre committed by Armenians in Urmia and Salmas”, “Sumgait events”, “Karabakh war and genocide”,"Khojaly”, etc.