Martın 2-də AMEA-nın Əsas binasında “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” Komissiyasının və Folklor İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Soyqırımı xalq yaddaşında” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Əvvəlcə foyedə AMEA əməkdaşlarının soyqırımlara həsr olunmuş rəsm əsərlərinin sərgisi nümayiş etdirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə əsrlər boyu ermənilər tərəfindən xalqımıza qarşı planlı şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətindən, onların törətdikləri qırğınlardan danışdı, erməni saxtakarlığının ifşasında bu cür tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. Bildirdi ki, konfransın məqsədi tarix boyu azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş soyqırımları öyrənən və araşdıran elm adamlarını bir araya gətirmək, onların fikirlərini Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
AMEA Rəyasət Heyətinin 15 oktyabr 2014-cü il tarixli qərarı ilə yaradılmış “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının fəaliyyəti barədə də məlumat verən akademik Akif Əlizadə bildirdi ki, xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilməlidir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli soyqırımı tədqiqatları ilə bağlı görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, AMEA azərbaycanlılara qarşı soyqırımları tarixini yenidən və əsaslı şəkildə öyrənməyi humanitar və ictimai elmlərimizin mühüm vəzifələrindən biri hesab edir. “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” adlı nüfuzlu alimləri birləşdirən xüsusi komissiyanın yaradılması həmin vəzifələrin həyata keçirilməsi sahəsində atılan mühüm addımlardandır.
İsa Həbibbəyli bildirdi ki, AR Prezidenti İlham Əliyevin bütövlükdə Ermənistanın təcavüzünün aradan qaldırılması və informasiya müharibəsində Azərbaycanın mövqelərinin daha da möhkəmləndirilməsi üçün gördüyü işlər ciddi nəticələr verməkdədir. Ümumiyyətlə, ölkəmiz bu faciə ilə bağlı həqiqətləri dünyaya çatdırıb və hüquqi sənədlərin qəbul edilməsinə nail olub. Bu istiqamətdə işlərin davam etdirilməsi Azərbaycanın Ermənistan üzərində ideoloji qələbə qazanmasına və mühüm nəticələrin əldə edilməsinə gətirib çıxaracaq.
Ermənistanın işğal etdiyi tarixi Azərbaycan torpaqlarında dağıdılmış, eyni zamanda, ermənilərin özününküləşdirməyə cəhd göstərdikləri tarixi-mədəni abidələrimiz barədə məlumat verən akademik qeyd etdi ki, ermənilərin törətdikləri bu vəhşiliklər dünyaya çatdırılmalıdır.
Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov ermənilərin xalqımıza qarşı yürütdüyü soyqırımı siyasəti, soydaşlarımızın amansızlıqla qətlə yetirilməsi, repressiya və deportasiyaya məruz qalmasından danışdı, bütün bu həqiqətləri üzə çıxaran faktların aşkarlanaraq geniş ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində aparılan işləri diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin İpek Universitetinin İnsan və xalqlar fakültəsinin dekanı, professor Kamal Çiçək, Fransanın Avrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin əməkdaşı Maksim Geyn, Özbəkistandan olan yazıçı-publisist Şuxrat Salamov və başqaları erməni saxtakarlığının ifşa edilməsində bu cür tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd etdilər, bu faciəyə beynəlxalq miqyasda siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin zəruriliyini vurğuladılar.
Daha sonra konfrans işini bölmə iclasları ilə davam etdirdi. İclaslarda “1905-ci il soyqırımları xalq yaddaşında və tarixi qaynaqlarda”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və erməni-türk qarşıdurmaları”, “Erməni-Osmanlı münasibətləri və soyqırım məsələləri”, “Urmiya və Salmasda erməni quldurlarının törətdiyi qətliamlar”, “Sumqayıt hadisələri”, “Qarabağ müharibəsi və soyqırımlar”, “Xocalı” və s. mövzularda məruzələr dinlənildi.

2 марта 2015 года в главном здании НАНА при совместной организации Комиссии по исследованию геноцидов против азербайджанцев и Института фольклора НАНА состоялась Международная научная конференция «Геноцид в памяти народа».
Сначала в фойе была продемонстрирована посвященная геноцидам выставка художественных картин сотрудников НАНА.
Мероприятие вступительным словом открыл президент НАНА, академик Акиф Ализаде, который, рассказав о массовых убийствах учиненных армянами и политике этнической чистки и геноцида против нашего народа, подчеркнул значимость проведения таких мероприятий в разоблачении армянских фальсификаций. Было отмечено, что целью конференции является собрать вместе ученых, которые исследуют и изучают геноциды, совершенные против азербайджанского народа на протяжении всей истории, и довести их мысли до азербайджанской и мировой общественности.
Дав информацию о деятельности созданной по решению Президиума НАНА от 15 октября 2015 года Комиссиии по исследованию геноцидов против азербайджанцев, академик Акиф Ализаде сообщил о реализации целенаправленных мероприятий по доведению до мировой общественности реалий о кровавых преступлениях против нашего народа.
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который подробно проинформировал присутствующих о работах, проделанных в связи с исследованиями геноцидов. Было отмечено, что вновь фундаментальное изучение истории геноцидов против азербайджанцев является одним из самых важных задач гуманитарных и общественных наук. Учреждение Комиссии по исследованию геноцидов против азербайджанцев является одним из важных шагов, предпринятых в направлении реализации этих задач. И.Габиббейли сообщил, что политика Президента АР Ильхама Алиева по предотвращению агрессии Армении в целом и еще большему укреплению позиций Азербайджана в информационной войне дает свои положительные результаты. Наша страна довела до мировой общественности реалии об этой трагедии и достигла принятия нормативных документов. Продолжение такого рода работ приведет к важным результатам, в том числе к идеологической победе Азербайджана над Арменией.
Выступив на мероприятии, директор Института фольклора, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов, рассказал о политике геноцида, проводимой армянами против нашего народа, о жестокой расправе над нашими соотечественниками, о репрессиях и депортациях, которым они были подвергнуты.
На мероприятии также выступили декан факультета человека и народов Университета Ипек Турции, профессор Кямал Чичек, сотрудник Центра европейских исследований Франции Максим Гейн, писатель-публицист из Узбекистана Шурат Саламов, которые отметили значимость проведения таких мероприятий в разоблачении армянских фальсификаций и подчеркнули необходимость придания этой трагедии политико-правовой оценки на международном уровне.
Мероприятие продолжило свою работу в секционных заседаниях, в которых были заслушаны доклады «Геноциды 1905-х годов в памяти народа и исторических источниках», «Образование Азербайджанской Демократической Республики и армяно-тюркские противостояния», «Армяно-Османские отношения и геноциды», «Массовые расправы, совершенные армянами в Урмии и Салмасе», «Сумгаитские события», «Карабахская война и геноциды», «Ходжалы» и т.д.