“Televiziyaların xəbər proqramlarının dili” mövzusunda monitorinqin nəticələri açıqlanıb
AMEA Dilçilik İnstitutunun Monitorinq şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”na əsasən bu ilin yanvar-aprel aylarında televiziyaların dilinin monitorinqi aparılıb.
Aprelin 17-də AMEA-nın Əsas binasında Dilçilik İnstitutu və AR Milli Televiziya və Radio Şurası (MTRŞ) ilə birgə monitorinqin nəticələri ilə bağlı “Televiziyaların xəbər proqramlarının dili” mövzusunda mətbuat konfransı keçirilib.
Ölkənin 6 televiziya kanalını əhatə edən monitorinqdə (İctimai TV, ANS TV, ATV, Space TV, Lider TV və Xəzər TV) xəbər və müxtəlif verlişlərin dili araşdırılıb, proqramların dilinin normaya uyğunluğu nəzərdən keçirilib.
Mətbuat konfransını giriş sözü ilə institutun direktoru, akademik Tofiq Hacıyev açaraq dillə bağlı Dövlət Proqramının yerinə yetirilməsi sahəsində görülən işlərdən danışıb. O, ədəbi dilin KİV sahəsində, xüsusən də televiziyalarda işlənməsində mövcud problemlərdən söz açıb.
MTRŞ-nın sədr müavini, professor Qafar Cəbiyev TV-lərlə bağlı aparılan son montonrinqlər zamanı diqqəti cəlb edən əsas nöqsanlardan danışıb. O, dil nöqsanlarının aradan qaldırılmasında monitorinqlərin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Sonra çıxış edən institutun Monitorinq şöbəsinin müdiri, professor Qulu Məhərrəmli dil qüsurlarının aradan qaldırılması məqsədilə Dilçilik İnstitutu və MTRŞ-ın birgə təşkilatçılığı ilə may ayında keçiriləcək təlimlər barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra institutun aparıcı elmi işçisi, televiziyaların monitoriqi üzrə qrup rəhbəri Şahlar Məmmədli statistik təhlillər əsasında televiziyaların dili üzərində aparılmış monitorinqin nəticələri və müşahidə olunan dil qüsurlarından danışıb. Bildirib ki, monitorinq zamanı ümumilikdə 400-dən artıq norma pozuntusu aşkarlanıb və dil səviyyələri üzrə 145 nümunə tədqiqata cəlb edilib. Onlardan 74-ü leksik-üslubi, 29-u fonetik, 41- i isə qrammatik normaya aid dil qüsurlarıdır.

Pursuant to “State Program on the usage of Azerbaijan language according to modern demands in globalized condition and development of linguistics in the country”, employees of Monitoring department of theInstitute of Linguistics carried out monitoring in January-April months of the current year.
On April 17, main building of ANAS hosted for press-conference dubbed “Language of TV news programs” of monitoring outputs joint with Institute of Linguistics andTelevision and Radio Broadcasting (TRB).
Language of the news and various programs have been examined in the monitoring covering 6 TV channels (Ictimai TV, ANS TV, ATV, Space TV, Lider TV and Khazar TV), and reviewed language programs in compliance with the language norms.
Opening the conference director of the institute, acad. Tofig Hajiyev spoke about done fulfillment related in execution of State Program as well as state-of-the-art challenges of literary language usage in mass media, including TV channels.
Deputy Chairman of TRB, prof. Gafar Jabiyev brought to mind setbacks attracting attention during latest monitoring, and specially noted the significance of the monitoring in preventing language shortcomings.
Then, chief of Monitoring department, prof. Gulu Maharramli provided information on the trainings to be held in May jointly Institute of Linguistics and TRB.
Leading researcher of the institute, group supervisor for TV monitoring Shahlar Mammadli told about outputs of monitoring carried out relying on statistic analyzes and observed language shortcomings. Totally, 400 norms and language violations were found during monitoring, more than 145 patterns were involved in study. 74 of them are lexical-stylistic, 29 phonetic, while 41 grammatical language defects.