“Televiziyaların xəbər proqramlarının dili” mövzusunda monitorinqin nəticələri açıqlanıb
AMEA Dilçilik İnstitutunun Monitorinq şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”na əsasən bu ilin yanvar-aprel aylarında televiziyaların dilinin monitorinqi aparılıb.
Aprelin 17-də AMEA-nın Əsas binasında Dilçilik İnstitutu və AR Milli Televiziya və Radio Şurası (MTRŞ) ilə birgə monitorinqin nəticələri ilə bağlı “Televiziyaların xəbər proqramlarının dili” mövzusunda mətbuat konfransı keçirilib.
Ölkənin 6 televiziya kanalını əhatə edən monitorinqdə (İctimai TV, ANS TV, ATV, Space TV, Lider TV və Xəzər TV) xəbər və müxtəlif verlişlərin dili araşdırılıb, proqramların dilinin normaya uyğunluğu nəzərdən keçirilib.
Mətbuat konfransını giriş sözü ilə institutun direktoru, akademik Tofiq Hacıyev açaraq dillə bağlı Dövlət Proqramının yerinə yetirilməsi sahəsində görülən işlərdən danışıb. O, ədəbi dilin KİV sahəsində, xüsusən də televiziyalarda işlənməsində mövcud problemlərdən söz açıb.
MTRŞ-nın sədr müavini, professor Qafar Cəbiyev TV-lərlə bağlı aparılan son montonrinqlər zamanı diqqəti cəlb edən əsas nöqsanlardan danışıb. O, dil nöqsanlarının aradan qaldırılmasında monitorinqlərin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Sonra çıxış edən institutun Monitorinq şöbəsinin müdiri, professor Qulu Məhərrəmli dil qüsurlarının aradan qaldırılması məqsədilə Dilçilik İnstitutu və MTRŞ-ın birgə təşkilatçılığı ilə may ayında keçiriləcək təlimlər barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra institutun aparıcı elmi işçisi, televiziyaların monitoriqi üzrə qrup rəhbəri Şahlar Məmmədli statistik təhlillər əsasında televiziyaların dili üzərində aparılmış monitorinqin nəticələri və müşahidə olunan dil qüsurlarından danışıb. Bildirib ki, monitorinq zamanı ümumilikdə 400-dən artıq norma pozuntusu aşkarlanıb və dil səviyyələri üzrə 145 nümunə tədqiqata cəlb edilib. Onlardan 74-ü leksik-üslubi, 29-u fonetik, 41- i isə qrammatik normaya aid dil qüsurlarıdır.

С января по апрель текущего года на основании «Государственной программы по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране» сотрудниками Мониторингового отдела Института языкознания НАНА проведен мониторинг языка телеканалов на соответствие нормам азербайджанского литературного языка.
17 апреля в Главном здании НАНА прошла пресс-конференция «Язык новостных телевизионных программ», посвященная результатам мониторинга, проведенного совместно с Институтом языкознания и Национальным советом по телевидению и радиовещанию (НСТР).
В ходе охватившего 6 телеканалов (İctimai, ANS, ATV, Space, Lider и Xəzər) мониторинга был исследован язык новостных и прочих программ, рассмотрено соответствие языка программ нормами литературного языка.
Открыв пресс-конференцию вступительным словом, директор института, академик Тофиг Гаджиев рассказал о работах, проделанных в рамках соответствующей Государственной программы, и затронул ряд проблем, связанных с использованием азербайджанского литературного языка в СМИ, в частности, телеканалах.
Заместитель председателя НСТР, профессор Гафар Джабиев отметил главные недостатки, привлекшие внимание в ходе проведенного мониторинга. Он особо подчеркнул роль мониторингов в устранении выявленных недостатков.
Заведующий Мониторинговым отделом института, профессор Гулу Магеррамлы дал подробную информацию о тренингах, которые пройдут в мае текущего года при совместной организации Института языкознания и НСТР.
Ведущий научный сотрудник института, руководитель группы по мониторингу телеканалов Шахлар Мамедли сообщил о результатах проведенного на основании статистических анализов мониторинга языка телеканалов и наблюдаемых недостатка. Было отмечено, что при мониторинге в общей сложности было обнаружено более 400 ошибок, которые в основном связаны с фонетикой, грамматикой, лексикой, стилистическими нормами.