Akademik Ramiz Mehdiyev Yaponiyanın “Tokyo Boeki Group” şirkətinin Rusiya ofisinin rəhbər heyəti ilə görüşüb
Noyabrın 18-də AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Yaponiyanın “Tokyo Boeki Group” şirkətinin Rusiya ofisinin baş direktoru Takiqava Keidzinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə AMEA tərəfdən Akademiyanın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov və Fizika İnstitutunun laboratoriya müdiri, akademik Nazim Məmmədov, “Tokyo Boeki Group”dan isə şirkətin Rusiya ofisinin baş direktorunun müavini Dmitri Yurkoveç və satış üzrə meneceri Vitali Tinkov iştirak edib.
Qonaqları Akademiyada görməkdən məmnunluğunu dilə gətirən AMEA prezidenti iki ölkə arasında elmi-mədəni, sosial-iqtisadi əməkdaşlıq əlaqələrinin təməlinin hələ SSRİ dövründə təşəkkül tapdığını söyləyib. Qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin gərgin əməyi və təşəbbüsü əsasında Bakıda Yaponiya mütəxəssislərinin iştirakı ilə SSRİ-nin ən böyük məişət kondisionerləri zavodu istifadəyə verilib və respublikamızın iqtisadiyyatının inkişafına mühüm töhfə verib.
Akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycanın müstəqilliyini əldə etdikdən sonra iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin də qurulduğunu, nəticədə iqtisadi, siyasi, elmi, mədəni və digər sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndiyini və bu gün də inkişaf etməkdə olduğunu söyləyib.
Görüşdə çıxış edən “Tokyo Boeki Group” şirkətinin Rusiya ofisinin baş direktoru Takiqava Keidzi isə bildirib ki, təmsil etdiyi şirkət 1947-ci ildən fəaliyyət göstərir və Yaponiya, Çin, ABŞ, Rusiya, Avstraliya və digər ölkələrdə nanotexnologiya, tibb və biologiya, təbii ehtiyatlar və enerji, mikroelektronika və yarımkeçiricilər, maşınqayırma, metallurgiya sahələri üzrə ixtisaslaşmış 22 törəmə şirkəti özündə birləşdirir.
Şirkətin Moskva nümayəndəliyinin 1959-cu ildə açıldığını və 1967-ci ildə rəsmi akkreditasiyadan keçdiyini deyən Takiqava Keidzi bununla da “Tokyo Boeki Group”un SSRİ-də qeydiyyata alınmış ilk xarici şirkət olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, şirkət həmin illərdə müxtəlif elmi və kommersiya layihələrində iştirak edərək, yapon-sovet ticarətinin inkişafı üçün əlverişli şərait yaradıb.
Sonra çıxış edən şirkətin Rusiya ofisinin baş direktorunun müavini Dmitri Yurkoveç isə Azərbaycanda da aktiv fəaliyyət göstərmək niyyətində olduqlarını söyləyib və ölkəmizdə elmi-tədqiqat işlərinin sənayedə tətbiqini həyata keçirməyə imkan verəcək müəssisə yaratmaq arzularını ifadə edib.
Akademik Ramiz Mehdiyev isə öz növbəsində AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında bunun üçün geniş imkanların olduğunu, perspektivdə şirkət tərəfindən təqdim ediləcək təkliflərin nəzərdən keçirilə biləcəyini vurğulayıb.

18 ноября президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев встретился с делегацией во главе с генеральным директором Московского представительства японской компании Tokyo Boeki Group Такигавой Кэидзи.
На встрече со стороны Академии приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов и заведующий лабораторией Института физики, академик Назим Мамедов, а со стороны Tokyo Boeki Group – заместитель генерального директора Московского представительства компании Дмитрий Юрковец и менеджер по продажам Виталий Тиньков.
Сердечно поприветствовав гостей в Академии, президент НАНА отметил, что основа научного, культурного и социально-экономического сотрудничества между двумя странами была заложена еще в период СССР. Академик добавил, что благодаря инициативе и стараниям общенационального лидера Гейдара Алиева при участии японских специалистов в Баку был сдан в эксплуатацию крупнейший в СССР завод бытовых кондиционеров, который внес значительный вклад в экономику республики.
Академик Рамиз Мехтиев сообщил, что после обретения Азербайджаном независимости между двумя государствами были налажены и дипломатические отношения, в результате было расширено сотрудничество в сфере экономики, политики, науки, культуры и т.д., которое развивается и сегодня.
В своем выступлении генеральный директор Московского представительства компании Tokyo Boeki Group Такигава Кэидзи отметил, что компания, которую он представляет, функционирует с 1947 года и объединяет в себе 22 дочерние компании, действующие в Японии, Китае, США, России, Австралии и других странах и специализирующиеся в таких областях, как нанотехнологии, медицина и биология, природные ресурсы и энергетика, микроэлектроника и полупроводники, машиностроение, металлургия.
Сообщив, что Московское представительство компании открылось в 1959 году и прошло официальную аккредитацию в 1967 году, Такигава Кэидзи подчеркнул, что Tokyo Boeki Group является первой иностранной компанией, аккредитованной в СССР. По его словам, в те годы компания принимала участие в различных научных и коммерческих проектах, создав тем самым благоприятные условия для развития торговли между Японией и СССР.
Затем выступил заместитель генерального директора Московского представительства компании Дмитрий Юрковец, который высказал намерение компании осуществлять активную деятельность и в Азербайджане, а также выразил желание создать в республике учреждение, которое позволит применять результаты научно-исследовательских работ в промышленности.
В свою очередь академик Рамиз Мехтиев подчеркнул, что широкие возможности для этого созданы в Парке высоких технологий НАНА, и выразил готовность к дальнейшему и перспективному сотрудничеству.