İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal ilə təltif olunub
Misirin qədim və əfsanəvi İsgəndəriyyə kitabxanasının direktoru, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmayıl Seragəldin “Azərbaycan Respublikasınının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”  ilə mükafatlandırılıb. İ.Seragəldin dünya elmi-mədəni irsinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılması, həmçinin dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin bəşəri fikir və ideyalarının öyrənilməsi və təbliği istiqamətindəki gördüyü işlərə görə bu medala layiq görülüb.
2014-cü ildə tanınmış alim İsmayıl Seragəldinin rəhbərliyi ilə İsgəndəriyyə Kitabxanası tərəfindən Şərq mədəniyyətinin dahisi sayılan Nizami Gəncəvi irsindən ibarət kataloqun ilkin mərhələsi hazırlanmışdır. 2015-ci ildə isə İsgəndəriyyə Kitabxanasında N.Gəncəviyə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans və dahi mütəfəkkirin büstünün açılış mərasimində onun Azərbaycanın dahi şairi haqqında ərəbcə nəşr edilmiş kitabının təqdimatı keçirilmişdir.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təsisçilərindən biri olan İ.Seragəldin Misir Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, ABŞ Milli Elmlər Akademiyası, Amerika Fəlsəfə Cəmiyyəti, Brukinq Doha mərkəzi, Avropa Elmlər və İncəsənət Akademiyası, Amerika Elmlər və İncəsənət Akademiyası və “Şirak” Fondunun Fəxri Komitəsinin üzvüdür.
ABŞ Milli Elmlər Akademiyasının “İctimai Rifah” medalı, Yaponiyanın “Doğan Günəş” ordeni, Fransanın fəxri legionu və Fransa Respublikasının “İncəsənət və ədəbiyyat” ordeni ilə təltif edilmiş İsmayıl Serageldin “ Misirin ən zəkalı adamı”  adına layiq görülmüşdür.

Director of Bibliotheca Alexandrina was awarded by the Golden Medal named after Nizami Ganjavi of Azerbaijan Republic
Co-Chair of the International Center of Nizami Ganjavi, director of the Bibliotheca Alexandrina, Ismail Serageldin was awarded by Golden Medal named after Nizami Ganjavi of Azerbaijan Republic.
Ismail Serageldin was awarded by this medal for his work on the preservation of the world's scientific heritage, the study and promotion of thoughts and ideas of Nizami Ganjavi, representing universal values.
In 2014, under the leadership of a prominent scientist Ismail Serageldin at the Bibliotheca Alexandrina was prepared the initial stage of the catalog, consisting of a rich literary heritage of the genius of the Eastern culture, Nizami Ganjavi.
In 2015, at the opening ceremony of the international conference and Nizami Ganjavi’s bust was held the presentation of book of the genius Azerbaijani poet in Arabic.
One of the founders of the International Center of Nizami Ganjavi I.Serageldin is a vice -president of the Academy of Sciences of Egypt, member of the National Academy of Sciences, American Philosophical Society, Center of the Brookings Doha, European Academy of Arts and Sciences, American Academy of Arts and Sciences and the Honorary Committee of the Fund "Shirak".
The owner of the medal "Public welfare" of USA National academy of Sciences, award "Rising sun" of Japan, award of the Honorable legion of France and the award "Art and Literature" of France, I. Serageldin was awarded by rank of "The cleverest person of Egypt".