İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru Nizami Gəncəvi adına Qızıl medal ilə təltif olunub
Misirin qədim və əfsanəvi İsgəndəriyyə kitabxanasının direktoru, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmayıl Seragəldin “Azərbaycan Respublikasınının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”  ilə mükafatlandırılıb. İ.Seragəldin dünya elmi-mədəni irsinin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılması, həmçinin dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin bəşəri fikir və ideyalarının öyrənilməsi və təbliği istiqamətindəki gördüyü işlərə görə bu medala layiq görülüb.
2014-cü ildə tanınmış alim İsmayıl Seragəldinin rəhbərliyi ilə İsgəndəriyyə Kitabxanası tərəfindən Şərq mədəniyyətinin dahisi sayılan Nizami Gəncəvi irsindən ibarət kataloqun ilkin mərhələsi hazırlanmışdır. 2015-ci ildə isə İsgəndəriyyə Kitabxanasında N.Gəncəviyə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans və dahi mütəfəkkirin büstünün açılış mərasimində onun Azərbaycanın dahi şairi haqqında ərəbcə nəşr edilmiş kitabının təqdimatı keçirilmişdir.
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təsisçilərindən biri olan İ.Seragəldin Misir Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, ABŞ Milli Elmlər Akademiyası, Amerika Fəlsəfə Cəmiyyəti, Brukinq Doha mərkəzi, Avropa Elmlər və İncəsənət Akademiyası, Amerika Elmlər və İncəsənət Akademiyası və “Şirak” Fondunun Fəxri Komitəsinin üzvüdür.
ABŞ Milli Elmlər Akademiyasının “İctimai Rifah” medalı, Yaponiyanın “Doğan Günəş” ordeni, Fransanın fəxri legionu və Fransa Respublikasının “İncəsənət və ədəbiyyat” ordeni ilə təltif edilmiş İsmayıl Serageldin “ Misirin ən zəkalı adamı”  adına layiq görülmüşdür.

Директор Александрийской библиотеки удостоен Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики
Сопредседатель Международного центра Низами Гянджеви, директор Александрийской библиотеки Исмаил Серагельдин удостоен Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики. Исмаил Серагельдин удостоен этой награды за работу по сохранению всемирного научного наследия, изучению и пропаганде мыслей и идей Низами Гянджеви, представляющих общечеловеческое значение.
В 2014 году под руководством видного ученого Исмаила Серагельдина в Александрийской библиотеке был подготовлен начальный этап каталога, состоящего из богатого литературного наследия гения Восточной культуры Низами Гянджеви. В 2015 году в Александрийской библиотеке на церемонии открытия международной конференции и бюста Низами Гянджеви состоялась презентация посвященной гениальному поэту Азербайджана книги ученого на арабском языке.
Являющийся одним из соучредителей Международного центра Низами Гянджеви И.Серагельдин является вице-президентом Академии наук Египта, членом Национальной академии наук США, Американского философского общества, Центра Брукингса в Дохе, Европейской академии наук и искусств, Американской академии наук и искусств и Почетного комитета фонда «Ширак».
Обладатель медали «Общественное благосостояние» Национальной академии наук США, ордена «Восходящее солнце» Японии, ордена Почетного легиона Франции и ордена «Искусство и литература» Франции И.Серагельдин был удостоен звания «Самый умный человек Египта».