Türkmənistanın Azərbaycandakı səfiri AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında olub
Türkmənistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Toyli Komekov AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Görüşdə bu qurumun direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kitabxanada aparılan islahatlar, müxtəlif istiqamətlərdə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində mübadilə layihələrinin həyata keçirilməsi, sərgilərin təşkili, hər iki ölkənin kitabxanaları arasında əlaqələrin qurulmasının zəruriliyi qeyd edilib.
Səfir T.Komekov Türkmənistanın son illərdə keçdiyi inkişaf yolundan, ölkələrimiz arasında əlaqələrdən danışıb. İki ölkə arasında digər sahələrlə yanaşı, elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində də fəal əməkdaşlığın olduğunu vurğulayıb. AMEA ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan T.Komekov ötən il səfirliyinin dəstəyi ilə akademiyanın Əlyazmalar İnstitutunda türkmən şairi və filosofu Məhtumqulu Fərağinin 290 illiyinə həsr olunan tədbirdən, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ilə görüşündən də bəhs edib.
Səfir kitabxananın sərgi və akademiklər zalı, Şərq ədəbiyyatı və əsas kitab fondlarında olub. Şərq ədəbiyyatı fondunda türkmən ədəbiyyatının görkəmli simalarının həyat və yaradıcılığı ilə bağlı bölmə diplomatın xüsusi marağını cəlb edib.
Sonda T.Komekov müəllifi olduğu “Türkmənistan: sülh və inkişaf strategiyası” (“Turkmenistan: strateqiya mira i razvitiya”) kitabını, Türkmənistanın milli xalçaçılıq ənənələrini əks etdirən, qədim xalça nümunələrinin fotolarından ibarət “Canlı əfsanə” kitabını və digər nəşrləri MEK-ə hədiyyə edib.
Görüşdə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi məqsədilə əməkdaşlıq sazişinin imzalanması barədə razılıq əldə olunub.

Toyli Kamekov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkmenistan to Azerbaijan, visited ANAS Central Scientific Library (CSL).
Director of CSL, PhD in medical sciences Leyla Imanova provided information on the reforms held in the library, fulfillments done in vary of directions. It was noted the implementing exchange projects, organizing exhibitions, necessity of setting links between libraries of both countries.
Ambassador T. Komekov spoke about development way of Turkmenistan in latest years and relations between two countries. Amongst other sectors, both countries collaborate in the science, education, and culture.  Making speech on close partnership via ANAS, T. Komekov dealt with event dedicated to Turkmen poet Mahtumgulu Fergai’s 290th anniversary at Institute of Manuscripts in last year and his meeting with vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli.
Ambassador visited Exhbiiton and Acdemicians’ hall of the Library, as well as Eastern Literature and Main book foundations. Section portraying life and creativity of the notable literary figures of Turkmen literature aroused interest on diplomat.
In closing, T. Komekov donated his “Turkmenistan: peace and development” book, “Vivid legend” book reflecting national carpet-weaving traditions of Turkmenistan and composed of ancient carpet photos and other publications to the library.