Türkmənistanın Azərbaycandakı səfiri AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında olub
Türkmənistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Toyli Komekov AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) olub.
Görüşdə bu qurumun direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kitabxanada aparılan islahatlar, müxtəlif istiqamətlərdə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində mübadilə layihələrinin həyata keçirilməsi, sərgilərin təşkili, hər iki ölkənin kitabxanaları arasında əlaqələrin qurulmasının zəruriliyi qeyd edilib.
Səfir T.Komekov Türkmənistanın son illərdə keçdiyi inkişaf yolundan, ölkələrimiz arasında əlaqələrdən danışıb. İki ölkə arasında digər sahələrlə yanaşı, elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində də fəal əməkdaşlığın olduğunu vurğulayıb. AMEA ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açan T.Komekov ötən il səfirliyinin dəstəyi ilə akademiyanın Əlyazmalar İnstitutunda türkmən şairi və filosofu Məhtumqulu Fərağinin 290 illiyinə həsr olunan tədbirdən, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ilə görüşündən də bəhs edib.
Səfir kitabxananın sərgi və akademiklər zalı, Şərq ədəbiyyatı və əsas kitab fondlarında olub. Şərq ədəbiyyatı fondunda türkmən ədəbiyyatının görkəmli simalarının həyat və yaradıcılığı ilə bağlı bölmə diplomatın xüsusi marağını cəlb edib.
Sonda T.Komekov müəllifi olduğu “Türkmənistan: sülh və inkişaf strategiyası” (“Turkmenistan: strateqiya mira i razvitiya”) kitabını, Türkmənistanın milli xalçaçılıq ənənələrini əks etdirən, qədim xalça nümunələrinin fotolarından ibarət “Canlı əfsanə” kitabını və digər nəşrləri MEK-ə hədiyyə edib.
Görüşdə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi məqsədilə əməkdaşlıq sazişinin imzalanması barədə razılıq əldə olunub.

Посол Туркменистана в Азербайджане посетил Центральную научную библиотеку НАНА
Чрезвычайный и полномочный посол Туркменистана в Азербайджане Тойли Комеков посетил Центральную научную библиотеку (ЦНБ) НАНА.
В ходе встречи директор этого научного учреждения, доктор философии по медицине Лейла Иманова дала подробную информацию о проведенных в библиотеке реформах и работах, проделанных в различных направлениях.
Посол Т.Комеков,  рассказав об отношениях между двумя странами, подчеркнул существование тесного сотрудничества, как в других областях, так и в сфере науки, образования и культуры. Отметив, что с Национальной академией наук Азербайджана также налажено тесное сотрудничество, посол упомянул о прошедшем в Институте рукописей НАНА мероприятии, посвященном 290-летию туркменского поэта и философа Махтумкули Фараги, который прошел при продержке посольства, и его встрече с вице-президентом НАНА, академиком Исой Габиббейли.
Посол также посетил выставочный зал, Фонд восточной литературы и книжные фонды библиотеки. В Фонде восточной литературы особый интерес вызвал у посла раздел, связанный с жизнью и деятельностью видных литературных деятелей туркменской литературы.
Т.Комеков подарил ЦНБ свою книгу «Туркменистан: стратегия мира и развития», книгу «Живая легенда», отражающую туркменские национальные традиции ковроткачества и другие издания.
В целях развития связей, стороны достигли согласия относительно подписания соглашения о сотрудничестве.