AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Tibbi geologiya: Müasir vəziyyət və aktual problemlər” mövzusu üzrə Yer elmləri sahəsində ümumrespublika elmi seminarı keçirilib.
İnstitutun Geoloji mühitin qamma-spektrometriyası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyev və gənc tədqiqatçı Fərəh Mahmudova tərəfindən hazırlanmış məruzə əsasında təşkil olunan tədbirdə radon qazının tədqiqi və canlılara təsirindən bəhs olunub. F.Mahmudova mövzuya dair geniş məruzə ilə çıxış edərək bildirib ki, tibbi geologiyanın inkişafı Azərbaycan üçün xüsusi strateji əhəmiyyət daşıyır. Bu istiqamətdə aparılan tədqiqatlarda əsas məqsədlərdən biri ölkə ərazisinin radiasiya, geokimyəvi və ekoloji xüsusiyyətlər üzrə rayonlaşdırılmasıdır. Bu tədqiqatların nəticələri bir sıra xəstəliklərin müalicə və profilaktikası üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi üçün şərait yaradır.
Azərbaycanda tibbi geologiyanın əsas istiqamətlərindən biri radon və onun parçalanma məhsullarının insan sağlamlığına təsiridir. 2010-cu ildə Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən İsveçrənin Elm Fondunun qrant layihəsi həyata keçirilmişdir. Alınan nəticələrin əsasında Azərbaycan ərazisi üçün radonun yayılma və radonun anomaliyaları xəritələri tərtib olunmuşdur. Hazırda anomal radon göstəriciləri müşahidə olunan ərazilərdə AR Səhiyyə Nazirliyi ilə birlikdə yüksək radon konsentrasiyası və ağciyər xərçəngi ilə xəstələnmə halları arasında əlaqəni müəyyən etmək üçün əldə olunan və statistik məlumatların emalı həyata keçirilir.
Aparılmış tədqiqatların davamı olaraq 2014-cü ildə Talış regionunun termal sularında radon konsentrasiyasının qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Tədqiqatlar nəticəsində radonun konsentrasiyası və suyun qaz tərkibi arasında asılılıq müəyyən edilmişdir. Sanitar-gigiyenik normalara əsasən Yardımlı rayonunda yerləşən Bülüdül su mənbəyi istisna olmaqla, bu regionun termal sularının əhali tərəfindən istifadəsi təhlükə törətmir. Bülüdül su mənbəyində radonun miqdarı içməli su üçün qəbül olunmuş normadan 1,5 dəfə artıqdır.
Bundan başqa, AR Nazirlər Kabinetinin 31 iyul 2014-cü il tarixli sərəncamına əsasən “Azərbaycan Respublikasında radon təhlükəsinin tədqiqi və azaldılması üzrə 2014-2018-ci illər üçün Tədbirlər Proqramı” təsdiq edilmişdir. Tədbirlər proqramının əsas məqsədi radonun təsiri nəticəsində əhalinin ionlaşdırıcı şüalanmaya məruz qalmasının qarşısının alınması üçün dövlət nəzarəti sisteminin təşkilinə və mövcud radon riskinin azaldılmasına dair təkliflərinin hazırlanmasıdır. Tədbirlər proqramı çərçivəsində radon riskli zonaların müəyyənləşdirilməsi üzrə aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin proqramının hazırlanması, ölkədə radiasiya təhlükəsizliyini tənzimləyən qanunlara və digər normativ hüquqi sənədlərə radonun təsirinə dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsi, radon riskli ərazilərdə uzun müddət yaşayan insanların tibbi müayinəsi, əhalinin radon təhlükəsi barədə maarifləndirilməsi, yaşayış, ictimai və iş yerlərinin havasında müxtəlif yollarla daxil olan radonun miqdarının azaldılması üzrə pilot sınaqların aparılması nəzərdə tutulur.
Məruzə seminar iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, suallar cavablandırılıb. Tədbir tədqiqatların nəticələrinə dair müzakirədən sonra başa çatıb.

Institute of Geology and Geophysics of ANAS hosted the republican scientific-practical seminar on "Medical Geology: state-of-the-art and challenges".
At the event was listened the report co-prepared by the head department of Gamma Spectrometry of the Institute of Geological environment, corresponding member of ANAS Chinghiz Aliyev and the young researcher Farah Mahmudova devoted to researches of radon and its influence to live organisms.
Presenting the report, F.Mahmudova informed that the development of medical geology is of strategic importance for Azerbaijan.
One of the main goals for research in this area is the zoning of the country's radiation, geochemical and ecological features.
One of the main directions of medical geology in Azerbaijan is studying the problem of radon influence and disintegration its products on a human body.
In 2010, the grant project of Switzerland Scientific fund was realized by the staff of Institute of Geology and Geophysics.
Based on these results were compiled distribution maps of radon in Azerbaijan.
At present, in areas where are abnormal parameters of radon, ANAS together with the Ministry of Health carry out processing of the received and statistics for communications between a high concentration of radon and lung cancers.
As a continuation of these studies in 2014 was evaluated radon concentration in the thermal waters of the Talish region.
As a result of researches was revealed dependence between concentration of radon and gas composition of water.
According to the health and safety standards, except for the water source Buludul (Yardimli), usage of thermal water in the region does not threaten the health of the population.
The amount of radon in drinking water source of Buludul 1.5 times exceeds permitted norm.
In addition, by the order of Cabinet of Ministers dated on July 31, 2014 was approved the "Programme of activities in the exploration and reduction of the risk of radon in Azerbaijan Republic for 2014-2018".
The main goal of the Action program is preparation of proposals on the organization of system of the state control for prevention of exposure of the population to ionizing radiation as a result of radon influence, and also to reduction of the existing risk of radon.
In Action Program is provided carrying out of pilot tests on the preparation of the program of scientific research aimed at identifying risk areas of radon, medical examination of people living in areas at risk of radon for a long time, public awareness of the threat of radon, etc.