Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları Türkiyədə keçirilmiş beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Tarix-mədəni irs etnoqrafiya şöbəsinin əməkdaşları Türkiyənin Çorum şəhərində keçirilən IV Beynəlxalq Türk Dünyası İqtisadiyyat Forumunun iştirakçısı olublar.
Konfransda qurumun əməkdaşları Rahim Həsənov, Elşən Abdurahmanov, Nərgiz Əsədullayeva, Günel Musayeva və Ramil Teymurovun müxtəlif mövzularda məruzələri dinlənilib. AMEA-nın əməkdaşlarının elmi məruzələri türk dünyasının bütün bölgələrindən gəlmiş elm adamlarının marağına səbəb olub.
Toplantıda Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstandan olan elm adamları Şəki Regional Elmi Mərkəzi ilə əməkdaşlıq etmək təklifi irəli sürüblər.
Konfrans çərçivəsində iştirakçıların Çorum şəhərindəki tarixi memarlıq abidələrinə, qədim Hett dövlətinin paytaxtı olmuş Hattuşi şəhərinə səfəri təşkil edilib.

Сотрудники Шекинского регионального научного центра приняли участие в международной конференции в Турции
Сотрудники Отдела истории, культурного наследия и этнографии Шекинского регионального научного центра стали участниками IV Международного экономического форума тюркского мира, прошедшего в городе Чорум Турции.
На конференции были заслушаны доклады сотрудников организации Рагима Гасанова, Эльшана Абдурахманова, Наргиз Асадуллаевой, Гюнель Мусаевой.
В ходе встречи, ученые из Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана выдвинули предложение относительно развития сотрудничества с учеными Шекинского регионального научного центра.
В рамках конференции был организован визит участников конференции в исторические и архитектурные памятники города Чорум, а также в город Хаттуши, который был столицей древнего государства Хетт.