AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun Quyuların qazılması texnologiyası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Qalib Əfəndiyev və Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının Geofiziki kəşfiyyat üsulları kafedrasının müdiri, akademik Pərviz Məmmədov Çinin Henan əyalətində “Sənayedə yeniliklər – dünya iqtisadiyyatının inkişafına yeni təkan” mövzusunda III Dünya sammitində iştirak ediblər.
Asiya – Sakit Okean Regionu üzrə Rəhbər Şəxslərin Dünya Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunan üçgünlük beynəlxalq tədbirə 30-dan çox ölkə, o cümlədən ABŞ, Kanada, Almaniya, İtaliya, Avstriya, Monqolustan, Avstraliya və başqa dövlətləri təmsil edən 400-dən çox iş adamı, alim, mütəxəssis və siyasi xadim qatılıb.
Sammitdə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, istehsalat maşınları, intellektual dəzgahlar, alternativ enerji mənbələri ilə işləyən nəqliyyat vasitələri, həmçinin ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində müasir texnologiyalar, yeni dərmanlar və digər yaradıcı sahələr üzrə nailiyyətlərdən bəhs olunub.
Azərbaycan alimləri tədbirə assosiasiyanın baş icraçı sədri Zheng Xiongvey və Henan əyalətinin icra başçısı Xie Fuzha tərəfindən dəvət olunublar. Onlar sammitdə iştirak edən müxtəlif şirkətlərin rəhbərləri ilə görüşüb, müvafiq istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.

The 3rd World Summit entitled “Industrial innovation - a new impetus to the development of the world economy” in Henan province, China was attended by Head of the Division of Well drilling technology of Institute of Geology and Geophysics, corresponding member of the geophysical exploration techniques Galib Efendiyev and head department of the geophysical exploration methods of the Azerbaijan State Oil Academy, academic Parviz Mammadov.
Three-day international conference organized by the World Association Steering People for Asia - Pacific Region brought together more than 30 countries, including the United States, Canada, Germany, Italy, Austria, Mongolia, Australia and other countries by almost 400 businessmen, academics, experts and political figures.
At the Summit achievements on the information and communication technologies, industrial machines, intelligent machines, vehicles powered by alternative energy sources, as well as advanced technologies in the field of environmental protection, new medicines and other creative fields were discussed.
Azerbaijani scientists were invited by the chief executive of association Zheng Xiongvey and the chief of executive power of the Henan Province Xie Fuzha.