AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun Quyuların qazılması texnologiyası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Qalib Əfəndiyev və Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının Geofiziki kəşfiyyat üsulları kafedrasının müdiri, akademik Pərviz Məmmədov Çinin Henan əyalətində “Sənayedə yeniliklər – dünya iqtisadiyyatının inkişafına yeni təkan” mövzusunda III Dünya sammitində iştirak ediblər.
Asiya – Sakit Okean Regionu üzrə Rəhbər Şəxslərin Dünya Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunan üçgünlük beynəlxalq tədbirə 30-dan çox ölkə, o cümlədən ABŞ, Kanada, Almaniya, İtaliya, Avstriya, Monqolustan, Avstraliya və başqa dövlətləri təmsil edən 400-dən çox iş adamı, alim, mütəxəssis və siyasi xadim qatılıb.
Sammitdə informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, istehsalat maşınları, intellektual dəzgahlar, alternativ enerji mənbələri ilə işləyən nəqliyyat vasitələri, həmçinin ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində müasir texnologiyalar, yeni dərmanlar və digər yaradıcı sahələr üzrə nailiyyətlərdən bəhs olunub.
Azərbaycan alimləri tədbirə assosiasiyanın baş icraçı sədri Zheng Xiongvey və Henan əyalətinin icra başçısı Xie Fuzha tərəfindən dəvət olunublar. Onlar sammitdə iştirak edən müxtəlif şirkətlərin rəhbərləri ilə görüşüb, müvafiq istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.

Руководитель Отдела технологий бурения скважин Института геологии и геофизики НАНА, член-корреспондент НАНА Галиб Эфендиев и заведующий кафедрой геофизических методов разведки Азербайджанской государственной нефтяной академии, академик Парвиз Мамедов приняли участие в третьем Всемирном саммите «Инновации в промышленности - новый импульс развитию мировой экономики», прошедшем в китайской провинции Хэнань.
В Саммите говорилось о достижениях в областях информационно-коммуникационных технологий, промышленных машин, интеллектуальных станков, транспортных средств, работающих при помощи альтернативных источников энергии, а также передовых технологий, новых лекарственных средств в области охраны окружающей среды.
Азербайджанские ученые были приглашены на мероприятие главным исполнительным директором и председателем ассоциации Зхэн Хиногвей и главой исполнительной власти провинции Хэнань Хие Фузха. В рамках визита они встретились с руководителями различных компаний, участвующих в саммите, и обсудили возможности сотрудничества в соответствующих областях.