“Xarəzmşahlar - Anuştəqinilər dövləti. 1097-1231” kitabının təqdimatı keçirilib
Mayın 14-də AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində görkəmli şərqşünas alim, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, akademik Ziya Bünyadovun ingilis dilində çap olunan “Xarəzmşahlar - Anuştəqinilər dövləti. 1097-1231” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbir Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Şərqşünaslıq İnstitutu və Özbəkistanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb. Akademik Ziya Bünyadovun fundamental tədqiqat əsərlərindən biri olan bu kitab UNESCO-nun Mərkəzi Asiya Tədqiqatlar İnstitutu tərəfindən ingilis dilinə tərcümə edilib və çapa hazırlanıb.
Əvvəlcə iştirakçılar foyedə Ziya Bünyadovun həyat və fəaliyyətini əks etdirən şəxsi sənədləri və elmi əsərlərindən ibarət stendlərlə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı Z.Bünyadovun görkəmli şəxsiyyət və şərqşünas alim kimi fəaliyyətindən danışıb. Kitab barədə məlumat verən N.Vəlixanlı bildirib ki, görkəmli alimin türk xalqlarının tarixinə işıq salan kitabının ingilis dilində çap olunması Azərbaycan elminin dünya ictimaiyyətinə tanıdılmasında mühüm əhəmiyyətə malikdir. Kitab AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev və İngiltərə şərqşünası Tomos Velsfordun elmi redaktəsi ilə nəşr edilmişdir.
Daha sonra şərqşünas alimə həsr olunmuş “Akademik Ziya Bünyadovun missiyası” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibibbəyli Ziya Bünyadovun şərqşünaslıq elmində yeri və rolundan danışıb. Şərq və türk-müsəlman xalqlarının tarixinin öyrənilməsində Azərbaycan elminin qazandığı nailiyyətlərdən söz açan akademik İ.Həbibbəyli bu istiqamətdə görkəmli alim Ziya Bünyadovun zəhmətini xüsusi vurğulayıb. O, müstəqil Azərbaycanda tarix və şərqşünaslıq elminin inkişafına göstərilən dövlət qayğısına toxunaraq, alimlərimizin bundan sonra da fundamental əsərlər yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan tarixini saxtalaşdıranlara qarşı inadlı mübarizə aparmış Z.Bünyadovun elmi əsərləri tariximizin neçə-neçə qaranlıq səhifəsinin açılmasında mühüm rol oynamışdır.
Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev çıxışında akademik Ziya Bünyadovun “Xarəzmşahlar - Anuştəqinilər dövləti. 1097-1231” kitabının tərcüməsi və çapını təşkil etmiş Beynəlxalq Mərkəzi Asiya Tədqiqatlar İnstitutunun fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Özbəkistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Şerzod Fayziyev Urgənc şəhərinin fəxri vətəndaşı olmuş Ziya Bünyadovun iki ölkə arasında dostluq münasibətlərində yeri və rolundan danışıb.

14 мая в Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась презентация изданной на английском языке книги «Государство Хорезмшахов-Ануштегинидов. 1097-1231» видного ученого-востоковеда, Героя Советского союза, академика Зии Буниятова.
Мероприятие было организовано Национальным музеем истории Азербайджана, Институтом востоковедения и посольством Узбекистана в Азербайджане. Книга, являющаяся одним из фундаментальных исследовательских трудов академика Зии Буниятова, была переведена на английский язык и подготовлена к публикации Институтом Центральноазиатских исследований ЮНЕСКО.
Сначала в фойе участники ознакомились со стендами, состоящими из личных документов и научных работ, отражающих жизнь и деятельность З.Буниятова.
Мероприятие вступительным словом открыла директор музея, академик Наиля Велиханлы, которая рассказала о деятельности этой выдающейся личности как ученого-востоковеда. Проинформировав о книге, она сообщила, что издание на английском языке книги, которая проливает свет на историю тюркских народов, играет важную роль в признании отечественной науки на мировом масштабе. Книга издана под научной редакцией члена-корреспондента НАНА Шахина Мустафаева и британского востоковеда Томоса Велсфорда.
Далее был продемонстрирован документальный фильм «Миссия академика Зии Буниятова».
Выступивший на мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о месте и роли Зии Буниятова в востоковедческой науке. Говоря о достижениях азербайджанской науки в изучении Восточных и тюркско-мусульманских народов, И.Габиббейли особо подчеркнул заслуги видного ученого З.Буниятова в этой области.
Заместитель директора Института востоковедения по научной работе, член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев в своем выступлении дал информацию о деятельности Международного института центральноазиатских исследований, который организовал перевод и издание книги «Государство Хорезмшахов-Ануштегинидов. 1097-1231».
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в нашей стране Шерзод Файзиев рассказал о месте и роли З.Буниятова в дружественных отношениях между двумя странами. Также он отметил, что З.Буниятов являлся почетным гражданином города Ургенч.