AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyevin məqaləsi beynəlxalq jurnalda dərc edilib
Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyevin 1-ci Azərbaycan-Rusiya birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsi çərçivəsində müəllifi olduğu məqalə çap olunub.
Məqalə “Clarivate Analytics”in Q2 kateqriyalı, impakt faktoru 1.219-a bərabər olan “Journal of Mathematical Inequalities” jurnalında dərc edilib.
“Bircins qruplarda hipoelliptik operatorlar üçün ümumiləşmiş çəkili Sobolev-Morri qiymətləndirmələri” adlı məqalədə bircins qruplarda bir sinif hipoelliptik operatorlar üçün ümumiləşmiş çəkili Sobolev-Morri qiymətləndirmələri bircins qruplarda Kalderon-Ziqmund operatorlarının və kəsr inteqral operatorunun doğurduğu subxətti operatorların ümumiləşmiş çəkili Morri fəzalarında məhdudluğunu göstərməklə alınıb. Baxılan subxətti operatorlar harmonik analizin bir çox operatorlarını, o cümlədən, bircins qruplarda təyin olunmuş Hardi-Littlvud və kəsr maksimal operatorları, Kalderon-Ziqmund sinqulyar inteqral operatorları, kəsr inteqral operatorları və s. özündə ehtiva edir.

Статья член-корреспондента НАН Азербайджана была опубликована в международном журнале с высоким импакт-фактором категории Q2
15.04.2022 10:48
В рамках 1-го Азербайджано-Российского совместного грантового конкурса была опубликована статья главного научного сотрудника Института Прикладной Математики Бакинского Государственного Университета, членкорреспондента НАН Азербайджана, профессора Вагифа Гулиева.
Статья была опубликована в журнале “Journal of Mathematical Inequalities” из международной реферируемой базы «Clarivate Analytics» категории Q2 с высоким импакт-фактором - 1.219.
В статье под названием «Обобщенные весовые оценки Соболева – Морри для гипоэллиптических операторов на однородных группах» для некоторого класса гипоэллиптических операторов на однородных группах мы получаем обобщенные весовые оценки Соболева – Морри, устанавливая ограниченность сублинейных операторов, порожденных операторами Кальдерона – Зигмунда и порожденных оператор дробного интеграла на обобщенных весовых пространствах Морри в рамках однородных групп. Рассматриваемые сублинейные операторы содержат интегральные операторы гармонического анализа, такие как операторы Харди – Литтлвуда и дробномаксимальные операторы, операторы Кальдерона – Зигмунда, потенциальные операторы на однородных группах и т. д.