AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyevin məqaləsi beynəlxalq jurnalda dərc edilib
Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Quliyevin 1-ci Azərbaycan-Rusiya birgə beynəlxalq qrant müsabiqəsi çərçivəsində müəllifi olduğu məqalə çap olunub.
Məqalə “Clarivate Analytics”in Q2 kateqriyalı, impakt faktoru 1.219-a bərabər olan “Journal of Mathematical Inequalities” jurnalında dərc edilib.
“Bircins qruplarda hipoelliptik operatorlar üçün ümumiləşmiş çəkili Sobolev-Morri qiymətləndirmələri” adlı məqalədə bircins qruplarda bir sinif hipoelliptik operatorlar üçün ümumiləşmiş çəkili Sobolev-Morri qiymətləndirmələri bircins qruplarda Kalderon-Ziqmund operatorlarının və kəsr inteqral operatorunun doğurduğu subxətti operatorların ümumiləşmiş çəkili Morri fəzalarında məhdudluğunu göstərməklə alınıb. Baxılan subxətti operatorlar harmonik analizin bir çox operatorlarını, o cümlədən, bircins qruplarda təyin olunmuş Hardi-Littlvud və kəsr maksimal operatorları, Kalderon-Ziqmund sinqulyar inteqral operatorları, kəsr inteqral operatorları və s. özündə ehtiva edir.

The paper of Corr. member of ANAS was published in higher impact factor international journal of category Q2
15.04.2022 10:48
The paper coauthored by the chief researcher of the Institute of Applied Mathematics Baku State University, Corr. member of ANAS, prof. Vagif Guliyev within the I Azerbaijan-Russia joint international grant competition was published.
The paper was published in 1.219 higher impact factor journal “Journal of Mathematical Inequalities” reviewed in “Clarivate Analytics” international base of category Q2.
In the paper entitled “Generalized weighted Sobolev–Morrey estimates for hypoelliptic operators on homogeneous groups” for the some class of hypoelliptic operators on homogeneous groups we obtain the generalized weighted Sobolev–Morrey estimates by establishing boundedness of sublinear operators generated by Calderón–Zygmund operators and generated by the fractional integral operator on generalized weighted Morrey spaces in the framework of homogeneous groups. The sublinear operators under consideration contain integral operators of harmonic analysis such as Hardy–Littlewood and fractional maximal operators, Calderón–Zygmund operators, potential operators on homogeneous groups, etc.