Humanitar Elmlər Bölməsi 2021-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
Aprelin 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Ümumi yığıncağında Humanitar Elmlər Bölməsinin (HEB) 2021-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Hesabatı təqdim edən AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ötən il bölmədə Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında” 5 yanvar 2021-ci il tarixli Sərəncamı, “Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 fevral 2021-ci il tarixli Sərəncamı, “Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı – Şuşa şəhəri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun icrası, “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli iclasında təsdiqlənmiş “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Fəaliyyət proqramı və Tədbirlər planı”ndan irəli gələrək müvafiq tapşırıqlar yerinə yetirilib.
Vurğulayıb ki, hesabat dövründə bölmədə 8 istiqamətin 38 problemi üzrə 95 (9-u tamamlanıb) mövzu, 531 iş (330-u tamamlanıb), 308 mərhələ (301-i tamamlanıb) üzərində tədqiqat işləri yerinə yetirilib, HEB-in elmi müəssisə və təşkilatlarından 14, kənar təşkilatlardan isə 15 mühüm nəticə əldə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli bölmədə aparılan tədqiqatların “Azərbaycan ədəbiyyatının qaynaqları, təşəkkülü və inkişaf qanunauyğunluqları”, “Dünya ədəbiyyatının inkişaf qanunauyğunluqları”, “Dilçiliyin və Azərbaycan dilinin inkişaf perspektivləri”, “Azərbaycan ədəbi və elmi-ictimai fikrinin bizə gəlib çatmış maddi nümunələrinin (türkdilli, farsdilli, ərəbdilli əlyazmaların, daşbasma kitabların, tarixi-arxeoqrafik sənədlərin, şəxsi arxivlərin) toplanması, sistemə salınması, kataloqlaşdırılması, qorunması, tədqiqi, nəşrə hazırlanması və təbliği”, “Azərbaycan mədəniyyətinin (musiqi, memarlıq, rəssamlıq, heykəltəraşlıq, teatr, kino, dekorativ və tətbiqi sənət) tarixi və onun çağdaş dünya bədii mədəniyyətində yeri” istiqamətləri üzrə olduğunu bildirib. Həmçinin bölmədə “Azərbaycan xalq yaradıcılığının qaynaqları, təşəkkülü, inkişaf qanunauyğunluqları və əlaqələri”, “Azərbaycan ədəbiyyatına və mədəniyyətinə aid materialların toplanması, tədqiqi, elmi fondlarda qorunması, ekspozisiyada və sərgilərdə nümayiş etdirilməsi”, “Hüseyn Cavid və ümumiyyətlə Cavidlər irsinin toplanması, qorunması, tədqiqi və təbliği”nə dair tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Akademik qeyd edib ki, dünya ədəbiyyatı xəzinəsində layiqli yer tutan dahi Nizami Gəncəvinin yaradıcılığının müstəqil dövlətçilik və azərbaycançılıq idealları əsasında yenidən tədqiqi və təbliği məqsədilə Humanitar Elmlər Bölməsinin müəssisələri ilə birgə fəaliyyət proqramı hazırlanıb və bu istiqamətdə bir sıra təqdirəlayiq işlər həyata keçirilib. Bildirib ki, ədibin həyat və yaradıcılığı, milli mənsubiyyətinə dair yerli və beynəlxalq konfranslar, seminarlar, sərgilər, müsabiqələr təşkil olunub, ölkəmizdə və xaricdə bir neçə dildə kitablar, monoqrafiyalar, məqalələr işıq üzü görüb.
Alim diqqətə çatdırıb ki, ölkə başçısı tərəfindən imzalanmış 31 may 2021-ci il tarixli “Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı – Şuşa şəhəri haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun icrası ilə əlaqədar dövlət orqanlarının müraciətinə əsasən Şuşa şəhərinin mühazifə zonasının müəyyənləşdirilməsi, bu ərazidə yerləşən abidələrin qorunması, monitorinqinin keçirilməsi, üzərində reklam qurğularının yerləşdirilməsinin qadağan edilməsinə dair abidələrin siyahısının tərtib edilməsi ilə bağlı Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun mütəxəssisləri tərəfindən müvafiq dövlət orqanlarına rəy və təkliflər təqdim edilib.
Bundan əlavə, “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında” ölkə başçısının 5 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələrək Humanitar Elmlər Bölməsinin fəaliyyət proqramının hazırlandığını deyib. Vurğulayıb ki, bu çərçivədə “Molla Pənah Vaqif. Həyatı və yaradıcılığı” (kollektiv), “Xurşidbanu Natəvan. Həyatı və yaradıcılığı” monoqrafiyalarının, “Böyük qayıdışın şah əsəri - Şuşa” məqalələr toplusunun, “Şuşa - Elam və Troya dövründə”, “Qarabağ toponimləri” kitablarının çapı, beynəlxalq konfransların təşkili, Şuşanın ədəbi-sənətkar mühiti və görkəmli şəxsiyyətlərinə, sənətkarlarına həsr olunmuş təqdiqat işlərinə diqqətin artırılması nəzərdə tutulur.
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin 12 yanvar 2021-ci il tarixli “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Fəaliyyət proqramı və Tədbirlər planı”ndan irəli gələrən görülmüş işlərə toxunan məruzəçi bölgənin ədəbiyyat, mədəniyyət, folklor və mədəni irsinin öyrənilməsi ilə bağlı Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələri tərəfindən 32 kitab, 1 təqvimin çap edildiyini, 20 elmi və elmi-praktik tədbirin keçirildiyini söyləyib.
Alim, həmçinin Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyi, bölmənin beynəlxalq əlaqələri, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin vəziyyəti, təltiflər və mükafatlar haqqında məlumatları iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyətinə toxunan natiq 2021-ci ildə HEB-in elmi tədqiqat müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən 131  kitab (8-i xaricdə), 76 monoqrafiya (7-si xaricdə), 2253 məqalə (344-ü xaricdə), 185 tezis (86-sı xaricdə), 20 dərslik və elmi-kütləvi nəşrin çap olunduğunu, “Web of Science” və “Scopus” jurnallarında əməkdaşların 20 məqaləsinin yer aldığını vurğulayıb.
Akademik çıxışının sonunda bildirib ki, Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələrində aparılan elmi araşdırmaların, həyata keçirilən elmi-təşkilati tədbirlərin ideoloji-strateji oriyentləri dünya təcrübəsi nəzərə alınmaqla azərbaycançılıq məfkurəsinin müstəqil dövlətçilik prinsipləri əsasında müəyyənləşdirilib.

Отделение гуманитарных наук представило отчет о своей деятельности в 2021 году
На Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 27 апреля, был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук (ОГН) в 2021 году.
Представляя отчет, вице-президент НАНА, председатель Ученого совета ОГН, академик Иса Габиббейли сообщил, что в прошлом году в отделении были выполнены соответствующие поручения, которые нашли свое отражение в распоряжениях Президента Ильхама Алиева «Об объявлении 2021 года в Азербайджанской Республике Годом Низами Гянджеви» от 5 января 2021 года, «О проведении 200-летнего юбилея Ашуга Алескера» от 18 февраля 2021 года, Законе Азербайджанской Республики «О культурной столице Азербайджана – городе Шуша», «Государственной программе по использованию азербайджанского языка в условиях глобализации в соответствии с требованиями времени и развитию языкознания в стране», а также в утвержденных на заседании Президиума НАНА 12 января 2021 года «Программе действий и Плане мероприятий по выполнению задач НАНА в связи с проведением научно-исследовательских работ на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана».
Было подчеркнуто, что в отчетный период в отделении велись исследования, охватывающие 8 направлений, 38 проблем, 95 тем, 531 работу, 308 этапов, завершены 9 тем, 330 работ и 301 этап. В научных учреждениях и организациях ОГН были получены 14, в учреждениях вне отделения – 15 важных результатов.
Академик Иса Габиббейли отметил, что исследования, которые велись в отделении, охватывали такие направления, как «Истоки, становление и закономерности развития азербайджанской литературы», «Закономерности развития мировой литературы», «Перспективы развития языкознания и азербайджанского языка», «Сбор, систематизация, каталогизация, хранение, исследование, подготовка к печати и пропаганда дошедших до нас материальных образцов литературной и научно-общественной мысли Азербайджана (рукописей на тюркском, персидском и арабском языках, эпиграфических памятников, историко-археографических документов, личных архивов)», «История культуры Азербайджана (музыки, архитектуры, живописи, скульптуры, театра, кино, декоративно-прикладного искусства) и ее место в современной мировой художественной культуре». Помимо этого, как сообщил вице-президент, в отделении велись исследования по таким темам, как «Истоки, становление, закономерности развития и связи азербайджанского народного творчества», «Сбор, исследование, хранение в научных фондах, демонстрация в экспозиции и на выставках материалов, относящихся к литературе и культуре Азербайджана», «Сбор, хранение, исследование и пропаганда наследия Гусейна Джавида и рода Джавидов».
Академик отметил, что для изучения и пропаганды творчества гениального азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви, который занимает достойное место в сокровищнице мировой литературы, опираясь на идеалы независимой государственности и азербайджанства, была разработана программа действий, в рамках которой были реализованы многочисленные мероприятия, в том числе организованы республиканские и международные конференции, семинары, выставки и конкурсы, в республике и за ее пределами были изданы книги, монографии и статьи на различных языках, проливающие свет на национальную принадлежность классика, а также посвященные различным сторонам его жизни и творчества.
Затем вице-президент НАНА сообщил, что в связи с выполнением положений Закона Азербайджанской Республики «О культурной столице Азербайджана – городе Шуша» на основе обращения государственных структур специалистами Института архитектуры и искусств были представлены рекомендации и предложения в связи с определением охранной зоны города Шуша, охраной и проведением мониторинга расположенных на этой территории памятников, составлением списка памятников, на которых запрещена установка рекламных щитов.
Помимо этого, в связи с Распоряжением главы государства «Об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике Годом города Шуша» от 5 января 2022 года была разработана программа действий Отделения гуманитарных наук. Академик подчеркнул, что в рамках программы планируется издание монографий «Молла Панах Вагиф. Жизнь и творчество» (коллективно), «Хуршидбану Натаван. Жизнь и творчество», сборника статей «Шедевр великого возвращения – Шуша»,  книг «Шуша в период Элама и Трои», «Топонимы Карабаха», организация международных конференций, расширение исследований, посвященных литературной и культурной среде, выдающимся личностям и мастерам города Шуша.
Говоря о работах, выполненных в рамках утвержденных на заседании Президиума НАНА 12 января 2021 года «Программы действий и Плана мероприятий по выполнению задач НАНА в связи с проведением научно-исследовательских работ на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана», докладчик сообщил, что в связи с изучением литературы, искусства, фольклора и культурного наследия региона научными учреждениями Отделения гуманитарных наук изданы 32 книги и 1 календарь, проведены 20 научных и научно-практических мероприятий.
Ученый также рассказал о мероприятиях, посвященных 200-летнему юбилею Ашуга Алескера, международных связях отделения, интеграции науки и образования, состоянии электронной науки, наградах и премиях.
Говоря об издательской деятельности отделения, академик отметил, что в 2021 году сотрудниками научных учреждений ОГН были изданы 131 книга (8 – за рубежом), 76 монографий (7 – за рубежом), 2253 статьи (344 – за рубежом), 185 тезисов (86 – за рубежом), 20 учебников и научно-популярных изданий, 20 статей увидели свет в журналах, которые включены в базы  «Web of Science» и «Scopus».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли подчеркнул, что идеологические и стратегические ориентиры проводимых в научных учреждениях Отделения гуманитарных наук научных исследований и реализуемых научно-организационных мероприятий устанавливаются, опираясь на принципы независимой государственности и идеологии азербайджанства с учетом мировой практики.