Şərqşünaslıq İnstitutu “Mirzə Kazımbəy – 220” mövzusunda beynəlxalq konfransa tezis qəbulunu elan edir
06.05.2022 14:46
20 sentyabr 2022-ci il tarixində AMEA-nın akad. Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli şərqşünas və maarifçi, Rusiya Elmlər Akademiyasının ilk azərbaycanlı üzvü və rus şərqşünaslıq elminin banilərindən biri, Britaniya Kral Şərqşünaslar Cəmiyyətinin üzvü, Peterburq Universitetinin Şərq dilləri fakültəsinin ilk dekanı Mirzə Kazımbəyin anadan olmasının 220 illiyi ilə əlaqədar “Mirzə Kazımbəy – 220” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Mirzə Kazımbəy Azərbaycan xalqının XIX əsrdə yetişdirdiyi nadir şəxsiyyətlərdəndir. Mirzə Kazımbəy Azərbaycan elminə dünya şöhrəti qazandırmış, bir sıra elm sahələrinin inkişafında müstəsna rol oynamış, zəngin elmi biliklərə, ensiklopedik zəkaya malik olmuşdur. O şərqşünaslıq, ədəbiyyat, dil, fəlsəfə, tarix, hüquq, dinşünaslıq, etika, etnoqrafiya, pedaqogika sahəsində dünya elmi üçün bu gün də böyük əhəmiyyət kəsb edən, nadir mənbələrdən hesab olunan bir sıra fundamental əsərlər yazmışdır. Alimin “Dərbəndnamə”, “əs-Səb əs-Səyyar”, “Uyğurlar haqqında tədqiqat”, “Quranın bəzi surələrinin şərhi”, “Firdovsi yaradıcılığı üzrə Şərq mifologiyası” və s. əsərləri Avropa dillərinə tərcümə olunaraq nəşr edilmiş, dünya miqyasında geniş əks-səda doğurmuşdur. Doğma Azərbaycan dilinin tədqiqində, öyrənilməsində, elmi qrammatikasının yaradılmasında Mirzə Kazımbəyin əvəzsiz xidmətləri olmuşdur. Onun qələmə aldığı “Türk-tatar dilinin ümumi qrammatikası” əsəri müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Mirzə Kazımbəy müsəlman hüququnun Rusiyada ilk tədqiqatçısı, Azərbaycan dilinin ilk elmi qrammatikasının yaradıcısı, Sədinin “Gülüstan” əsərinin rus dilinə ilk tərcüməçisidir. Rus şərqşünaslıq elmini zənginləşdirən əsərlərinə görə Mirzə Kazımbəy üç dəfə yüksək nüfuzlu Demidov mükafatına layiq görülmüşdür.
Şərqşünaslıq İnstitutu beynəlxalq konfransla əlaqədar tezislərin qəbulunu elan edir.
Tezislər Azərbaycan, türk, rus, ingilis, ərəb və fars dillərində qəbul olunur.
Məruzə tezisləri Microsoft Word redaktorunda “Times New Roman” şriftilə - 12, sətirlərarası interval 1.5 olmaqla yazılmalıdır. Mətnin əvvəlində ortada böyük və tünd şriftlə məruzənin adı, altında sağ tərəfdə kiçik və tünd şriftlə müəllifin adı, ata adı, soyadı, onun altında isə iş yeri, elmi dərəcəsi və elektron ünvanı göstərilməlidir. Tezisin mətni 1 səhifədən artıq olmamalıdır. Tezislər mirzakazim220@mail.ru elektron ünvanına göndərilməlidir. Tezislərin qəbulunun son tarixi 30 iyul 2022-ci ildir.
Təşkilat komitəsi tezislərin seçilməsi, mətndə düzəlişlərin edilməsi və tezislərin geri qaytarılması hüququna malikdir. Tezislərin qəbulu ilə bağlı daha ətraflı məlumatı orientalstudies.az saytından öyrənmək olar.
Ünvan: Bakı şəhəri, H.Cavid pr. 117 (AMEA-nın Əsas binası, VII mərtəbə, akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, 715-ci otaq)

The Institute of Oriental Studies announces abstracts submission for participation in the international scientific conference “Mirza Kazembek – 220”
06.05.2022 14:46
The Institute of Oriental Studies named after Academician Z.M.Bunyadov organizes an international scientific conference “Mirza Kazembek – 220” on September 20, 2022, on the occasion of 220th anniversary of Mirza Kazembek, who was a prominent orientalist and educator, one of the first Azerbaijani members of the Russian Academy of Sciences and one of the founders of Russian oriental studies, the member of the Royal Asiatic Society, and the first dean of the Faculty of Oriental Languages of the Saint Petersburg University.
Mirza Kazembek is one of the outstanding Azerbaijani figures of the 19th century. Being a learned man of rich scientific power, Mirza Kazembek brought world fame to Azerbaijani science and played an exceptional role in the development of a number of fields of science. Mirza Kazembek wrote a number of fundamental works in various academic fields including oriental studies, literature, language, philosophy, history, law, religion, ethics, ethnography, and pedagogy, which are still of great importance for world science and maintain significance as the primary sources. His works Darbandnameh, As-Sab as-Sayyar (Seven Planets), Uyghurlar haqqinda tedqiqat (The Study of the Uyghur on Ancient Uyghurs), Quranin bezi surelerinin sherhi (Interpretation of some Surahs of the Quran), and Firdovsi yaradicilighi üzrə Sharq mifologiyasi (Oriental mythology in Firdovsi’s works) and others have been translated into European languages as well as published, and made an overwhelming impression around the world. Mirza Kazembek had invaluable services in the study and creation of scientific grammar of the native Azerbaijani language. In this respect, his work Turk-tatar dilinin umumi qrammatikasi (Grammar of the Turco-Tatar language) is of exceptional importance. Mirza Kazembek was the first researcher of Muslim law in Russia, the creator of the first scientific grammar of the Azerbaijani language, and the first translator of Sadi’s Gulistan into Russian, therefore, for his contributions to Russian oriental studies, Mirza Kazembek was awarded the prestigious Demidov Prize three times.
In this regard, the Institute of Oriental Studies named after Z.M.Bunyadov announces abstracts submission, for participation in this conference.
The languages in which you can submit your abstract are Azerbaijani, Turkish, Russian, English, Arabic, and Persian.
Abstracts must be written in Microsoft Word editor in Times New Roman 12pt font wıth 1.5 line spacing. At the beginning of the text, in the middle, should be the name of the paper in upper case letters in bold. Under the paper title on the right side, in lower case bold letters, the author’s name, father’s name, surname, and below it the place of work, academic degree, and e-mail address should be written.
The abstract should not exceed one page and should be sent to mirzakazim220@mail.ru electronic mail address. The deadline for submission of abstracts is July 30, 2022.
The organizing committee has the right to select, make corrections in the text, and decline the abstracts.