Humanitar Elmlər üzrə Problem Şurasının növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Humanitar Elmlər üzrə Problem Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclası AMEA-nın vitse-prezidenti, Problem şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli açaraq şuranın fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Sonra akademik İ.Həbibbəyli Problem şurasına ayrı-ayrı ixtisaslar üzrə çoxsaylı müraciətlərin daxil olduğunu bildirib, cari iclasda müzakirəyə çıxarılacaq dissertasiya mövzularını diqqətə çatdırıb.
Problem şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli, sədr müavinləri - Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə və Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının müdiri, filologiya elmləri doktoru Sənubər Abdullayeva, eyni zamanda şuranın elmi katibi, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru Bəsirə Əzizəliyevanın əyani və şuranın digər üzvləri və mövzuları müzakirəyə çıxarılan doktorant və dissertantların onlayn iştirakı ilə keçirilən iclasda 114 mövzuya baxılacağı söylənilib.
Daha sonra B.Əzizəliyeva müxtəlif ixtisaslar üzrə iclasa təqdim olunan 36 elmlər və 78 fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertasiya mövzusunu təqdim edib. Hər bir mövzu və iddiaçı barədə təqdimat formasında məlumat verilib. Aparılan müzakirələrdə Problem şurasının üzvləri fəal iştirak ediblər.

The next meeting of the Problem Council on humanitarian sciences was held
The next meeting of the Problem Council on humanitarian sciences of the Scientific Research Coordination Council of the Republic of Azerbaijan was held.
Opening the meeting, vice-president of ANAS, chairman of the Council of problems, academician Isa Habibbeyli informed about the activities of the council.
Then academician I.Habibbeyli noted that the Problem Council has received numerous applications on various specialties and brought to the attention the topics of the dissertation to be discussed at the current meeting.
It was noted that at the meeting held with the participation of the chairman of the Problem Council, academician Isa Habibbeyli, deputy chairmen - general director of the Institute of architecture and art, corresponding member of ANAS Artegin Salamzade and head of the Department of Azerbaijani linguistics of Baku State University, doctor of philology Sanubar Abdullayeva, scientific secretary of the council, chief researcher of the Department of Azerbaijani-Asian Literary relations of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, doctor of philology Basira Azizaliyeva and other members of the Council, as well as with 114 topics will be considered online with the participation of doctoral students and dissertants.
Later B.Azizaliyeva presented the topic of the dissertation on the program of 36 Sciences and 78 PhDs, presented to the meeting on various specialties. Information was provided on each subject and the bidder in the form of presentation. Members of the Problem Council took an active part in the discussions.