Humanitar Elmlər üzrə Problem Şurasının növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Humanitar Elmlər üzrə Problem Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclası AMEA-nın vitse-prezidenti, Problem şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli açaraq şuranın fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Sonra akademik İ.Həbibbəyli Problem şurasına ayrı-ayrı ixtisaslar üzrə çoxsaylı müraciətlərin daxil olduğunu bildirib, cari iclasda müzakirəyə çıxarılacaq dissertasiya mövzularını diqqətə çatdırıb.
Problem şurasının sədri, akademik İsa Həbibbəyli, sədr müavinləri - Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə və Bakı Dövlət Universitetinin Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının müdiri, filologiya elmləri doktoru Sənubər Abdullayeva, eyni zamanda şuranın elmi katibi, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru Bəsirə Əzizəliyevanın əyani və şuranın digər üzvləri və mövzuları müzakirəyə çıxarılan doktorant və dissertantların onlayn iştirakı ilə keçirilən iclasda 114 mövzuya baxılacağı söylənilib.
Daha sonra B.Əzizəliyeva müxtəlif ixtisaslar üzrə iclasa təqdim olunan 36 elmlər və 78 fəlsəfə doktoru proqramı üzrə dissertasiya mövzusunu təqdim edib. Hər bir mövzu və iddiaçı barədə təqdimat formasında məlumat verilib. Aparılan müzakirələrdə Problem şurasının üzvləri fəal iştirak ediblər.

Состоялось очередное заседание Проблемного Совета по гуманитарным наукам
Состоялось очередное заседание Проблемного Совета по гуманитарным наукам Совета по координации научных исследований Азербайджанской Республики.
Открыв заседание, вице-президент НАНА, председатель Проблемного Совета, академик Иса Габиббейли проинформировал присутствующих о деятельности Совета.
Затем академик И. Габиббейли отметил, что в Проблемный Совет поступили многочисленные обращения по отдельным специальностям и довел до внимания темы диссертаций, которые будут обсуждаться на текущем заседании.
Было отмечено, что на заседании, проведенном при участии председателя Проблемного Совета, академика Иса Габиббейли, заместителей председателя - генерального директора Института архитектуры и искусства, член-корреспондента НАНА Эртегин Саламзаде и заведующий кафедрой азербайджанского языкознания Бакинского государственного университета, доктор филологических наук Санубер Абдуллаевой и научного секретаря Совета, главного научного сотрудника Отдела азербайджано-азиатских литературных связей Института литературы имени Низами Гянджеви, доктор филологических наук Басира Азизалиевой и других членов Совета, а также с онлайн участием докторантов и диссертантов будут рассмотрены 114 тем.
Позже Б.Азизалиева представила на заседание 36 тем диссертаций по 78 программам доктора наук и доктора философии по различным специальностям. Информация о каждой теме и претенденте была предоставлена в форме презентации. В обсуждениях приняли активное участие члены Проблемного Совета.