AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Xəzər Universitetində olub. Əsas məqsəd universitet ilə tanışlıq və bu iki elm ocağı arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin müzakirəsi idi. Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidentləri, bölmələrin akademik-katibləri, eləcə də Akademiyanın İşlər İdarəsinin rəhbəri Fətəli Abdullayev iştirak edib.
Öncə çıxış edən Azərbaycanın ilk özəl ali təhsil ocağı olan Xəzər Universitetinin təsisçisi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Hamlet İsaxanlı qonaqları salamlayaraq keçirilən görüşün əhəmiyyətini önə çəkib. O, rəhbərlik etdiyi universitetin yaranma tarixi, əsas fəaliyyət istiqamətləri, tədris proqramları və beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib.
Sonra Xəzər Universitetinin prorektoru pedaqoji elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İsaxan İsaxanlı AMEA-dan olan nümayəndə heyətinə Xəzər Universitetinin nəzdindəki mərkəzlərin fəaliyyəti, onların həyata keçirdiyi beynəlxalq layihə və proqramlar, o cümlədən burada elmin prioritet istiqamətlərində aparılan tədqiqatları əks etdirən məruzəni təqdim edib. Universitetin tədris korpusları, nəşriyyatı, kitabxanası, elmi-tədris laboratoriyaları və muzeyləri, elmi-kütləvi jurnalları ilə bağlı ətraflı məlumatları nəzərə çatdırıb.
Daha sonra iki qurum arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Ölkəmizdə elmlə təhsilin inteqrasiyasını gücləndirmək, elmi müəssisələrlə ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığı möhkəmləndirmək və yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlamaq məqsədi daşıyan Memorandumu akademik A.Əlizadə və professor H.İsaxanlı imzalayıblar.
Sənəddə elmin müvafiq sahələri üzrə birgə tədqiqatların aparılması, elmi nəticələrin tədris prosesinə tətbiqi, tanınmış alimlərin tədris prosesinə cəlb edilməsi, tədrisin keyfiyyətini yüksəltmək və tədris prosesinin təşkili sahəsində müəllim, doktorant, magistr və elmi işçilər, habelə təcrübə, tədqiqat materialları və informasiya mübadiləsinin aparılması kimi məsələlər öz əksini tapır. Əməkdaşlıq çərçivəsində, həmçinin gənc alimlər və müəllimlərin dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzlərində təcrübə keçməsinin təşkil edilməsi, respublika üçün əhəmiyyətli olan tətbiqi ixtisaslar üzrə elmi biliklərə yiyələnmiş kadrların hazırlanması və s. nəzərdə tutulur.
Tədbirdə çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə son zamanlar Akademiyada həyata keçirilən islahatlardan, innovativ layihələrdən danışıb. İki elmi qurum arasında qurulan bu əməkdaşlığın böyük tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu, imzalanan sənədin elmin uğurlu gələcəyini formalaşdırmaq baxımından mühüm nailiyyət olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli elm və təhsilin vəhdətini nəzərdə tutan müqavilənin daha mühüm nailiyyətlərin əldə olunmasına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, Xəzər Universitetinin yüksək səviyyəli ali məktəb kimi dünyanın nüfuzlu elm ocaqları, qabaqcıl ali təhsil müəssisələri ilə qurulan əlaqələrini yüksək qiymətləndirib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə, həmçinin elmi əməkdaşlığın bundan sonra da davamlı olmasının vacibliyi vurğulanıb, birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

On May 21, 2015, the Presidium of the Azerbaijan Republic National Academy of Sciences led by the ANAS President, Academic Akif Alizada, visited Khazar University to sign a Memorandum of Understanding with the university. Professor Hamlet Isaxanli, the founder of Khazar University and Chairman of its Board of Directors and Trustees, greeted the guests and noted the significance of the event.
Isaxan Isaxanli, Vice President for Admissions and Student Affairs, made a presentation giving detailed information about the university, including its campuses; academic schools and departments; centers, institutes and laboratories; bachelor’s master’s and PhD programs; scholarly journals and magazines published by the university press; faculty; and the university’s first-place rating in Azerbaijan in reputable university rankings (e.g., Webometrics and Quacquarelli Symonds).
Professor Hamlet Isaxanli, the founder of Khazar University and Chairman of its Board of Directors and Trustees, made a detailed presentation about the history of the university, the vision behind founding it, and its international partnerships with around 300 universities in various areas (student exchanges, visiting instructor programs, and joint conferences/symposiums).
He mentioned that integrating education with science has been one of the priorities of the university from the beginning, and he was confident that this goal would be met on a new scope thanks to the partnership with ANAS.
Then a memorandum of understanding between Khazar University and ANAS was signed by Academic Akif Alizada, President of ANAS, and Professor Hamlet Isaxanli, the founder of Khazar University and Chairman of its Board of Directors and Trustees.
The MOU covers activities such as joint research, preparation of textbooks, usage of research results in the educational process, recruitment of well-known scholars to the educational sphere, holding joint conferences and symposiums on themes related to cutting-edge knowledge, organization of internships in reputable academic centers around the world for young scholars and instructors, and other events.
After the MOU was signed, Academic Akif Alizada, President of ANAS, made a presentation in which he said that the event gave him new information about Khazar and that this type of partnership marked the beginning of a new chapter in ANAS history. He stated that Khazar, as the first private university in Azerbaijan, holds a special place among the higher education institutions of the nation and the world.
The academic, emphasizing the critical importance of the integration of education and scholarship for development in the modern day, spoke about the importance of this partnership between ANAS and Khazar University as well as the challenges remaining for the future.
Academic Isa Habibbeyli, Vice President of ANAS, also made a speech, stating that the signing of this agreement between ANAS and Khazar was a first in Azerbaijani history. He noted his hoped that this agreement would be very fruitful for the integration of education and science in Azerbaijan.