Mayın 22-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında AMEA-nın müxbir üzvü, mərhum Ağasəlim Ələsgərovun redaktəsi ilə nəşr olunan "Azərbaycanın xarici iqtisadi əlaqaləri: nailiyyətlər və perspektivlər" kitabının təqdimatı keçirilib.
Respublikanın tanınmış iqtisadçı alimlərinin qatıldığı tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov A.Ələsgərovun həyatı və elmi fəaliyyəti, institutun bir qrup əməkdaşının onun xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq capa hazırladıqları kitab haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, kitab prof. A.Məhərrəmov, i.e.n. F.Qənbərov və f.f.d. M.Güləliyevin redaktorluğu ilə hazırlanıb.
Tədbirdə A.Ələsgərovun elmi fəaliyyətini əks etdirən film nümayiş etdirilib.
Təqdimat mərasimində çıxış edən akademik Ziyad Səmədzadə, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəziifəsini i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradov, Bakı Biznes Universitetinin rektoru, professor İbad Abbasov, professor Tofiq Quliyev, f.f.d. M.G.Güləliyev və i.f.d. F.Ə.Qənbərov Ağasəlim Ələsgərovla bağlı xatirələrini bölüşüblər, alimin Azərbaycan iqtisad elminin inkişafındakı xidmətlərindən söz açıblar.
Sonda çıxış edən alimin qızı Aygün Ələsgərova atasının xatirəsinə həsr olunmuş kitabın nəşrinə görə AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

On May 22, ANAS Central Scientific Library held presentation of book titled as “Foreign economic ties of Azerbaijan: achievements and outlooks” book published by editorship of deceased corresponding member of ANAS Agaselim Alasgarov.
Event with participation of celebrate economist scientists was opened by director of ANAS Institute of Economy, prof. Nazim Imanov who provided information on A. Alasgarov’s life and creativity, and on the book published by a group of the institute employee due to cherishing scientist’s memory. Book was released by editorship of prof. A. Maharramov, PhD in economy F. Ganbarov, and Dr. Philology M. Gulaliyev.
In the event, documentary reflecting A.Alasgarov’s activity was displayed.
Acad. Ziyad Samadzadeh, acting the post of academician-secretary of ANAS Department of Social Sciences, corresponding member Nargis Akhundova, corresponding member Shahbaz Muradov, rector of Baku Business University prof. Ibad Abbasov, prof. Tofig Guliyev, PhD in philology M.G.Gulaliyev and PhD in economy F.A.Ganbarov shared memories about Agaselim Alasgarov and spoke about his merits in development of Azerbaijan economy science.
In closing, scientist’s daughter Aygun Alasgarova thanked to director of the ANAS Institute of Economy for publication of the book devoted to his father’s memory.