AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında “Qızılgül” sərgisinin açılışı oldu
Mərasimdə AMEA Rəyasət Heyəti, respublika və müxtəlif beynəlxalq təşkilatlardan olan nümayəndələr iştirak edirdilər.
Sərginin təşkilində əsas məqsəd Azərbaycanda botanika elminin təbliği, bu sahədə əldə edilmiş nailiyyətlərin nümayişi, gənclərə təbiətə sevgi və diqqət hislərini aşılamaq, o cümlədən qızılgül həvəskarlarını yeni sortlarla tanış etmək idi.
Tədbiri giriş sözü ilə Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə açdı. Mərkəzi Nəbatat Bağında 35 il ərzində dünyanın müxtəlif ölkələrindən qızılgüllərin introduksiyası, yerli sortlarla hibridləşdirilməsi və seleksiyası üsulları ilə bağlı elmi-tədqiqat işləri aparıldığını deyən V.Əlizadə bu istiqamətdə aparılan işlərin nəticəsində Bağın qızılgül sahəsində müxtəlif qruplardan olan bağ qızılgüllərinin 1000-ə qədər növ, sort və formalarının toplandığını dedi. Mərkəzi Nəbatat Bağının qızılgül növlərinin öyrənilməsi sahəsində çoxillik və zəngin təcrübəyə malik olduğunu qeyd etdi.
Bildirdi ki, sərginin kuratoru Mərkəzi Nəbatat Bağının Çiçəkçilik laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə fəlsələ doktoru Asəf İsgəndərovdur. O, A.İsgəndərovun uzun illərdir ki, qızılgül sortlarının yetişdirilməsi ilə məşğul olduğunu və bu istiqamətdə müsbət nəticələr əldə etdiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək sərginin əhəmiyyətindən danışdı. Qızılgül sortları ilə bağlı məlumat verən alim bildirdi ki, yeni araşdırmalar, elmi-tədqiqat işləri nəticəsində qızılgüllərin tərkibi müxtəlif seleksiyalar üzrə təzələnir, yeni növlər əldə olunur. Cənubi Qafqazda ən böyük qızılgül kolleksiyalarından birinin də məhz Mərkəzi Nəbatat Bağında yerləşdiyini vurğulayan AMEA rəhbəri bu kimi sərgilərin mütəmadi olaraq keçirilməsinin zəruriliyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, qızılgül növlərinin yetişdirilməsi sahəsində təbliğat işləri genişləndirilməli, ictimaiyyət bu barədə ətraflı məlumatlandırılmalıdır.
Sərgidə, həmçinin Yaponiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tsuquo Takahaşi çıxış etdi. Nümayiş etdirilən qızılgül sortlarını böyük maraqla qarşılayan səfir, sərgidə iştirak etməkdən məmnun olduğunu dilə gətirdi. O, Azərbaycanda bu sahədə əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirərək, qızılgüllərin yetişdirilməsilə məşğul olan tədqiqatçılara fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Sonda Mərkəzi Nəbatat Bağının Çiçəkçilik laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf İsgəndərov çıxış etdi. O, bu sahədə intraduksiya işlərinə 1970-ci ildən, qızılgüllərin seleksiya və hidritləşdirilməsinə isə 2006-cı ildən başladığını qeyd edərək, uzunmüddətli araşdırmalardan sonra qızılgülün yeni növlərinin əldə olunmasına nail olduğunu bildirdi. Seleksiya üsulu ilə yetişdirilmiş yeni qızılgül sortlarının regional və beynəlxalq gül sərgilərində nümayiş etdirilməsinin zəruriliyini vurğuladı.
A.İsgəndərov AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağının qızılgül kolleksiyasında toplanmış müxtəlif bağ qruplarına mənsub olan qızılgül sortları haqqında da məlumat verdi. Onun sözlərinə görə, bu sortlar əsasən seleksiya və hibridləşdirmə üsulu ilə yetişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, Nəbatat Bağının 900 m2 xüsusi ayrılmış ərazisində beynəlxalq standartlara uyğun 350-dən artıq qızılgül ekspozisiyası nümayiş etdirildi.

В Центральном ботаническом саду НАНА прошло открытие выставки «Роза»
25 мая в Центральном ботаническом саду НАНА прошло открытие выставки «Роза». В церемонии приняли участие представители Президиума НАНА, республиканских и международных организаций. Основной целью выставки является пропаганда научных знаний в области ботаники в Азербайджане, демонстрация достижений в этой области, побуждение у молодежи любви и внимания к природе, в том числе ознакомление любителей роз с новыми сортами.
Мероприятие вступительным словом открыла директор Института ботаники, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде. Отметив, что в Центральном ботаническом саду в течение 35 лет проводились научно-исследовательские работы, связанные с методами интродукции роз со всего мира, гибридизации их с местными сортами, а также селекции, В.Ализаде сообщила, что в результате работ, реализованных в этом направлении, в саду роз Центрального ботанического сада собраны более 1000 видов и сортов роз. Было отмечено, что Центральный ботанический сад имеет многолетний и богатый опыт в области изучения роз.
Она представила куратора выставки - руководителя Лаборатории цветоводства Центрального ботанического сада, доктора философии по биологии Асафа Искендерова, который в течение долгих лет занимался выращиванием сортов роз и получил положительные результаты в этой области.
Далее выступил президент НАНА, академик Акиф Ализаде, который отметил важность организации выставки. Дав информацию о сортах роз, ученый сообщил, что в результате новых исследований, научно-исследовательских работ обновляется состав роз, и получаются новые сорта. Подчеркнув, что один из самых больших коллекций роз на Южном Кавказе распложен именно в Центральном ботаническом саду, глава НАНА отметил важность организации таких выставок на регулярной основе. Он отметил, что пропагандистские работы в области выращивания роз должны быть расширены и общественность должна быть проинформирована об этом.
На мероприятии также выступил Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Азербайджане Тсугуо Такахаши. Проявив большой интерес демонстрируемым в рамках выставки сортам роз, посол отметил, что рад был принять участие в выставке. Высоко оценив работы в этой области в Азербайджане, он пожелал успехов исследователям, занимающимся выращиванием роз, в их дальнейшей деятельности.
Затем выступил руководитель Лаборатории цветоводства Центрального ботанического сада, доктор философии по биологии Асаф Искендеров, который сообщил, что в результате исследований, начатых с 2006 года, были получены новые сорта роз. Он подчеркнул важность представления выращенных методом отбора новых сортов роз в региональных и международных выставках цветов.
А.Искендеров также проинформировал о принадлежащих различным садовым группам сортах роз из коллекции Центрального ботанического сада. По его словам, эти сорта выращены методом отбора и гибридизации.
Отметим, что на специально выделенной территории Ботанического сада площадью 900 кв. м демонстрируется экспозиция из более 350 роз.