Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Mayın 26-da AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar  İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Paşa Kərimov Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin keçdiyi şərəfli tarixi yola nəzər salıb. Bildirilib ki, Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrindən olan, xalqımızın azadlıq mücadiləsinin məntiqi nəticəsi sayılan, müasir dövlətçilik tariximizdə mühüm yer tutan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti özünün demokratik islahatları ilə müsəlman Şərqinin mayakına çevrilmişdir. 1918-ci il mayın 28-də elan edilən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, böyük bir coğrafiyanın siyasi həyatında mühüm dəyişikliklərə təkan vermişdir. Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən AXC liderlərinin irsinin nəşr olunması sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli bildirib ki, bu gün Cümhuriyyətin elan olunmasından 97 il ötməsinə baxmayaraq, hər bir azərbaycanlı həmin şanlı tarixi mərhələni böyük qürur hissi ilə qeyd edir. XX əsrin sonunda yenidən müstəqilliyinə qovuşan Azərbaycan dövləti ulu öndər Heydər Əliyevin böyük siyasi dühası, dəmir iradəsi və dünya miqyaslı şöhrəti sayəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin taleyini yaşamaqdan, yəni qısa zamanda müstəqilliyini itirmək təhlükəsindən xilas oldu. Ulu öndər Heydər Əliyev həmin dövrdə kövrək müstəqilliyimizi qorudu və müasir, güclü, regionda lider dövlətə çevrilən Azərbaycanın təməlini qoydu. A.Əliyeva-Kəngərli bibloqraflar tərəfindən tərtib edilmiş AXC-yə dair bibloqrafiya barədə də ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən institutun elmi katibi, fil.ü.f.d.Əzizağa Nəcəfov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə həsr edilmiş bədii ədəbiyyat nümunələri, cümhuriyyəti əsərlərində vəsf etmiş şairlər barədə danışıb.

26 мая в Институте рукописей НАНА прошло мероприятие, посвященное 97-летию образования Азербайджанской Демократической Республики.
Мероприятие вступительным словом открыл заместитель директора по научной работе института, доктор филологических наук Паша Каримов, который обратился к славной истории Азербайджанской Демократической Республики - первой демократической республике на Востоке. Азербайджанская Демократическая Республика, которая составляет одну из ярких страниц истории Азербайджана, которой принадлежит важное место в современной истории государственности и считается логическим завершением борьбы за независимость нашего народа, своими демократическими реформами превратилась в маяк мусульманского Востока. Несмотря на то, что провозглашенная 28 мая 1918 года Азербайджанская Демократическая Республика просуществовала недолго, всего 23 месяца, тем не менее, она дала импульс к значительным изменениям в политической жизни географии. Участники были проинформированы о работах, проделанных сотрудниками Института рукописей в области публикации наследия лидеров НФА.
Заместитель директора по научной работе института, доктор филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли подчеркнула, что несмотря на то, что проходит 97 лет со дня объявления Республики каждый гражданин страны с чувством большой гордости отмечает данный этап славной истории. Азербайджанское государство, независимость которого была восстановлена в конце ХХ века благодаря политическому гению общенационального лидера Гейдара Алиева, была спасена от угрозы распада.
Выступив на мероприятии, ученый секретарь института, доктор философии по филологии Азизага Наджафов рассказал о посвященных Азербайджанской Демократической Республике образцах художественной литературы, а также о поэтах, в произведениях которых описана Республика.