Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Mayın 26-da AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar  İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Paşa Kərimov Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin keçdiyi şərəfli tarixi yola nəzər salıb. Bildirilib ki, Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrindən olan, xalqımızın azadlıq mücadiləsinin məntiqi nəticəsi sayılan, müasir dövlətçilik tariximizdə mühüm yer tutan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti özünün demokratik islahatları ilə müsəlman Şərqinin mayakına çevrilmişdir. 1918-ci il mayın 28-də elan edilən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, böyük bir coğrafiyanın siyasi həyatında mühüm dəyişikliklərə təkan vermişdir. Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən AXC liderlərinin irsinin nəşr olunması sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli bildirib ki, bu gün Cümhuriyyətin elan olunmasından 97 il ötməsinə baxmayaraq, hər bir azərbaycanlı həmin şanlı tarixi mərhələni böyük qürur hissi ilə qeyd edir. XX əsrin sonunda yenidən müstəqilliyinə qovuşan Azərbaycan dövləti ulu öndər Heydər Əliyevin böyük siyasi dühası, dəmir iradəsi və dünya miqyaslı şöhrəti sayəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin taleyini yaşamaqdan, yəni qısa zamanda müstəqilliyini itirmək təhlükəsindən xilas oldu. Ulu öndər Heydər Əliyev həmin dövrdə kövrək müstəqilliyimizi qorudu və müasir, güclü, regionda lider dövlətə çevrilən Azərbaycanın təməlini qoydu. A.Əliyeva-Kəngərli bibloqraflar tərəfindən tərtib edilmiş AXC-yə dair bibloqrafiya barədə də ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən institutun elmi katibi, fil.ü.f.d.Əzizağa Nəcəfov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə həsr edilmiş bədii ədəbiyyat nümunələri, cümhuriyyəti əsərlərində vəsf etmiş şairlər barədə danışıb.

97th anniversary of Azerbaijan People Republic
On May 26, ANAS Institute of Manuscripts held event devoted to the 97th anniversary of the Azerbaijan People Republic.
The event was opened by the deputy director for scientific affairs of the Institute, Doctor of Philology Pasha Karimov, who appealed to the glorious history of Azerbaijan People Republic - the first democratic republic in the East.
The Azerbaijan People Republic which holds one of the bright pages of history of Azerbaijan which possesses the important place in modern history of statehood and is considered logical completion of fight for independence of our people, turned into a beacon of the Muslim East by the democratic reforms.
In spite of the fact that the Azerbaijan People Republic proclaimed on May 28, 1918, existed not for long, only 23 months, nevertheless, it gave an impulse to considerable changes in political life of geography.
Participants were informed about the work done by the Institute of Manuscripts in the field of publication of APR leaders.
Deputy director for scientific affairs of the institute, Doctor of Philology Aybeniz Aliyeva-Kengerli emphasized that in spite of the fact that passes 97th years from the date of the declaration of the Republic, each citizen of the country feels great pride.
The Azerbaijani state, which independence was restored at the end of the XX century, thanks to the political genius of the national leader Heydar Aliyev, was rescued from disintegration threat.
Speaking at the event, the scientific secretary of the institute, PhD in philology Azizaga Najafov spoke about the fiction samples devoted to the Azerbaijan People Republic and also about poets in which works the Republic were described.