Rusiyanın ölkəmizdəki səfirliyinin baş müşaviri Aleksandr Qladkov AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova ilə görüşüb. Görüşdə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
L.İmanova ötən il Rusiyaya səfəri zamanı Rusiya Dövlət Kitabxanası və Yeltsin adına Prezident Kitabxanasında keçirilən görüşlər, onların kitabxana idarəetməsi, biblioqrafiya, informasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma sahəsində təcrübələri ilə tanış olduğunu bildirib. L.İmanova Rusiyanın tanınmış kitabxanalarının təşkil etdiyi tədbirlərdə, eləcə də hər iki ölkənin mənəvi irsi, zəngin elmi və mədəni potensialı ilə tanışlığa yönələn birgə layihələrin reallaşdırılması istiqamətində səfirliyin dəstəyinin zəruri olduğunu bildirib.
Görüşdə Rusiya-Azərbaycan münasibətlərindən söhbət açan qonaq elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində əlaqələrin genişləndirildiyini qeyd edib. Səfirliyin rəsmisi qarşılıqlı əməkdaşlıq təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirib.
Görüşdə, həmçinin Rusiya kitabxanaları və MEK arasında kitab mübadiləsinin həyata keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib. Mübadilənin hər iki ölkənin elmi kitabxana fondlarının zənginləşməsi baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.
Sonra A.Qladkov kitabxananın fondları ilə tanış olub. Nadir kitablar fondunda Qafqaz mədəniyyəti, tarixi və arxeologiyasına dair ötən əsrlərə aid nəşrlər, Rus Ədəbiyyatı fondunda rus klassiklərinin əsərləri, müxtəlif dövrlərin nəşri olan poeziya nümunələri qonağın marağına səbəb olub.

Senior advisor to the Russian Embassy to Azerbaijan Alexander Gladkov met with director of ANAS Central Scientific Library, PhD in medical sciences Leyla Imanova.
l.Imanova spoke about her meetings at Russia State Library and Presidential Library on behalf Yeltsin last year during her visit to Russia, and was acquainted with experience of library management, bibliography, information technologies and programming.
Making speech on Azerbaijan-Russia ties, the guest noted the expansion of relations in the spheres of science, education and culture. Envoy of the embassy highly estimated mutual collaboration willingness.
Implementing of book exchange between Russian and Azerbaijani libraries were discussed in the meeting as well.
Then, A.Gladkov was familiar with book foundations. Editions of Caucasus culture, history and archaeology belonging to last centuries in the Rare books foundations and Novels of Russian classics, poetry patterns of various periods in the Russian Literature foundation aroused interest on the guest.