Tarix Muzeyində Gürcüstan Milli Muzeyinin direktoru ilə görüş keçirilib
İyunun 28-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Gürcüstan Milli Muzeyinin direktoru David Lordkipanidze ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, mədəniyyət nazirinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva, muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və muzeyin Arxeologiya elmi-fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadə iştirak ediblər.
Görüşdə həm Azərbaycan, həm də Gürcüstanda aşkar olunmuş tarixəqədərki dövrə aid fauna və hominid nümunələrinin müasir texnologiyaların tətbiqi ilə araşdırılması istiqamətində layihənin hazırlanması müzakirə olunub.
Müzakirə zamanı xüsusilə gələcək layihənin multidissiplinar olması və eyni zamanda gənc kadrların cəlb edilməsinə diqqət yetirilməsinin vacibliyi xüsusi vurğulanıb.
Qeyd olunan tədqiqatlar vasitəsilə arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış heyvan və insan qalıqları əsasında dövrün təbii şəraiti və morfoloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinin hər iki ölkənin elmi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edəcəyi xüsusi vurğulanıb.

A meeting with the Director of the National Museum of Georgia took place at the Historical Museum
On June 28, ANAS National Museum of History of Azerbaijan held a meeting with the director of the Georgian National Museum David Lordkipanidze.
At the meeting, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov, Deputy Minister of Culture, corresponding member of ANAS Sevda Mammadaliyeva, general director of the Museum, academician Naila Valikhanli and Nasir Guluzade, PhD in history, associate professor, head of the Archaeological scientific-fund department of the Museum.
At the meeting, the sides discussed the development of a project to investigate the fauna and hominids of the pre-historic period, both in Azerbaijan and Georgia, with the use of modern technology.
During the discussion, it was especially emphasized that the future project is multidisciplinary and at the same time it is important to pay attention to the involvement of young personnel.
It was emphasized that the study of natural conditions and morphological features of the period on the basis of animal and human remains found during archaeological excavations would be of special importance for the science of both countries.