Tarix Muzeyində Gürcüstan Milli Muzeyinin direktoru ilə görüş keçirilib
İyunun 28-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Gürcüstan Milli Muzeyinin direktoru David Lordkipanidze ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, mədəniyyət nazirinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva, muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və muzeyin Arxeologiya elmi-fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadə iştirak ediblər.
Görüşdə həm Azərbaycan, həm də Gürcüstanda aşkar olunmuş tarixəqədərki dövrə aid fauna və hominid nümunələrinin müasir texnologiyaların tətbiqi ilə araşdırılması istiqamətində layihənin hazırlanması müzakirə olunub.
Müzakirə zamanı xüsusilə gələcək layihənin multidissiplinar olması və eyni zamanda gənc kadrların cəlb edilməsinə diqqət yetirilməsinin vacibliyi xüsusi vurğulanıb.
Qeyd olunan tədqiqatlar vasitəsilə arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış heyvan və insan qalıqları əsasında dövrün təbii şəraiti və morfoloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsinin hər iki ölkənin elmi üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edəcəyi xüsusi vurğulanıb.

В Музее истории состоялась встреча с директором Национального музея Грузии
28 июня в Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялась встреча с директором Национального музея Грузии Давидом Лордкипанидзе.
На встрече приняли участие и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов, заместитель министра культуры, член-корреспондент НАНА Севда Мамедалиева, генеральный директор Музея истории, академик Наиля Велиханлы и заведующий Научно-фондовым отделом археологии, доктор философии по истории, доцент Насир Гулузаде.
В ходе встречи был обсужден вопрос о разработке проекта по изучению образцов фауны и останков гоминид, обнаруженных как в Азербайджане, так и в Грузии и относящихся к доисторической эпохе, посредством современных технологий.
Особо подчеркивалось, что будущий проект, к которому обязательно следует привлечь молодые кадры, будет носить мультидисциплинарный характер.
Отмечалось, что изучение в ходе указанных исследований природных условий периода и морфологических особенностей на основе останков животных и людей, обнаруженных в ходе археологических раскопок, внесет весомую лепту в развитие науки в обеих странах.