“Milli dəyərlər və istiqlal uğrunda mübarizələr” mövzusunda respublika konfransı keçirilib
İyunun 4-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində  bu qurumun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın xalq şairi, ədəbiyyatşünas və ictimai xadim, akademik Bəxtiyar Vahabzadənin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Milli dəyərlər və istiqlal uğrunda mübarizələr” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Öncə muzeyin foyesində görkəmli ədibin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş 10 lövhədən ibarət sərgi nümayiş etdirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin xüsusi mövqeyə malik görkəmli simalarından olan Bəxtiyar Vahabzadənin zəngin yaradıcılığından söz açıb. Bildirib ki, sənətkarın yaradıcılığı milli poeziyada vətəndaşlıq ruhunun qüvvətlənməsində və ədəbi-ictimai fikrin istiqlal ideyaları ilə zənginləşməsində böyük rol oynayıb.
Azərbaycan fəlsəfəsini, dilini, poeziyasını dünyaya çatdırmaq üçün söz daşıyıcısı Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığını öyrənmək zərurətindən danışan R.Hüseynov azərbaycançılıq fəlsəfəsinin mövcud olduğu təqdirdə bu fəlsəfənin tərkib hissəsinə çevrilmiş dahi Bəxtiyar Vahabzadənin də daim yaşayacağını vurğulayıb.
Muzeyin direktoru konfransın materiallarının kitab şəklində çap olunaraq şairin yaradıcılığının tədqiq olunması üçün elmi müəssisələrə təqdim olunacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadə həm bədii yaradıcılığı, həm ictimai-siyasi, həm də elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə Azərbaycanda milli şüurun oyanışı, azərbaycançılıq məfkurəsinin formalaşması sahəsində müstəsna xidmətlər göstərib. Böyük istiqlal şairinin adı təkcə Azərbaycanda deyil, bütün Türk dünyasında ehtiramla anılır, ardıcıl olaraq onun yaradıcılığına həsr olunmuş müxtəlif məzmunlu tədbirlər keçirilir.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, Azərbaycan dilinin saflığı, təmizliyi və zənginləşməsi uğrunda mübarizə şairin yaradıcılığının əsas istiqamətlərindən birini təşkil edib.
Diqqətə çatdırılıb ki, milli ədəbi fikrin inkişafına dəyərli töhfələr bəxş edən xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il 14 yanvar tarixli Sərəncamı ədəbiyyatşünas və ictimai xadimin əməyinə verilən yüksək qiymətin bariz nümunəsidir.
Daha sonra professor Tahirə Məmmədin “Azərbaycan ədəbiyyatı və ədəbiyyatşünalığının Atatürkə münasibəti”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Təranə Rəhimlinin “1960-70-ci illər Azərbaycan nəsrində insan konsepsiyası və ədəbi tənqid”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə Yigitoğlunun “Müasir dramaturji mühitin janr tələbləri. Tragikomediya” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbir öz işini “Bəxtiyar Vahabzadə və Azərbaycan ədəbiyyatında vətənpərvərlik mövzusu”, “Bəxtiyar Vahabzadə və Azərbaycan dramaturgiyasında tarixilik”, “İnsan konsepsiyası və bədii qəhrəman”, “Türk dünyası ədəbi əlaqələrin keçmişi və bugünü”, “Masir Azərbaycan ədəbiyyatında sənətkarlıq problemi” bölmələri üzrə davam etdirib.

4 июня в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА при организации Совета молодых ученых и специалистов этого научного учреждения прошла республиканская конференция «Борьба за национальные ценности и независимость», посвященная 90-летнему юбилею Народного поэта Азербайджана, литературоведа и общественного деятеля, академика Бахтияра Вахабзаде.
Сначала в фойе музея была продемонстрирована выставка, посвященная жизни и творчеству видного литератора.
Открыв мероприятие вступительным словом, директор музея, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о богатом литературном творчестве Б.Вахабзаде, который является одним из видных представителей азербайджанской литературы. Было отмечено, что творчество этого мастера слова сыграло большую роль в укреплении гражданского духа в национальной поэзии и обогащении литературно-общественной мысли идеями независимости.
Говоря о необходимости изучения творчества известного мастера слова Бахтияра Вахабзаде, Р.Гусейнов отметил, что коль скоро будет существовать азербайджанская философия - всегда будет жить гениальный поэт Бахтияр Вахабзаде, который стал неотъемлемой частью этой философии.
Директор музея отметил, что материалы конференции будут опубликованы в виде книги для представления их в научные учреждения с целью дальнейшего изучения творчества поэта.
Далее выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который отметил, что народный поэт Бахтияр Вахабзаде своим художественным творчеством, общественно-политической, научно-педагогической деятельностью внес большой вклад в пробуждение национального самосознания, формирование национальной идеологии. Он подчеркнул, что имя поэта независимости почитается с большим уважением не только в Азербайджане, но и во всем тюркском мире.
Было отмечено, что празднование 90-летней годовщины народного поэта Бахтияра Вахабзаде, внесшего ценный вклад в национальную литературную мысль, в соответствии с Распоряжением Президента страны Ильхама Алиева от 14 января 2015 года является ярким примером высокой оценки творчества этого литературного и общественного деятеля.
Затем были заслушаны доклады профессора Тахиры Мамеда «Отношение азербайджанской литературы и литературоведения к Ататюрку», доктора философии по филологии Тараны Рагимли «Концепция человека и литературная критика в азербайджанской прозе 1960-70 годов», доктора философии по филологии Назмии Игитоглы «Жанровые требования современной драматургической среды. Трагикомедия».
Мероприятие продолжило свою работу в секциях: «Б.Вахабзаде и тема патриотизма в азербайджанской литературе», «Б.Вахабзаде и историчность в азербайджанской драматургии», «Концепция человека и художественный герой», «Прошлое и настоящее литературных связей тюркского мира».