Akademik İsa Həbibbəyli: “Prezidentin Fərmanı elm və təhsil sahəsində yeni islahatlara yol açır”
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 2022-ci il 28 iyul tarixli Fərmanı, o cümlədən Elm və Təhsil Nazirliyinin yaradılması elmin və təhsilin inteqrasiyası baxımından atılmış islahat yönümlü çox mühüm addımdır. Bu addım həm də dünya təcrübəsinə uyğundur. Belə ki, dünyanın bir çox ölkələrində elm və təhsil vahid mərkəzdən Elm və Təhsil Nazirliyi formatında idarə olunur və səmərə verir. Eyni zamanda, bizim ölkəmizin reallığı da elm və təhsilin qarşılıqlı surətdə əlaqələndirilməsinin, elmin və təhsilin inkişaf etdirilməsinə töhfələr verəcəyinə inam yaradır. Buna görə də AMEA-nın kollektivi ölkəmizdə Elm və Təhsil Nazirliyinin yaradılmasını, idarəetmənin elm və təhsil sahəsində təkmilləşdirilməsini elmin və təhsilin inkişafı baxımından zəruri addım hesab edir və biz Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlığımızı bildiririk.
Bu fikirləri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli söyləyib. Akademik bildirib ki, Fərmanda, eyni zamanda, AMEA-nın statusunun saxlanılması, onun tabeliyində bir sıra institutların fəaliyyət göstərməsi də öz əksini tapıb. Bu isə hər şeydən əvvəl ölkəmizdə son aylarda sosial şəbəkələrdə, cəmiyyətdə AMEA-nın bağlanacağı haqqında yaranmış mənasız söz-söhbətlərə birdəfəlik son qoymağa xidmət edir. AMEA yeni strukturda, yeni hədəflər əsasında bundan sonra öz fəaliyyətini davam etdirəcək. Ölkəmizdə dövlətçilik ideologiyasının və azərbaycançılıq ideallarının, milli-mənəvi dəyərlərin daha dərindən öyrənilməsi, təbliği, təşviqi, yeni nəsillərə çatdırılması, əsaslandırılması və istiqamətlənməsi kimi mühüm vəzifələri həyata keçirəcək. Eyni zamanda, Milli Elmlər Akademiyası elmin əlaqələndirilməsi şurasını, problem şuralarının idarə olunmasını bundan sonra da davam etdirəcək. Akademiyada həqiqi və müxbir üzvlərin seçkilərin keçirilməsi səlahiyyəti də AMEA-ya daxildir.
“Prezidentin bu Fərmanı elm və təhsil sahəsində yeni islahatlara başlanılmasına yol açır. Həm akademiyanın, həm də Elm və Təhsil Nazirliyinin kollektivi dövlət tərəfindən qarşıya qoyulmuş vəzifənin məsuliyyətini dərindən dərk edir və bundan sonra öz işini Fərmandan irəli gələn vəzifələrin, islahat yönümlü tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində quracaq. Bu, ölkəmizin dövlətçilik və milli ideallarının elmi cəhətdən cəmiyyətimizə təqdim olunmasını və dünya təcrübəsi ilə Azərbaycan elminin inteqrasiyasını daha da möhkəmləndirilməsini təmin edəcəkdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.

Academician Isa Habibbayli: “Presidential Decree opens way for new reforms in the field of science and education”
29.07.2022 16:42
The Decree of President Ilham Aliyev “On some measures to improve management in the field of science and education in the Republic of Azerbaijan” dated July 2022 28, as well as the establishment of the Ministry of Science and Education is a very important step towards reform in terms of integration of science and education. This step is also consistent with world experience. Thus, science and education in many countries of the world is managed in the format of the Ministry of Science and Education from a single center and gives efficiency. at the same time, the reality of our country also creates confidence that mutual coordination of science and education will contribute to the development of science and education. Therefore, the staff of ANAS considers the creation of the Ministry of Science and Education in our country, the improvement of management in the field of science and education as a necessary step in terms of the development of science and education and we express our deep gratitude to President Ilham Aliyev.
Vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli said these thoughts. The academician said that the Decree also reflected the preservation of the status of ANAS and the functioning of a number of institutions under its subordination. This, first of all, serves to put an end to meaningless rumors in our country about the closure of ANAS in social networks and society in recent months. ANAS will continue its activities in the new structure and on the basis of new goals. She will carry out such important tasks as deeper study, promotion, delivery to new generations, justification and direction of statehood ideology and ideals of azerbaijanism, national and moral values in our country. At the same time, the National Academy of Sciences will continue the coordination council of science and the management of problem councils. ANAS is also authorized to hold elections of active and corresponding members of the Academy.
This Decree of the President opens the way for the start of new reforms in the field of science and education. The staff of both the academy and the Ministry of Science and Education are deeply aware of the responsibility of the tasks set by the state and will continue to work in the direction of implementation of the tasks arising from the Decree, reform-oriented measures. This will ensure the presentation of our country's statehood and national ideals to our society from the scientific point of view and further strengthening the integration of Azerbaijani science with world experience,” academician Isa Habibbayli said.