Akademik İsa Həbibbəyli: “Prezidentin Fərmanı elm və təhsil sahəsində yeni islahatlara yol açır”
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 2022-ci il 28 iyul tarixli Fərmanı, o cümlədən Elm və Təhsil Nazirliyinin yaradılması elmin və təhsilin inteqrasiyası baxımından atılmış islahat yönümlü çox mühüm addımdır. Bu addım həm də dünya təcrübəsinə uyğundur. Belə ki, dünyanın bir çox ölkələrində elm və təhsil vahid mərkəzdən Elm və Təhsil Nazirliyi formatında idarə olunur və səmərə verir. Eyni zamanda, bizim ölkəmizin reallığı da elm və təhsilin qarşılıqlı surətdə əlaqələndirilməsinin, elmin və təhsilin inkişaf etdirilməsinə töhfələr verəcəyinə inam yaradır. Buna görə də AMEA-nın kollektivi ölkəmizdə Elm və Təhsil Nazirliyinin yaradılmasını, idarəetmənin elm və təhsil sahəsində təkmilləşdirilməsini elmin və təhsilin inkişafı baxımından zəruri addım hesab edir və biz Prezident İlham Əliyevə dərin minnətdarlığımızı bildiririk.
Bu fikirləri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli söyləyib. Akademik bildirib ki, Fərmanda, eyni zamanda, AMEA-nın statusunun saxlanılması, onun tabeliyində bir sıra institutların fəaliyyət göstərməsi də öz əksini tapıb. Bu isə hər şeydən əvvəl ölkəmizdə son aylarda sosial şəbəkələrdə, cəmiyyətdə AMEA-nın bağlanacağı haqqında yaranmış mənasız söz-söhbətlərə birdəfəlik son qoymağa xidmət edir. AMEA yeni strukturda, yeni hədəflər əsasında bundan sonra öz fəaliyyətini davam etdirəcək. Ölkəmizdə dövlətçilik ideologiyasının və azərbaycançılıq ideallarının, milli-mənəvi dəyərlərin daha dərindən öyrənilməsi, təbliği, təşviqi, yeni nəsillərə çatdırılması, əsaslandırılması və istiqamətlənməsi kimi mühüm vəzifələri həyata keçirəcək. Eyni zamanda, Milli Elmlər Akademiyası elmin əlaqələndirilməsi şurasını, problem şuralarının idarə olunmasını bundan sonra da davam etdirəcək. Akademiyada həqiqi və müxbir üzvlərin seçkilərin keçirilməsi səlahiyyəti də AMEA-ya daxildir.
“Prezidentin bu Fərmanı elm və təhsil sahəsində yeni islahatlara başlanılmasına yol açır. Həm akademiyanın, həm də Elm və Təhsil Nazirliyinin kollektivi dövlət tərəfindən qarşıya qoyulmuş vəzifənin məsuliyyətini dərindən dərk edir və bundan sonra öz işini Fərmandan irəli gələn vəzifələrin, islahat yönümlü tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində quracaq. Bu, ölkəmizin dövlətçilik və milli ideallarının elmi cəhətdən cəmiyyətimizə təqdim olunmasını və dünya təcrübəsi ilə Azərbaycan elminin inteqrasiyasını daha da möhkəmləndirilməsini təmin edəcəkdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.

Академик Иса Габиббейли: «Указ Президента открывает путь к новым реформам в области науки и образования»
29.07.2022 16:42
Указ Президента Ильхама Алиева «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» от 28 июля 2022 года, в том числе создание Министерства науки и образования, является очень важным шагом в направлении реформ, предпринятых с точки зрения интеграции науки и образования. Этот шаг также соответствует мировому опыту. Так, во многих странах мира наука и образование управляются из единого центра в формате Министерства науки и образования и дают положительный эффект. В то же время реальность нашей страны вселяет уверенность в том, что взаимная координация науки и образования будет способствовать развитию науки и образования. Поэтому коллектив НАНА считает создание в нашей стране Министерства науки и образования, совершенствование управления в области науки и образования необходимым шагом с точки зрения развития науки и образования и мы выражаем Президенту Ильхаму Алиеву глубокую благодарность.
Такое мнение высказал вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Академик отметил, что в Указе также отражено сохранение статуса НАНА, деятельность ряда институтов в его подчинении. А это, прежде всего, служит раз и навсегда положить конец бессмысленным слухам о закрытии НАНА в последние месяцы в социальных сетях и обществе. НАНА продолжит свою деятельность в новой структуре на основе новых целей. Она будет выполнять такие важные задачи, как более глубокое изучение, пропаганда, продвижение, доведение до новых поколений, обоснование и направление идеологии государственности и идеалов азербайджанства, национально-духовных ценностей в нашей стране. В то же время Национальная академия наук будет и впредь управлять советом по координации науки, проблемными советами. Полномочия по проведению выборов действительных и членов-корреспондентов Академии также входят в состав НАНА.
«Этот Указ Президента открывает путь к новым реформам в области науки и образования. Коллектив как академии, так и Министерства науки и образования глубоко осознает ответственность поставленной перед государством задачи и после этого будет строить свою работу в направлении реализации задач, вытекающих из Указа, мер, направленных на реформу. Это обеспечит научное представление государственности и национальных идеалов нашей страны нашему обществу и дальнейшее укрепление интеграции азербайджанской науки с мировым опытом», - сказал академик Иса Габиббейли.