Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş səyyar elmi-praktik konfranslar keçirilib
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyi ilə əlaqədar Bakı-Şamaxı-İsmayıllı-Qəbələ marşrutu üzrə səyyar elmi səfər başa çatıb.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun təşəbbüsü ilə baş tutan səfərin məqsədi institutun 70 illik fəaliyyəti dövründə qazanılmış elmi nailiyyətlər, müasir coğrafi tədqiqat sahələri ilə region sakinlərini tanış etmək, bu elm sahəsinə olan marağı artırmaqdır.
İnstitut əməkdaşları olduqları yerlərdə öncə ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə çiçəklər qoymuş, muzey-mərkəzini ziyarət etmişlər.
Şamaxı şəhəri İncəsənət Təhsili Mərkəzində Şamaxı rayon fəalları, Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı rayon filialı, orta ümumtəhsil məktəbləri və kolleclərinin coğrafiya müəllimləri və tələbələrinin iştirakı ilə keçirilən ilk görüşdə rayonun icra hakimiyyəti başçısının müavini Gülnisə Ələkbərova çıxış edərək coğrafiya elminin əhəmiyyətindən danışıb, institut kollektivini yubiley münasibətilə təbrik edib, uğurlar arzulayıb.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Coğrafiya İnstitutunun yaranma tarixi, strukturu, məşğul olduğu tədqiqat sahələri, tanınmış alimləri, beynəlxalq əlaqələri, qazandığı nailiyyətlər, Xəzər dənizinin coğrafi tədqiqi və s. haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonra instiutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə “Böyük Qafqaz və Şamaxıda təbii proseslərin inkişaf perspektivləri”, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov “Şamaxı regional rayonunun sosial-iqtisadi inkişafı” və aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Quliyev “Şamaxı rayonunun torpaq örtüyünün keçmişi, bu günü və gələcək problemləri” mövzularında məruzələr ediblər.
Səfərin ikinci günü İsmayıllı şəhərinin Heydər Əliyev Mərkəzində İcra Hakimiyyətinin məsul əməkdaşları, məktəb direktorları, təhsil müəssisələrinin coğrafiya müəllimləri və digər rayon fəallarının iştirakı ilə keçirilən görüş zamanı İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirdamət Sadıqov İsmayıllı rayonunun sosial-iqtisadi, demoqrafik vəziyyəti, son zamanlar qazanılmış nailiyyətləri barədə məlumat verib.
Sonra akademik R.Məmmədov Coğrafiya İnstitutunun dünəni, bu günü və sabahı haqqında məruzə ilə çıxış edib. Akademik məruzəsində AMEA-nın 60 illik yubileyində iştirak edən ümummilli lider Heydər Əliyevin “Bizim məqsədimiz Azərbaycanın qara qızıl potensialını intellektual potensiala çevirməkdir” fikrini ön plana çəkərək elmə, təhsilə qayğının ölkə rəhbərliyinin həmişə diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb. R.Məmmədov Dağlıq Şirvan zonasının həmişə görkəmli alimləri, şairləri ilə fərqləndiyini qeyd edib.
Sonra Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü E.Əlizadə, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları - institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Habil Haqverdiyev, İqtisadi coğrafiya şöbəsinin müdiri Nəriman Paşayev, Hidrologiya şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Rəna Qaşqay çıxış edərək ali və orta təhsil tələbələri üçün coğrafiya dərsliklərinin tərtibi, İsmayıllı rayonunda qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi, onun ümumi sosial-iqtisadi problemləri, sudan səmərəli istifadənin zəruriliyi və s. haqqında danışıblar.
Tədbirin sonunda rayon icra başçısının müavini Sevil Əhmədova rayon rəhbərliyi adından akademik R.Məmmədova öz minnətdarlığını bildirib və bu kimi tədbirlərin mütəmadi keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edib.

По случаю 70-летнего юбилею Института географии НАНА завершилась выездная научная поездка по маршруту Баку-Шамаха-Исмаиллы-Габала.
Целью поездки, организованной по инициативе директора института, академика Рамиза Мамедова, является ознакомление жителей регионов с научными результатами, достигнутыми институтом за 70-летний период деятельности, с современными областями географических исследований, а также повышение интереса к этой области науки.
Сотрудники института в первую очередь посетили памятники общенациональному лидера Гейдару Алиеву в вышеназванных городах, возложили цветы к памятникам.
В рамках первой встречи, прошедшей в Учебном центре искусства в городе Шамаха, при участии учителей географии, учащихся и студентов Шамахинского филиала Азербайджанского института учителей, средних образовательных школ и колледжев города выступила заместитель главы исполнительной власти город Шамаха Гюльниса Алекперова, которая рассказала о значении географической науки, поздравила коллектив института с 70-летним юбилеем и пожелала им успехов в дальнейшей научной деятельности.
Директор института, академик Рамиз Мамедов проинформировал присутствующих об истории создания, структуре Института географии, о его научно-исследовательских областях, известных ученых, международных связях, достижениях и географическом исследовании Каспийского моря и др.
Далее заместитель директора по научной работе института, член-корреспондент НАНА Эльбрус Ализаде представил свой доклад «Большого Кавказа и перспективы развития природных процессов в Шемахе», доктор географических наук Закир Эминов - «Социально-экономическое развитие Шамахинского регионального района», доктор философии по аграрным наукам Исмаил Гулиев – «Прошлые, нынешние и будущие проблемы почвенного покрова Шемахинского района».
Во второй день поездки мероприятие продолжило свою работу в Центре Гейдара Алиева в городе Исмаиллы. В ходе встречи, в которой участвовали должностные лица исполнительной власти города, директора школ, учителя географии учебных заведений, глава исполнительной власти города Исмаиллы Мирдамет Садыгов проинформировал о социально-экономической, демографической ситуации района, успехах, достигнутых за последние годы.
Затем академик Р.Мамедов выступил с докладом «Институт географии – вчера, сегодня и завтра». Академик, напомнив слова общенационального лидера Гейдара Алиева «Наша цель превратить потенциал черного золота Азербайджана в интеллектуальный потенциал», которые прозвучали в ходе юбилейного мероприятия, посвященного 60-летию института, подчеркнул, что правительством уделяется должное внимание к развитию отечественной науки.
На мероприятии также выступили заместитель директора Института географии, член-корреспондент Э.Ализаде, доктор философии по географии, председатель профсоюза института Габиль Хагвердиев, завотделом экономической географии Нариман Пашаев и другие, которые затронули такие вопросы, как подготовка учебников по географии для учащихся и студентов высших и средних учебных заведений, развитие ненефтяного сектора в Исмаиллы и т.д.
В заключение мероприятия заместитель главы исполнительной власти города Севиль Ахмедова от имени местных органов власти выразила благодарность академику Р.Мамедову, и подчеркнула целесообразность проведения такого рода мероприятий на регулярной основе.