Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş səyyar elmi-praktik konfranslar keçirilib
AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun 70 illik yubileyi ilə əlaqədar Bakı-Şamaxı-İsmayıllı-Qəbələ marşrutu üzrə səyyar elmi səfər başa çatıb.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədovun təşəbbüsü ilə baş tutan səfərin məqsədi institutun 70 illik fəaliyyəti dövründə qazanılmış elmi nailiyyətlər, müasir coğrafi tədqiqat sahələri ilə region sakinlərini tanış etmək, bu elm sahəsinə olan marağı artırmaqdır.
İnstitut əməkdaşları olduqları yerlərdə öncə ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə çiçəklər qoymuş, muzey-mərkəzini ziyarət etmişlər.
Şamaxı şəhəri İncəsənət Təhsili Mərkəzində Şamaxı rayon fəalları, Azərbaycan Müəllimlər İnstitutunun Şamaxı rayon filialı, orta ümumtəhsil məktəbləri və kolleclərinin coğrafiya müəllimləri və tələbələrinin iştirakı ilə keçirilən ilk görüşdə rayonun icra hakimiyyəti başçısının müavini Gülnisə Ələkbərova çıxış edərək coğrafiya elminin əhəmiyyətindən danışıb, institut kollektivini yubiley münasibətilə təbrik edib, uğurlar arzulayıb.
İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Coğrafiya İnstitutunun yaranma tarixi, strukturu, məşğul olduğu tədqiqat sahələri, tanınmış alimləri, beynəlxalq əlaqələri, qazandığı nailiyyətlər, Xəzər dənizinin coğrafi tədqiqi və s. haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonra instiutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə “Böyük Qafqaz və Şamaxıda təbii proseslərin inkişaf perspektivləri”, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov “Şamaxı regional rayonunun sosial-iqtisadi inkişafı” və aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Quliyev “Şamaxı rayonunun torpaq örtüyünün keçmişi, bu günü və gələcək problemləri” mövzularında məruzələr ediblər.
Səfərin ikinci günü İsmayıllı şəhərinin Heydər Əliyev Mərkəzində İcra Hakimiyyətinin məsul əməkdaşları, məktəb direktorları, təhsil müəssisələrinin coğrafiya müəllimləri və digər rayon fəallarının iştirakı ilə keçirilən görüş zamanı İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirdamət Sadıqov İsmayıllı rayonunun sosial-iqtisadi, demoqrafik vəziyyəti, son zamanlar qazanılmış nailiyyətləri barədə məlumat verib.
Sonra akademik R.Məmmədov Coğrafiya İnstitutunun dünəni, bu günü və sabahı haqqında məruzə ilə çıxış edib. Akademik məruzəsində AMEA-nın 60 illik yubileyində iştirak edən ümummilli lider Heydər Əliyevin “Bizim məqsədimiz Azərbaycanın qara qızıl potensialını intellektual potensiala çevirməkdir” fikrini ön plana çəkərək elmə, təhsilə qayğının ölkə rəhbərliyinin həmişə diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb. R.Məmmədov Dağlıq Şirvan zonasının həmişə görkəmli alimləri, şairləri ilə fərqləndiyini qeyd edib.
Sonra Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü E.Əlizadə, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları - institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri Habil Haqverdiyev, İqtisadi coğrafiya şöbəsinin müdiri Nəriman Paşayev, Hidrologiya şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Rəna Qaşqay çıxış edərək ali və orta təhsil tələbələri üçün coğrafiya dərsliklərinin tərtibi, İsmayıllı rayonunda qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi, onun ümumi sosial-iqtisadi problemləri, sudan səmərəli istifadənin zəruriliyi və s. haqqında danışıblar.
Tədbirin sonunda rayon icra başçısının müavini Sevil Əhmədova rayon rəhbərliyi adından akademik R.Məmmədova öz minnətdarlığını bildirib və bu kimi tədbirlərin mütəmadi keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edib.

Mobile scientific-practical conference devoted to 70th anniversary of ANAS Institute of Geography
Mobile academic journey over Baku-Shamakha-Gabala route in connected with 70th anniversary of ANAS Institute of Geography named after acad. H.Aliyev was completed.
Journey which realized by director of the institute, acad. Ramiz Mammadov aims to get acquainted region habitants with scientific achievements obtained during 70 years activity of the institute, and modern research areas, as well as to increase interest in geography.
In advance, institute employees pilgrimaged national leader Heydar Aliyev’s monument, put flowers in front of, also museum-centers in the places they visited.
In the first meeting that taken place at Shamakha city Art Education Center with participation of region campaigners, geography teachers and students of the affiliate of Azerbaijan Teachers’ Institute in Shamakha, secondary schools and colleges, head of the region executive power Gulnisa Alakbarova spoke about importance of the geography science, congratulated institute staff and wished them successes.
Director of the museum, acad. Ramiz Mammadov informed about establishment history, structure, research areas, celebrate scientists, international ties, achieved successes, geographic research of the Caspian Sea etc.
Later on, deputy director of the institute for academic affairs corresponding member of ANAS Elbrus Alizadeh delivered lecture on “Development prospects of natural processes in Great Caucasus and Shamakha”, Dr. Geography Zakir Eminov on “Social-economic development of Shamakha regional region” and PhD in agrarian sciences Ismayil Guliyev on “Past, present of Shamakha soil cover, and future challenges”.
In the second day of journey meeting was held at Heydar Aliyev Center in Ismayilli city with participation of responsible employees, school directors and other region campaigners. While meeting head of the region Executive Power Mirdamet Sadigov provided information on the social-economic, demographic state of the region as well as obtained achievements in recent years.
Then, acad. R.Mammadov delivered lecture informing about past, present and future of the Institute of Geography. Scientist drew attention to the national leader Heydar Aliyev’ opinion on “Our goal is to shift the black gold into the intellectual potential" which said in the 60th anniversary celebration of ANAS and stressed out that, government always focuses on science and education.
Afterwards, deputy director of the Institute of Geography corresponding member of ANAS E.Alizadeh, PhDs in geography – chairman of Trade Union of the institute Habil Hagverdiyev, chief of Economic geography department Nariman Pashayev, chief of Hydrology department Dr. Geography Rena Gashgay reported and made speech on designing of geography manuals for students of the secondary and highest schools, developing non-oil sector in Ismayilli region, general social-economic challenges, necessity of efficiently use of water etc.
In closing, deputy head of the region Executive Power Sevil Ahmadova expressed her gratitude to Academician R. Mammadov.