Tarixçi alimlər beynəlxalq konfransda məruzə ilə çıxış ediblər
AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşları Polşanın Jeşuv Universitetində keçirilən “Qafqaz 2022” (“Caucasus 2022) adlı 11-ci beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər.
Konfransda Tarix İnstitutunun baş direktoru, t.e.d., professor Kərim Şükürov “Şuşa - Qafqazın konservatoriyası siyasi perspektivdə”, t.e.d., professor İradə Bağırova “Postimperiya dövründə Cənubi Qafqazda yeni hakimiyyətlərin və milli elitaların formalaşması (1917-1918-ci ilin I-ci yarısı)”, t.e.d., professor Tofiq Mustafazadə “XVIII əsrdə Qarabağ xanlığının tarixində diqqət çəkən mühüm tarixlər və hadisələr”, t.e.d., dosent Tofiq Nəcəfli “Azərbaycan Səfəvi dövlətinin Polşa Krallığı ilə diplomatik münasibətləri tarixindən (I Şah Abbas dövrü), t.ü.f.d., dosent İlqar Niftəliyev “Qərbi Zəngəzurun Ermənistana verilməsi”, t.ü.f.d., dosent Nigar Axundova “Erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycanın mədəniyyət abidələri məsələsinə dair” və t.ü.f.d., dosent Nərgiz Axundova “Sovet ekspansiyasından sonra prometeizm ideyalarının yayılmasında Azərbaycan-Gürcüstan əməkdaşlığı” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, 9 noyabr 2022-ci il tarixində Jeşuv şəhərində Polşa Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinə və Azərbaycanla Polşa arasında ilk əlaqələrin qurulmasının 550 illiyinə həsr olunmuş “Polşa-Azərbaycan münasibətləri: Tarix və perspektivlər” xatirə lövhəsinin açılış mərasimi keçirilib.

Ученые-историки выступили с докладами на международной конференции
Сотрудники Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА приняли участие на XI международной научной конференции «Кавказ 2022» («Caucasus 2022»), которая проходила в Жешувском университете (Польша).
На конференции генеральный директор Института истории, доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров выступил с докладом «Консерватория Кавказа Шуша в политической перспективе», доктор исторических наук, профессор Ирада Багирова – с докладом «Формирование новых структур власти и национальных элит на Южном Кавказе в постимперский период (1917 первая половина 1918 года)», доктор исторических наук, профессор Тофик Мустафазаде – с докладом «Важные даты и события в истории Карабахского ханства в XVIII веке», доктор исторических наук, доцент Тофик Наджафли – с докладом «Из истории дипломатических отношений Азербайджанского государства Сефевидов с Польским королевством (период шаха Аббаса I)», доктор философии по истории, доцент Ильгар Нифталиев – с докладом «Передача Западного Зангезура Армении», доктор философии по истории, доцент Нигяр Ахундова – с докладом «К вопросу о памятниках культуры Азербайджана на освобожденных от армянской оккупации территориях» и доктор философии по истории, доцент Наргиз Ахундова – с докладом «Азербайджано-грузинское сотрудничество в распространении идей прометеизма после советской экспансии».
Отметим, что 9 ноября 2022 года в городе Жешув прошла церемония открытия памятной доски «Польско-азербайджанские отношения: история и перспективы», посвященной 30-летию установления дипломатических связей между Республикой Польша и Азербайджанской Республикой и 550-летию установления первых связей между Азербайджаном и Польшей.