AMEA-nın Qərbi Azərbaycanla bağlı qərarları Ermənistanda ajiotaj yaratdı
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Qərbi Azərbaycanla bağlı qərarları Ermənistanda müzakirələrə səbəb olub.
Publika.az xəbər verir ki, Ermənistan mediası bu qərarı Azərbaycanın tarixi torpaqlara qayıdış siyasətinin ciddi olduğunun nümunəsi kimi təqdim edib.
Ermənistanın səsi yazır ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 44 günlük müharibədən sonra Qərbi Azərbaycana qayıdış strategiyasını elan edib.
“2020-ci ilin 10 dekabrında Bakıda keçirilən Qələbə paradında İlham Əliyev İrəvanın, Sevanın (Göyçə) və Sünikin (Zəngəzur) Azərbaycanın tarixi əraziləri olduğunu bəyan etdi. Sonrakı dövrdə bu istiqamətdə addımlar atıldı. Qərbi Azərbaycan İcmasının fəaliyyəti genişləndirildi, Azərbaycan Prezidenti açıq mesajlar verdi. İndi də Qərbi Azərbaycanla bağlı məsələlər elmi müstəvidə də davam etdirilir. Rəsmi Bakı “Böyük Qayıdış” strategiyasını hazırlayır”, - sayt yazır.
Sayt bütün bunlara görə Ermənistan hakimiyyətini ittiham edib.
Qeyd edək ki, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda Qərbi Azərbaycan tarixi şöbəsi, Folklor İnstitutunda Qərbi Azərbaycan folkloru şöbəsi və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Toponimika şöbəsi yaradılıb. Bununla yanaşı, Qərbi Azərbaycanla bağlı müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatların prioritetliyinin təmin edilməsi, Qərbi Azərbaycan İcması ilə sıx əməkdaşlığın edilməsi, Qərbi Azərbaycanla bağlı tarixi həqiqətlərin beynəlxalq miqyasda təbliği, xarici mütəxəssislərin iştirakı ilə beynəlxalq və respublika səviyyəli konfrans, simpozium və seminarların keçirilməsi qərara alınıb.

Решения, принятые в Национальной академии наук Азербайджана в связи с Западным Азербайджаном, стали причиной дискуссий в Армении.
Сайт Publika.az сообщает, что армянские СМИ приводят эти решения в качестве примера, подчеркивая всю серьезность политики, проводимой Азербайджаном с целью возвращения на исторические земли.
«Голос Армении» отмечает, что после 44-дневной войны Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев поручил разработать концепцию возвращения в Западный Азербайджан.
Сайт пишет, что на параде Победы, который прошел 10 декабря 2020 года в Баку, Ильхам Алиев выступил с заявлением, что Иреван, Севан (Гёйча) и Сюник (Зангезур) являются историческими территориями Азербайджана. Впоследствии в этом направлении были реализованы некоторые мероприятия. Была расширена деятельность Общины Западного Азербайджана, Президент Азербайджана выступил с открытыми месседжами. А сейчас вопросы, связанные с Западным Азербайджаном, продолжают решаться и на научном уровне. Официальный Баку готовит стратегию «Великого возвращения».
Сайт обвинил во всем происходящем правительство Армении.
Отметим, что постановлением Президиума НАНА в Институте истории имени А.А.Бакиханова был создан Отдел истории Западного Азербайджана, в Институте фольклора – Отдел фольклора Западного Азербайджана, в Институте языкознания имени Насими – Отдел топонимики. Наряду с этим, было поручено обеспечить приоритетность исследований в связи с Западным Азербайджаном в различных научных направлениях, осуществлять тесное сотрудничество с Общиной Западного Азербайджана, пропагандировать историческую правду о Западном Азербайджане на международном уровне, проводить республиканские и международные конференции, симпозиумы и семинары с участием зарубежных специалистов.