“Qarabağ-Zəngəzur. 1918-ci il. Azərbaycan qırğınları sənədlərdə” kitabı işıq üzü görüb
AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Solmaz Rüstəmova-Tohidinin rus dilində “Qarabağ-Zəngəzur. 1918-ci il. Azərbaycan qırğınları sənədlərdə” kitabı işıq üzü görüb.
Bu nəşr 1917-1920-ci illərdə baş vermiş qanlı hadisələrə həsr olunmuş “Azərbaycan hökuməti yanında Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının sənədləri” seriyasından növbəti sənədlər toplusudur və Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində, Gəncə quberniyasının Şuşa, Cavanşir, Cəbrayıl və Zəngəzur qəzasında törədilən qətliamları əhatə edir.
Topluya daxil edilən sənədlər 1918-ci ilin iyulunda Azərbaycan hökuməti tərəfindən yaradılmış Fövqəladə Təhqiqat Komissiyası tərəfindən Birinci Dünya müharibəsinin başlanğıcından bütün Zaqafqaziya ərazisində müsəlman əhaliyə və onların əmlakına qarşı həyata keçirilən zorakılıq, soyqırım və talan faktlarını araşdırmaq üçün toplanıb tərtib edilmişdir. Bu topluda Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının “Gəncə quberniyasının Cəbrayıl qəzasının müsəlman kəndlərinin dağıdılması və ermənilərin onların sakinlərinə qarşı zorakılıqları haqqında”, “Cavanşir qəzasının Kalaki kənd cəmiyyətinin 12 müsəlman kəndinin ermənilər tərəfindən dağıdılması haqqında”, “Şuşa qəzasının müsəlman kəndlərinin ermənilər tərəfindən dağıdılması haqqında” və “Gəncə quberniyasının Zəngəzur qəzasına silahlı hücum və kəndlərinin dağıdılması haqqında” kimi materialları yer alıb. Sənədlər 1918-1919-cu illərdə Gəncə quberniyasının göstərilən qəzalarında Andranikin rəhbərliyi altında erməni quldur dəstələrinin törətdiyi faciəli hadisələri nəzərdən keçirməyə imkan verir. Həmin hadisələrdə minlərlə dinc azərbaycanlı, o cümlədən qadınlar, uşaqlar və qocalar vəhşicəsinə qətlə yetirilib, yüzlərlə kənd, evlər, məscidlər, mülki obyektlər dağıdılıb, yandırılıb, azərbaycanlılara məxsus əmlak talan edilib. Toplunun dörd bölməsində yer alan sadalanan qəzaların sakinlərinin ifadələri müsəlman qırğınlarının xronologiyasını yaratmaq, zərərçəkənlərin dəqiq sayını, qətlə yetirilənlərin cinsini, yaşını, adlarını, dəymiş ziyanın həcmini, dağıdılmış və viran qalmış kəndlərin adlarını və s.-ni müəyyən etməyə imkan verir. Erməni birləşmələrinin cinayət əməllərini təfərrüatı ilə ifşa edən sənədlər sübut edir ki, Qarabağ və Zəngəzur hadisələri erməni millətçilərinin irihəcmli əməliyyatlarının və planlarının tərkib hissəsi olmaqla, bölgədə müsəlman əhalini azaltmaqla bu əraziləri Ermənistana birləşdirmək məqsədi güdürdü. Topluya həmçinin məsələnin tarixinə dair elmi oçerk, ətraflı yardımçı informasiya aparatı və fotoşəkillər daxil edilib.

Вышла в свет книга «Карабах-Зангезур. 1918 г. Азербайджанские погромы в документах»
Вышла в свет книга главного научного сотрудника Института востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА, доктора исторических наук, профессора Солмаз Рустамовой-Тогиди «Карабах-Зангезур. 1918 г. Азербайджанские погромы в документах» на русском языке.
Данное издание представляет собой очередное собрание документов из серии «Документы Чрезвычайной следственной комиссии при правительстве Азербайджана», посвященной кровавым событиям 1917-1920 гг., и охватывает погромы, совершенные в Карабахском регионе, Шушинском, Джеванширском, Джабраильском и Зангезурском уездах Гянджинской губернии.
Документы, включенные в сборник, были составлены в ходе расследования фактов насилия, геноцида и грабежа, совершенного против мусульманского населения на территории всего Закавказья с начала Первой мировой войны. В сборнике нашли свое отражение материалы Чрезвычайной следственной комиссии, освещающие кровавые события, совершенные в 1918-1919 гг. армянскими бандитскими группировками под предводительством Андраника в вышеназванных уездах Гянджинской губернии. Во время тех событий были зверски убиты тысячи мирных азербайджанцев, в том числе женщин, детей и стариков, разрушены, разграблены и сожжены сотни сел, домов, мечетей, жилых объектов. Показания жителей указанных уездов, приведенные в четырех разделах сборника, позволяют составить хронологию мусульманских погромов, установить точное число пострадавших, пол, возраст, имена убитых, размеры нанесенного ущерба, названия разгромленных сел и т.д. Документы, разоблачающие преступные действия армянских группировок, доказывают, что, будучи составной частью крупномасштабных операций и планов армянских националистов, Карабахские и Зангезурские события преследовали цель уменьшить численность мусульманского населения в регионе и присоединить эти территории к Армении.
В сборник также включены научный очерк, посвященный истории вопроса, обширный вспомогательный справочный аппарат и фотографии.