AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov Almaniyada keçirilmiş tədbirdə iştirak edib
Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşı, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Qardaşov  sentyabrın 14-dən 18-dək Almaniyanın Hamburq şəhərində keçirilən “31-ci Avropa fotoqalvanik Günəş enerjisi və sərgisi” adlı tədbirdə iştirak edib. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 1500-dən  artıq tədqiqatçı-alimin bir araya gəldiyi  bu tədbir Avropa Birliyinin 31 il ərzində Günəş enerjisindən istifadə sahəsində keçirdiyi ən böyük  konfrans və sərgi idi.
Tədbirdə R.Qardaşov “Günəş avtomobilinin panelinə düşən Günəş enerjisinin modelləşdirilməsi və avtomobilin yol üzrə hərəkətinin simulyasiyasının veb applikasiyası”   ("Modelling of the solar energy falling onto the panel of solar car and web-application for simulating the car motion along the road”) adlı məruzə ilə çıxış edib.
Azərbayanlı alimin məruzəsi Almaniya, Avstriya və Niderland tədqiqatçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Сотрудник Института географии, член-корреспондент НАНА Рауф Гардашов с 18 по 14 сентября принял участие в мероприятии под названием «31-я Европейская выставка-конференция солнечной фотогальванической энергетики» в городе Гамбурге (Германия). Данное мероприятие, которое собрало воедино более 1500 ученых-исследователей с различных стран мира, была самой большой конференцией и выставкой в области использования солнечной энергии, проведенной Европейским Союзом в течение 31 года.
На мероприятии Р.Гардашов выступил с докладом «Моделирование солнечной энергии, падающей на панель солнечного автомобиля, и веб-аппликация симуляции движения автомобиля вдоль дороги» ("Modelling of the solar energy falling onto the panel of solar car and web-application for simulating the car motion along the road”).
Доклад азербайджанского ученого вызвал большой интерес исследователей из Германии, Австрии и Нидерландов.