Azərbaycanlı alimlərin xarici həmkarları ilə birgə əməkdaşlıq əlaqələri genişləndirilir
AMEA Botanika İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsi ilə Fransanın İNRA-Bordo Mərkəzi arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur.
14-19 sentyabr tarixlərində mərkəzin tədqiqatçı direktoru, prof. Xavier Foissak Azərbaycanda səfərdə olub. Səfərin məqsədi layihələrin müzakirəsi, birgə monitorinqlərdə iştirak və gələcək planları müəyyənləşdirmək olub.
Qonaq şöbənin əməkdaşları ilə birgə  Qəbələ rayonunda fitopatoloji monitorinqlərdə iştirak edib. Monitorinqlərdə bitkilərin virus və fitoplazma xəstəlikləri ilə yoluxma dərəcələri virtual qiymətləndirilib və gələcək analizlər üçün bitki nümunələri toplanılıb.
Qeyd edək ki, X.Foissak Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən reallaşan iki beynəlxalq layihənin iştirakçısıdır.

Между Отделом фундаментальных проблем биологической продуктивности Института ботаники НАНА и Французским Центром исследований INRA-Bordo существуют связи тесного сотрудничества.
14-19 сентября директор центра, профессор Хавьер Фоиссак побывал с визитом в Азербайджане. Целью визита было обсуждение проектов, участие в совместных мониторингах и определение будущих планов.
Гость совместно с сотрудниками отдела принял участие в фитопатологических мониторингах в Габалинском районе. В ходе мониторингов была проведена виртуальная оценка степени заражения растений вирусными и фитоплазменными болезнями и собранны образцы для дальнейших анализов.
Отметим, что профессор Хавьер Фоиссак является участником двух международных проектов, реализуемых Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.