“Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin 1969-cu ildə hakimiyyətə gəlməsi ilə respublikada milli-mənəvi dəyərlərin qorunub inkişaf etdirilməsinə ciddi fikir verilməyə başlanıldı. “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illik yubileyinin YUNESKO tərəfindən keçirilməsi təşəbbüsünü də Azərbaycan Respublikası adından Heydər Əliyev qaldırdı və az sonra YUNESKO yubileylə bağlı təklifi qəbul etdi”.
Bu fikirlər sentyabrın 22-də AMEA Naxçıvan Bölməsində keçirilən “Heydər Əliyev lektoriyası”nın 67-ci məşğələsində səsləndirilib.
Lektoriyanı giriş sözü ilə açan bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev ulu öndər Heydər Əliyevin istər sovet dönəmində, istərsə də müstəqillik illərində respublikamıza rəhbərliyi dövründə Azərbaycanda milli dəyərlərin inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq arenada təbliği sahəsində böyük işlər gördüyünü bildirib.
Tədbirdə “Ümummilli lider Heydər Əliyev və “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanları mövzusunda məruzə ilə çıxış edən bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev bildirib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” bizim ana kitabəmizdir. Dədə Qorqud elə bir arxaik tarixi simadır ki, xalqımız o simanı böyük məhəbbətlə yad edir. Ulu öndər Heydər Əliyevin Dədə Qorqudu təbliğ, tanıtma siyasətinin hazırda ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərfindən davam etdirilməsi təqdirəlayiqdir.
Bildirilib ki, məhz dahi rəhbər Heydər Əliyevin tapşırıq və tövsiyələri ilə Xalq yazıçısı Anarın kinopovesti əsasında 1975-ci ildə “Dədə Qorqud” filminin ekranlaşdırılması, 1997-ci ildə “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300-illik yubileyinin qeyd olunması barədə tarixi fərman, 1999-cu ildə “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300-illik yubileyi üzrə Dövlət Komissiyasının tədbirlər planı haqqında” sərəncam, 2000-ci ildə Almaniyadan dövlət səviyyəsində Drezdendən abidənin Drezden nüsxəsinin surətinin Azərbaycana gətirilməsi dastanın təbliği və tanıdılması sayəsində böyük rol oynayıb.

«С приходом к власти общенационального лидера Гейдара Алиева в 1969 году отводилось серьезное внимание на сохранение и развитие национально-духовных ценностей. Инициатива проведения ЮНЕСКО 1300-летнего юбилея дастана «Китаби-Деде Коркуд» от имени Азербайджанской Республики была выдвинута Гейдаром Алиевым, которая вскоре была принята ЮНЕСКО».
Эта мысль прозвучала на 67-ом занятии из цикла «Лекторий Гейдара Алиева», прошедшем 22 сентября в Нахчыванском отделении НАНА.
Председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев в своей вступительной речи отметил, что в период руководства страной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым как в советское время, так и в годы независимости, были осуществлены важные мероприятия в сфере развития национальных ценностей в Азербайджане и их пропаганды на международной арене.
Далее с докладом «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и дастан «Китаби-Деде Коркуд» выступил директор Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев, который отметил, что Деде Горгуд является архаичной личностью, память которого почитается нашим народом с большой любовью. Успешное продолжение политики великого лидера Гейдара Алиева, связанной с пропагандой и признанием Деде Коркуда, президентом страны Ильхамом Алиевым заслуживает одобрения.
Отмечалось, что непосредственно по поручению и рекомендациям гениального лидера Гейдара Алиева экранизация фильма «Деде Коркуд» на основе киноповести народного писателя Анара в 1975-ом году, издание исторического указа о праздновании 1300-летия дастана "Китаби Деде Горгуд» в 1997-ом году и распоряжения «О плане мероприятий Государственной Комиссии по проведению 1300-летнего юбилея дастана «Китаби-Деде Коркуд» в 1999-ом году, а также доставка на государственном уровне копии дрезденского экземпляра памятника из Германии в Азербайджан сыграли большую роль в пропаганде и признании данного эпоса.