Akademik İradə Hüseynova: “Qırmızı kitab”ın üçüncü nəşrində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tədqiqat işləri, monitorinqlər aparılıb
23.05.2023 15:00
““Qırmızı kitab”ın yeni nəşri zamanı Türkiyə, Rusiya, Avropa ölkələrinin təcrübəsindən yararlandıq. Beynəlxalq Təbiəti Mühafizə Cəmiyyətinin alimləri tərəfindən Azərbaycanda təlim kursları keçirildi”.
Bunu AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, bunlar da kriteriya və kateqoriyaların dəqiq müəyyənləşdirilməsinə çox kömək edib:
“Nəşr iki dildədir: Azərbaycan və ingilis. Beynəlxalq ekspertlərin də rəyi var. Onlar da çox yüksək dəyərləndirirlər. Çalışmışıq ki, maksimum original şəkillər olsun”.
İradə Hüseynova qeyd edib ki, üçüncü nəşrdə bundan əvvəlki nəşrdən fərqli olaraq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə də tədqiqat işləri, monitorinqlər aparılıb:
"Qırmızı kitab"a həmin ərazilərdən də müəyyən növlər daxil edilib. Xüsusilə Şuşa, Kəlbəcər Zəngilan, Füzuli, Laçında olan monitorinqləri qeyd etmək istərdim. "Qırmızı kitab"a növlər daxil olunarkən sayı və arealları nəzərə alınır. Əgər sayı və arealları çox ciddi azalırsa, onu "Qırmızı kitab"a daxil edirik. Digər tərəfdən kitabın birinci və ikinci nəşrində olan bəzi növlər qırmızı siyahıdan çıxarılaraq çəhrayı siyahıya daxil edilib. Çünki onların areallarında və saylarında bərpa prosesinin getdiyi müşahidə olunub. Hətta elə növlər var ki, ilk iki nəşrə daxil edilsə də, 50-60 ildir heç bir yerdə təsadüf olunmayıb. Onları üçüncü nəşrə daxil etmədik. Çünki növ 50 ildən artıq bir müddətdə rast gəlinmirsə, onu "Qırmızı kitab"da saxlamağın mənası yoxdur. Növbəti kitabın 2033-cü ildə nəşr edilməsi nəzərdə tutulub. Çalışacağıq ki, növbəti nəşri daha da yaxşı olsun Dördüncü nəşrdə yeni ideyalar təqdim etmək niyyətindəyik".

Академик Ирада Гусейнова: «В ходе работы над третьим изданием «Красной книги» были проведены научные исследования и мониторинги на освобожденных от оккупации территориях»
23.05.2023 15:00
В ходе работы над новым изданием «Красной книги» мы воспользовались опытом Турции, России, стран Европы. Также в Азербайджане провели тренинги эксперты Международного союза охраны природы.
Об этом рассказала журналистам вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова.
По ее словам, все эти мероприятия способствовали точному определению критериев и категорий:
«Издание представлено на двух языках: азербайджанском и английском. Рецензентами издания являются международные эксперты. Они высоко оценили нашу работу. Мы постарались, чтобы в книге были размещены максимально оригинальные фотографии».
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что, в отличие от предыдущего издания, в третьем издании «Красной книги» представлены результаты научных исследований и мониторингов, проведенных на освобожденных от оккупации территориях:
«В «Красную книгу» внесены определенные виды, распространенные на указанных территориях. Хочу особо отметить мониторинги, которые велись в Шуше, Кельбаджаре, Зангилане, Физули и Лачыне. При внесении в «Красную книгу» учитывается численность и ареалы распространения того или иного вида. Если численность и ареал распространения вида вызывают серьезные опасения, он заносится в «Красную книгу». Помимо этого, некоторые виды, которые были представлены в первом и во втором изданиях книги, были удалены из красного списка и занесены в розовый список, потому что наблюдается восстановление ареалов их распространения и увеличение их численности. Также есть виды, которые, будучи занесены в первые два издания, на протяжении последних 50-60-ти лет не встречаются во флоре и фауне страны. Их в третье издание мы не включили, так как если тот или иной вид нигде не встречается в течение более 50-ти лет, оставлять его в «Красной книге» бессмысленно. Следующее издание книги планируется подготовить к 2033 году. Мы постараемся, чтобы следующее издание было оформлено еще лучше. Мы собираемся представить в четвертом издании новые идеи».