TÜBİTAK başqanı Hasan Mandal akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkür məktubu ünvanlayıb
Türkiyə Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) rəhbəri, professor Hasan Mandal AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkür məktubu ünvanlayıb.
“İlk növbədə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr edilmiş beynəlxalq konfransa dəvət etdiyiniz və Azərbaycanda olduğum müddətdə göstərdiyiniz qonaqpərvərlik üçün böyük məmnunluğumu bildirmək istəyirəm.
Bildiyiniz kimi, Türkiyə ilə Azərbaycan arasında elmi-texniki əlaqələr son dövrlərdə inkişaf etməkdədir. Digər tərəfdən, beynəlxalq konfrans çərçivəsində keçirdiyim görüşlər və səfərim zamanı müşahidə etdiklərim ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq üçün daha da böyük potensialın olduğunu göstərdi. Qurumlarımız arasındakı Əməkdaşlıq Protokolu bu potensialın reallaşdırılması üçün mühüm imkanlar təqdim edir. Bu sənədin alimlərimiz arasında hazırda aparılan və gələcəkdə aparılacaq tədqiqatların hər iki ölkənin elm və texnologiya sahəsindəki mövcud vəziyyətini daha da yaxşılaşdıracağına inanıram. Eyni zamanda ümid edirəm ki, birgə tədqiqatlar “Bir millət, iki dövlət” anlayışı əsasında Türkiyə ilə Azərbaycan arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə mühüm töhfələr verəcək.
Bu münasibətlə qurumlarımız arasında əlaqələrin daha da artması üçün hər cür dəstəyi məmnuniyyətlə verəcəyimi bildirməkdən şərəf duyur, Sizə və Akademiyanıza həyata keçirdiyiniz işlərdə uğurlar arzulayıram.
Prof., Dr. Hasan Mandal”.
Qeyd edək ki, Hasan Mandal bu günlərdə Bakıda AR Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Seysmologiya və mühəndis seysmologiyası” mövzusunda VII beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olub.

Президент TÜBİTAK Хасан Мандал направил академику Исе Габиббейли благодарственное письмо
Президент Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), профессор Хасан Мандал направил президенту НАНА, академику Исе Габиббейли благодарственное письмо.
«В первую очередь, хочу выразить Вам глубокую признательность за приглашение на международную конференцию, посвященную 100-летию со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, и проявленное за время моего пребывания в Азербайджане гостеприимство.
Как Вам известно, в последние годы научно-техническое сотрудничество между Турцией и Азербайджаном развивается быстрыми темпами. С другой стороны, встречи, которые я провел в рамках международной конференции, и мои наблюдения во время поездки свидетельствуют о том, что для сотрудничества между нашими странами имеется еще больший потенциал. Протокол о сотрудничестве между нашими организациями создает широкие возможности для реализации этого потенциала. Уверен, что проводимые сейчас и планируемые в дальнейшем совместные исследования наших ученых в рамках данного документа приведут к еще большему развитию науки и технологий в обеих странах. В то же время, я надеюсь, что совместные исследования внесут весомую лепту в укрепление дружеских и братских связей между Турцией и Азербайджаном, которые опираются на тезис «Одна нация – два государства».
Хочу подчеркнуть, что с удовольствием окажу всестороннюю поддержу еще большему углублению связей между нашими организациями. Желаю Вам и Академии наук успехов во всех реализуемых мероприятиях.
Профессор Хасан Мандал».
Отметим, что профессор Хасан Мандал находился с визитом в нашей стране для участия на VII международной конференции «Сейсмология и инженерная сейсмология», посвященной 100-летию со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева, которая прошла на днях в Баку при совместной организационной поддержке Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики, Национальной академии наук Азербайджана и Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА.