Akademik İsa Həbibbəyli ECO Elm Fondunun prezidenti ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Elm Fondunun (ECOSF) ikinci prezidenti professor Seyed Komail Tayebi ilə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə dünyanın bir sıra nüfuzlu elmi təşkilatları arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradıldığını və uğurla inkişaf etdirildiyini diqqətə çatdırıb. İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Elm Fondu ilə də əməkdaşlığın davam etdirildiyini qeyd edən AMEA rəhbəri bu beynəlxalq elmi qurumla əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub.
İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Elm Fondunun ikinci prezidenti (ECOSF) professor Seyed Komail Tayebi təmsil etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verərək Azərbaycanla sıx elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb. Fondun prezidenti elm, texnologiya və innovasiyanın təşviqi ilə bağlı nəzərdə tutulan məqsədlərə çatmaq üçün ECOSF tərəfindən keçiriləcək tədbirlərdə Azərbaycan alimlərinin də yaxından iştirak etdiklərini məmnunluqla bildirib.
Görüşdə AMEA ilə ECOSF arasında aktual elmi müzakirələrin davamlı olaraq keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли встретился со вторым президентом Научного фонда Организации экономического сотрудничества (ECOSF), профессором Сейедом Комаилом Тайеби.
В ходе встречи, которая проходила в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что НАНА налаживает и успешно развивает тесные связи с рядом престижных научных организаций мира. Сказав, что продолжается сотрудничество и с Научным фондом Организации экономического сотрудничества, руководитель НАНА подчеркнул значение развития связей с этой международной научной организацией.
Затем второй президент Научного фонда Организации экономического сотрудничества (ECOSF), профессор Сейед Комаил Тайеби рассказал о сферах деятельности организации, которую он представляет, и выразил заинтересованность в продолжении тесного научного сотрудничества с Азербайджаном. Президент фонда отметил, что азербайджанские ученые принимают активное участие на мероприятиях, которые ECOSF проводит с целью агитации науки, технологий и инноваций.
В ходе встречи было достигнуто соглашение о периодическом проведении между НАНА и ECOSF научных дискуссий по актуальным вопросам.