AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Polşanın nüfuzlu Marşalek Publishinq Group şirkətinin sədri professor Adam Marşaleklə və Adam Marşalek Nəşriyyat Evinin rəhbəri Yoanna Marşalek ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimizin rəhbərləri tərəfindən Azərbaycan-Polşa əlaqələrinin inkişaf etdirildiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli elm sahəsində də müvafiq əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açıb. AMEA-da aparılan elmi-tədqiqat işləri arasında Polşa ədəbiyyatına da aid bir sıra araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri son illərdə elmi-ədəbi əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin önəmli olduğunu bildirib. Akademiyada ayrı-ayrı elm sahələri üzrə çap olunan monoqrafiya və elmi jurnalların fəaliyyət istiqamətlərindən danışan akademik İsa Həbibbəyli elmi nəşriyyat işləri üzrə əldə olunmuş müasir bilik və təcrübələrin hər iki ölkə mütəxəssisləri tərəfindən mənimsənilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
AMEA-nın nəşriyyatı və müvafiq elmi qurumları ilə Polşanın Marşalek Publishinq Group şirkəti arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyətinə toxunan Akademiya rəhbəri bu sahədə qarşılıqlı faydalı addımlar atılacağına əminliyini bildirib.
Marşalek Publishinq Groupun sədri, Dr. Adam Marşalek bütün sahələr üzrə inkişaf etməkdə olan Azərbaycan-Polşa münasibətlərindən söz açaraq öz iş təcrübələrində elm sahəsinə xüsusi diqqət ayırdıqlarını, elmi nəşrlərin çap edilməsinə xüsusi əhəmiyyət verildiyini qeyd edib. O, AMEA-nın elmi qurumları ilə rəhbərlik etdiyi poliqrafiya müəssisələri arasında əməkdaşlıq əlaqəsi yaradılmasının əhəmiyyətini diqqətə çatdıraraq çap etdikləri elmi jurnallarda Azərbaycan alimlərinin elmi araşdırmalarına da yer verə biləcəklərini xüsusi vurğulayıb. Söhbət zamanı professor Adam Mavşalek Polşada təşkil olunacaq elmi konfransa Azərbaycan alimlərini də dəvət edib.
Tərəflər qarşılıqlı elmi-ədəbi, nəşriyyat-poliqrafiya əlaqələrinin qurulmasında maraqlı olduqlarını bidirərək, bu istiqamətdə uğurlu nəticəyə gətirib çıxaracaq münasibətlərin möhkəmləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıb, elmi-nəşriyyat əlaqələrinin genişləndirilməsi barədə razılığa gəliblər.

Академик Иса Габиббейли встретился с руководителем известного Издательского дома Польши
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли встретился с председателем известной польской компании Marszalek Publishing Group, профессором Адамом Маршалеком и руководителем издательского дома «Адам Маршалек» Йоханной Маршалек.
Отметив, что связи между Азербайджаном и Польшей развиваются благодаря стараниям глав наших государств, академик Иса Габиббейли рассказал о соответствующем сотрудничестве в научной сфере. Говоря о реализуемых в НАНА научно-исследовательских работах, в том числе ряде изысканий, связанных с изучением польской литературы, академик сообщил, что в последние годы двусторонние научно-литературные связи ещё больше расширяются. Руководитель НАНА рассказал об издаваемых в Академии наук монографиях, охватывающих различные отрасли, и сферах деятельности научных журналов, а также подчеркнул необходимость в усвоении специалистами обеих стран современных знаний и навыков в сфере научного издательства.
Говоря о значении обмена опытом между издательством и соответствующими научными организациями НАНА и компанией Marszalek Publishing Group, академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что в данной области с обеих сторон будут реализованы эффективные мероприятия.
Затем председатель компании Marszalek Publishing Group, профессор Адам Маршалек рассказал об азербайджано-польских связях, развивающихся во всех направлениях, и сообщил, что в своей деятельности издательства уделяют особое внимание научной сфере и выпуску научных трудов. Говоря о значении налаживания связей между научными организациями НАНА и руководимыми им полиграфическими учреждениями, он особо подчеркнул, что азербайджанские учёные смогут выступать со своими научными статьями на страницах издаваемых ими научных журналов. В ходе беседы профессор Адам Маршалек пригласил азербайджанских учёных на научную конференцию, которая пройдет в Польше.
Стороны выразили заинтересованность в налаживании сотрудничества в сфере науки, литературы и издательско-полиграфической индустрии, обсудили и пришли к согласию по вопросам, связанным с расширением двусторонних связей.