AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının növbəti iclası keçirilib
Dekabrın 8-də AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İlk öncə tədbir iştirakçıları dekabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin  “Günəşli” yatağındakı 10 saylı dərin dəniz özülündə baş vermiş qəzada həlak olanların xatirəsini bir dəqiqə sükutla yad ediblər.
Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov gündəlikdə duran məsələlər haqqında ümumi məlumat verib. O, “Gənc tədqiqatçı” jurnalının növbəti sayının Akademiyanın bütün elmi bölmələrini əhatə etməsinin zəruriliyini bildirməklə, bu istiqamətdə Şura sədrlərini fəallıq göstərməyə dəvət edib.
Redaksiya heyətinin üzvi, dosent Faiq Məmmədov “Gənc tədqiqatçı” jurnalının 2-ci sayı üçün artıq 21 məqalənin daxil olunduğunu bildirib. O, hətta xarici ölkələrdən “Gənc tədqiqatçı” jurnalına maraq olduğunu və 2 məqalə göndərildiyini qeyd edib.
Şura sədri F.Salmanov AMEA-nın bəzi institutları üzrə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şuralarının sədrlərinin dəyişdirilməsini əsas gətirərək, AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının da bir çox bölmə katiblərinin yeniləri ilə əvəz olunmasının məqsədəuyğunluğunu qeyd edib. Beləliklə, Şuranın Fizika-Riyaziyyat və Texnika elmləri bölməsi katibliyi AMEA Fizika İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Suma Hüseynova, Humanitar elmlər bölməsi katibliyi isə AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyat Muzeyi Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nəzmiyyə Yıgıtoğluya həvalə olunub.
Sonda F.Salmanov Şura sədrlərinə hesabatla bağlı tapşırıqlarını verib.
İclasda AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının İdarə Heyətinin üzvləri – fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Roidə Rzayeva, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəxtiyar Cəlilov, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini Məmməd Həşimov və Gəncə Bölməsi Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Elnur Həsənov çıxış edərək təkliflərini səsləndiriblər.

8 декабря в основном здании НАНА состоялось очередное заседание Совета молодых ученых и специалистов.
Сначала участники мероприятия минутой молчания почтили память погибших в результате аварии, произошедшей 4 декабря на глубоководном морском основании № 10 на месторождении «Гюнешли» Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов, доцент Фамин Салманов дал общую информацию о вопросах повестки дня. Отметив важность охвата очередным номером журнала «Молодой исследователь» всех научных отделений, призвал председателей Совета проявить активность в данном направлении.
Член редакционной коллегии, доцент Фаиг Мамедов сообщил, что для второго номера журнала «Молодой исследователь» уже поступила 21 статья. Он подчеркнул, что журнал также вызывает интерес иностранцев. Итак, 2 статьи были отправлены из-за рубежа.
Председатель совета Ф.Салманов, ссылаясь на замены, осуществленные в составе председателей Советов молодых ученых и специалистов некоторых институтов НАНА, отметил также целесообразность замены многих секретарей отделения Совета молодых ученых и специалистов. Следовательно, замещение должности секретаря Отделения физико-математических и технических наук Совета было возложено на председателя Совета молодых ученых и специалистов Института физики НАНА, доктора философии по физике Суму Гусейнову, а должность секретаря Отделения гуманитарных наук будет замещена председателем Совета молодых ученых и специалистов Национального музея литературы Азербайджана им. Низами Гянджеви, доктором философии по филологии Назмийей Йигитоглу.
В заключение Ф.Салманов дал председателям совета поручения в связи с отчетом.
Выступив на заседании, члены правления Совета молодых ученых и специалистов доктор философии по философии, доцент Роида Рзаева, доктор философии по наукам о Земле Орхан Аббасов, доктор философии по химии Афсун Суджаев, доктор философии по истории Бахтияр Джалилов, заместитель председателя Совета молодых ученых и специалистов Института информационных технологий Мамед Гашимов и председатель Совета молодых ученых и специалистов Гянджинского отделения Эльнур Гасанов высказали свои предложения.