Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı və “Azərkimya” İB-nin fəaliyyətində AMEA-nın iştirakı genişləndiriləcək
Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı və “Azərkimya” İB-nin fəaliyyətində AMEA-nın iştirakının genişləndirilməsi perspektivlərinə həsr olunmuş məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan kimya elminin prioritet istiqamətlərindən biri kimi Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının yaradılmasında kimyaçı alimlərin iştirakının genişləndirilməsi qarşıya bir vəzifə kimi qoyulmuşdur. Alim AR Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş ümumi yığıncağında bu məsələni xüsusi vurğuladığını bildirdi. Onun sözlərinə görə, qeyd olunan vəzifənin aktuallığı dünya iqtisadiyyatının hərəkətverici qüvvəsi sayılan texnoparkların və sənaye parklarının iqtisadiyyatın biliklər və innovasiyalar əsasında formalaşmasına, kommersiya məhsuluna çevrilməsinə, elmə ayrılan vəsaitin səmərəliyinin yüksəldilməsinə xidmət etməsi ilə müəyyən olunur.
Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı və “Azərkimya” İB-nin ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi, kimya sənayesinin formalaşması və təkmilləşməsi kimi mühüm vəzifələri həyata keçirdiyini deyən məruzəçi bu prosesin səmərəliyinin əhəmiyyətli dərəcədə bilik və ixtiraların texnologiyalara, onların isə rəqabət qabiliyyətli yeni məhsullara çevrilməsindən asılı olduğunu dilə gətirdi. Bu baxımdan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkı və “Azərkimya” İB ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının əməkdaşlıq imkanlarının real zəmin üzərində formalaşdırılmasının və inkişaf etdirilməsinin tərəflər üçün faydalı olacağına əminliyini ifadə etdi.
İclasda, həmçinin AMEA-nın yeni strukturu təsdiq olundu, akademik İsmayıl İbrahimovun 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi, AMEA Rəyasət Heyətinin Elm və təhsil idarəsinin strukturunda dəyişlik edilməsi, Fizika, İqtisadiyyat institutlarının Elmi şuralarının yeni tərkibinin müəyyənləşdirilməsi, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının Elmi Şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi barədə qərarlar qəbul edildi.
İclasda kimya, fizika-riyaziyyat və texnika elmləri üzrə 2015-ci il Nobel mükafatı laureatları haqqında da məlumat verilib.

НАНА расширит свое участие в деятельности Сумгаитского химического промышленного парка и производственного объединения «Азерхимия»
На  очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), состоявшемся 9 декабря в Президиуме НАНА, был заслушан доклад академика-секретаря Отделения химических наук НАНА, академика Дильгама Тагиева «Перспективы расширения участия Национальной академии наук Азербайджана в деятельности ООО «Сумгаитский химический промышленный парк» и производственного объединения «Азерхимия»». Напомнив о мыслях Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, озвученных им на Общем собрании, посвященном 70-летнему юбилею НАНА, академик Дильгам Тагиев подчеркнул, что приоритетным направлением и одной из важных задач химической науки Азербайджана является расширение участия ученых-химиков в развитии ненефтяного сектора и в деятельности ООО «Сумгаитский Химический Промышленный Парк».
Он отметил, что актуальность этой задачи определяется тем, что это будет служить формированию технопарков и промышленных парков, считающихся в мире движущей силой экономики, на основе знаний и инноваций, превращению их в коммерческий продукт и повышению эффективности выделенных для науки средств. Подчеркнув, что промышленный парк играет ведущую роль в развитии ненефтяного сектора Азербайджана, создании и моделировании химической промышленности республики, он также добавил, что в будущем в составе этого промышленного парка будут функционировать 40-45 учреждений.
На заседании также была обсуждена новая структура Академии. Следующим обсуждался вопрос о проведении 100-летнего юбилея академика Исмаила Ибрагимова. Рассказывалось о работах Исмаила Ибрагимова, посвященных анализу и применению систем автоматического контроля и управления, исследованию современных проблем информатики, интеллектуальных и нечетких систем.
Далее было принято постановление о внесении изменений в структуру Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА, о новом составе научных советов Института физики и Шемахинской астрофизической обсерватории, а также Ученого совета Института экономики.