Akademik İsa Həbibbəyli Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancarla görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, dünya şöhrətli alim Əziz Sancarla görüşüb.
Görüşdən öncə dünya şöhrətli alim AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub. Eyni zamanda AMEA-TÜBİTAK Koordinasiya Mərkəzinə baxış keçirib, mərkəzin xatirə dəftərinə ürək sözlərini yazan ilk qonaq olub.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qonağa dəvəti qəbul edib ölkəmizə səfər etdiyi üçün minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, 29 noyabr 2023-cü il tarixində keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağında Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar AMEA-nın fəxri üzvü seçilib. Səfər çərçivəsində ona AMEA-nın Fəxri üzvü diplomu və vəsiqəsi təqdim olunacaq, Azərbaycan Respublikasının elmi ictimaiyyəti ilə geniş müzakirələri keçiriləcək.
Hazırda Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin liderliyində öz inkişafının yeni mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyasının da ölkəmizdə gedən proseslərə uyğun yeniləşmə mərhələsində olduğunu, “Elektron Akademiya”nın qurulması istiqamətində önəmli addımlar atıldığını, süni intellekt, rəqəmsal texnologiyalarla bağlı mühüm tədqiqatların aparıldığını vurğulayıb, bu yöndə TÜBİTAK-la əməkdaşlıq edildiyini bildirib.
AMEA rəhbəri Əziz Sancarın ölkəmizə səfərinin Türk dünyasında elmi əlaqələrin inkişafına növbəti töhfə verəcəyini söyləyib. Həmçinin “Türk Dünyası Aziz Sancar Doktora Bursu”nun verilməsini təklif edib.
Nobel mükafatı laureatı professor Əziz Sancar isə çıxışında AMEA-nın Ümumi yığıncağında Akademiyanın fəxri üzvü seçilməsi və ölkəmizə dəvətə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Ölkəmizə hər səfərindən məmnun qaldığını deyən alim Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti ilə növbəti müzakirələrinin səmərəli keçəcəyinə inamını ifadə edib.
Daha sonra Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancara AMEA-nın hədiyyələri təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Əziz Sancarın səfəri iyunun 6-dək davam edəcək. Dünya şöhrətli alim AMEA-nın Ümumi yığıncağının Xüsusi iclasında “Türk dünyası elm siyasəti: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edəcək, ona AMEA-nın Fəxri üzvü diplomu və vəsiqəsi təqdim olunacaq. Həmçinin AMEA-nın Naxçıvan Bölməsini, elmi müəssisə və təşkilatlarını, eləcə də respublikanın ali təhsil müəssisələrini ziyarət edəcək.

The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli met with the Nobel Prize laureate, honorary member of ANAS, Professor of Biochemistry and Biophysics at the University of North Carolina, prominent scientist Aziz Sancar.
At first, outstanding scientist Aziz Sancar got acquainted with the building of the Presidium of ANAS and visited the ANAS- TÜBİTAK Coordination Center and wrote his heartfelt words in the Memory Book of the center.
Academician Isa Habibbeyli expressed his gratitude to the guest for accepting the invitation and visiting our country. He noted that Nobel Prize laureate Aziz Sancar was elected an honorary member of Azerbaijan National Academy of Sciences at the General Meeting of ANAS held on November 29, 2023. An honorary member diploma and a certificate of ANAS will be presented to the prominent scientist and wide discussions with the scientific community of the Azerbaijan Republic will be held during his visit.
The academician Isa Habibbeyli said that currently Azerbaijan had stepped into a new stage of its development under the leadership of President Ilham Aliyev and underlined that the National Academy of Sciences was in a stage of renewal according to the processes going on in our country. The academician Isa Habibbeyli noted that significant steps were taken for the creation of the “Electronic Academy”, as well as important research was carried out on Artificial Intelligence and digital technologies. He also highlighted the cooperation with TÜBİTAK in this direction.
The president of ANAS said that the visit of Aziz Sancar to our country would be another contribution to the development of scientific relations in the Turkic World. He also proposed the realization of the “Turkic World Aziz Sancar Doctoral Scholarship”.
During the meeting, Nobel Prize laureate Professor Aziz Sancar expressed his gratitude to the leadership of ANAS for his election as an honorary member of the Azerbaijan National Academy of Sciences at the General Meeting of ANAS and invitation to Azerbaijan. The scientist said that he had always been pleased with the visits to Azerbaijan and expressed his confidence that the next discussions with the scientific community of Azerbaijan would be fruitful.
Afterward, the gifts of ANAS were presented to Nobel Prize laureate Aziz Sancar.
It should be mentioned that the visit of Aziz Sancar will last till June, 6. The outstanding scientist will report on the theme “Turkic world science policy: realities and challenges” at the special meeting of ANAS and will be presented with an honorary member diploma and a certificate of ANAS. The scientist Aziz Sancar will also visit the Nakhchivan Division of ANAS, its scientific institutions and organizations as well as the higher educational institutions of the republic.