Dekabrın 18-də Təcrübə-Sənaye Zavodunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) elmi müəssisələrinin Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, elmi müəssisələrinin direktorları, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbə rəisləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iştirakçıları salamlayıb və gündəlikdə olan məsələlərlə bağlı məlumat verib. Bu ilin yekunlarına dair görülmüş işlərə toxunan akademik bildirib ki, 2015-ci il AMEA üçün kifayət qədər uğurlu, səmərəli və məhsuldar il olub. Akademik Akif Əlizadə bu il ərzində akademiyanın 26-sı beynəlxalq olmaqla, 60-a yaxın mötəbər tədbir keçirdiyini iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.
Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramının icrasına dair görülən işlər haqqında məlumat verən akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, bu strategiyanın uğurla həyata keçirilməsi elmi tədqiqatların istiqamətlərini ölkənin mühüm ictimai-mədəni məsələlərin həllinə, eləcə də dünya elminin prioritet istiqamətlərinə uyğun müəyyənləşdirilməsinə, elmdə idarəetmə sisteminin modernləşdirilməsinə, elm və təhsilin inteqrasiyasına, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılmasına və s. müsbət təsir göstərib.
Daha sonra AMEA-nın təsərrüfat subyektlərinin mövcud vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələri, doktoranturaya qəbul prosesinin gedişi, doktorantlar arasında sosioloji sorğunun keçirilməsi, AMEA-nın magistraturasında qış imtahan sessiyasına hazırlıq məsələləri, AMEA və Belarus Milli Elmlər Akademiyası arasındakı elmi texniki əməkdaşlıq və “Nature Publishing Group” və “Palgrave Macmillan” nəşriyyatları ilə əlaqələrin yaradılması ilə bağlı təkliflər haqqında AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev və digər natiqlərin çıxışları dinlənilib.

Next meeting of the Board of Directors of scientific institutions of ANAS
Next meeting of the Board of Directors of scientific institutions of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). The meeting was attended by President of ANAS, Vice-president, Academician-secretary of ANAS, Academician-secretary of the scientific departments, directors of research institutes and organizations, heads of departments and divisions of the ANAS Presidium Administration.
Opening the event, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh welcomed the participants and acquainted them with the issues on the agenda. Referring to results of the year and the works carried out of this year, President of ANAS noted that, 2015 was quite successful, fruitful and productive for the organization, and added that this year by the Academy was conducted about 60 major events, 26 of which were at the international scale.
Speaking about the work carried out for the implementation of the "State Program for implementation of the National Strategy for the development of science", Academician Akif Alizadeh noted that, the successful implementation of this strategy had a positive influence on the choice of spheres of scientific research in accordance with the important socio-cultural challenges of the country, as well as priority trends in world science, modernization of control systems in the scientific field, the integration of science and education, improvement of social welfare of the researchers, etc.
Then were discussed issues such as the status of the subjects of management of ANAS and their challenges, the process of admission to doctoral studies conducting a sociological survey among PhD students, preparations for the winter examination session in the magistracy of ANAS, scientific and technical cooperation between ANAS and the National Academy of Sciences of Belarus, creation relations with publishers "Nature Publishing Group" and "PalgraveMacmillan". Were announced proposals on these issues.
Therefore acted Academic Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev, Head of the Administrative Department of ANAS, PhD in Political Science Fatali Abdullayev, Head of the Department of Education and Science of the Presidium Administration of ANAS, PhD Aminaga Sadigov, Head of International Relations and PhD in geological-mineralogical sciences Gulam Babayev and others.