Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Darhan Kıdıralının başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
İlk olaraq akademik Akif Əlizadə qonaqları salamlayaraq türkdilli ölkələr arasında tarixi-mədəni əlaqələrdən və bu ölkələrin elminin inkişafında Beynəlxalq Türk Akademiyasının xidmətlərindən danışıb, səmərəli fəaliyyətinə görə elmi təşkilatın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Öz növbəsində səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən akademik Darhan Kıdıralı Beynəlxalq Türk Akademiyasının fəaliyyəti, məqsəd və vəzifələri, eləcə də Akademiyaya üzv olan ölkələr arasında ortaq türk elmi əməkdaşlığının inkişafı barədə məlumat verib. Akademik türkdilli ölkələr arasında müxtəlif sahələrdə elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsində beynəlxalq təşkilatın rolundan bəhs edib. D.Kıdıralı bildirib ki, 2013-cü ildə beynəlxalq status qazanan elmi təşkilat hazırda tarix, ədəbiyyat, mədəniyyət və türkologiya sahəsində fəaliyyətini genişləndirməkdədir.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə əməkdaşlığından və bu əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrdən danışıb. Akademik bildirib ki, ötən il böyük azərbaycan mütəfəkkirlərindən Əli bəy Hüseynzadənin və Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin yubileyləri keçirilib. Bu il isə Akademiyanın təşkilatçılığı ilə “Ortaq türk ədəbiyyatı” proqramının və dərsliyinin çap etdirilməsi üçün ilkin hazırlıq işlərinə başlanılıb, bundan başqa, “Ortaq Atalar Mirası” adlı 100 cildlik nəşrin ilk 10 cildinin çapı üçün müzakirələr aparılır. Akademik onu da qeyd edib ki, AMEA “Ortaq Atalar Mirası” layihəsinə daxil edilmiş “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının Drezden və Vatikan nüsxələrinin çapını, həmçinin “Koroğlu” dastanı və digər bu kimi nəşrlərin hazırlanmasını öz üzərinə götürüb. Alim görüşdə ölkəmizin ümumtəhsil məktəblərində 8-ci sinifdən başlayaraq ortaq türk tarixinə dair dərsliklərin tədris olunması təklifini də səsləndirib.
Tədbirdə akademik Akif Əlizadə türkdilli ölkələrin elmlər akademiyaları ilə birgə humanitar elmlər sahəsində fəaliyyətlə yanaşı, gələcəkdə geologiya, fizika, kimya, biologiya və digər elmi sahələrdə bu ölkələr üçün ortaq elmi problemlərə dair müştərək tədqiqatlar aparmaq və birgə layihələr həyata keçirmək təşəbbüsünü irəli sürüb.
Sonda akademik Darhan Kıdıralı türk elmi əməkdaşlığında xidmətlərinə görə akademik İsa Həbibbəyliyə Beynəlxalq Türk Akademiyasının gümüş medalını təqdim edib.
Görüşdə Qazaxıstanın ölkəmizdəki səfirliyindən nümayəndələr, qazaxıstanlı alimlər, həmçinin AMEA-nın Humanitar və İctimai elmlər bölmələrinin akademik-katibləri və elmi müəssisələrdən alimlər iştirak ediblər.

ANAS President, Academician Akif Alizadeh met with a delegation headed by President of the International Turkic Academy Darkhan Kydyrali. Welcoming the guests, Academician Akif Alizadeh spoke about the historical and cultural relations between the Turkic-speaking countries and the merits of the International Turkic Academy in the development of science in these countries. He thanked the leadership of the scientific organization in such a fruitful activity.
In turn, Academician Darkhan Kidirali thanked the leadership of ANAS for the warm welcome and spoke about the activities, aims and objectives of the International Turkic Academy, as well as on the development of scientific cooperation between Turkic countries that are members of this organization.
At the meeting, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli talked about cooperation with the International Turkic Academy. He noted that, within this cooperation a number of projects are realized. Last year, were held anniversary of the great thinkers of Azerbaijan, Ali bey Huseynzadeh and Mammad Emin Rasulzadeh. And this year, under organization of Academy started preparations for publication of the program and the textbook "Common Turkic literature".
In addition, negotiations are underway for the publication of the first 10 volumes of the 100-volume book titled "The common heritage of ancestors". Academician also emphasized that, ANAS took over the training included in the project "The common heritage of ancestors" of the Dresden and Vatican copies of epos "Kitabi-Dede Gorgud," and the epos "Koroglu" and other similar publications. Scientist announced a proposal to start teaching common Turkic history in secondary schools of the country, starting with the 8th grade.
At the event Academician Akif Alizadeh put forward a proposal to develop cooperation between the Academies of Sciences of Turkic-speaking countries, not only in the humanitarian field, but also conduct joint research and implement joint projects that general to these countries, scientific problems in areas such as geology, physics, chemistry, biology, etc.
Next Darkhan Kydyrali donated the silver medal of the International Turkic Academy Academician Isa Habibbeyli for his merits in development of Turkish scientific cooperation.
The meeting was attended by representatives of the Embassy of Kazakhstan to Russia and Kazakhstan scientists, Academician-Secretary of Humanitarian and Social Sciences of ANAS, as well as scientists from research institutions of the Academy.