Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Azərbaycan Respublikasının Xalq yazıçısı, Əməkdar jurnalist, tərcüməçi, ədəbiyyatşünas, fil.ü.f.d. Elmira Axundovanın yeni nəşr edilmiş 2 cilddən ibarət “Aranızda ən böyük dissident mən idim! Heydər Əliyev və yaradıcı ziyalılar” («Самым большим диссидентом среди вас был я! Гейдар Алиев и творческая интеллигенция») və “Ədəbi gəzintilər: Zaman... Süjetlər... Düşüncələr” («Литературные странствия: Время… Сюжеты… Мысли») adlı kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarov, Xalq artisti professor Xuraman Qasımova, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbələrinin, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin nümayəndələri və KİV əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tanınmış ədəbiyyatşünas Elmira Axundovanın Azərbaycanda və onun hüdudlarından kənarda professional publisist kimi qəbul olunduğunu vurğulayıb. Elmira Axundovanın Ulu Öndər Heydər Əliyev haqqında birinci sənədli bioqrafik romanın müəllifi olduğunu qeyd edən Akademiya rəhbəri vurğulayıb ki, təqdimatı keçirilən kitablar bir-birini tamamlayaraq ölkənin görkəmli şəxsiyyətlərinin, ziyalılarının Ulu Öndərə münasibətlərinə dair müsahibə və oçerkdir, Heydər Əliyev epoxasının mühiti və müasirləri ilə birlikdə strategiyasını, siyasətini göstərərək unikal şəkillərlə zəngindir.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, yazıçı Elmira Axundova Ümummilli Liderin siyasi coğrafiyasından bəhs edən çoxcildli əsərləri ilə alternativi olmayan qiymətli mənbələrin müəllifidir və Dövlət Mükafatına layiq görülmüş 6 cilddə, 7 kitabdan ibarət “Heydər Əliyev. Şəxsiyyət və zaman” epopeyası onun şah əsəridir.
Daha sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Asif Rüstəmli “Xalq yazıçısı Elmira Axundovanın yeni kitabları: dahi şəxsiyyətə və əbədi mövzulara yenidən baxış” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə, həmçinin Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarov, Xalq artisti professor Xuraman Qasımova, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Lalə Həsənova və “Qobustan” jurnalının baş redaktoru Pərvin Nurəliyeva çıxış edərək Xalq yazıçısı Elmira Axundovanın əsərlərinin Heydər Əliyev irsinin öyrənilməsi üçün dəyərli mənbə olduğunu qeyd ediblər. Vurğulanıb ki, Heydər Əliyev yaradıcı insanlara həmişə xüsusi hərarətlə yanaşıb, onların problemləri ilə daim maraqlanıb. Çıxışlarda, həmçinin müəllifin görkəmli siyasətçinin milli mədəniyyətin inkişafındakı xidmətlərini hərtərəfli işıqlandırdığı da ətraflı qeyd olunub.
Sonda çıxış edən Xalq yazıçısı, fil.ü.f.d. Elmira Axundova təqdimatı keçirilən əsərlərinin ərsəyə gəlmə prosesindən danışıb, tədbirin təşkilinə görə Akademiya rəhbərliyinə və iştirakçılara dərin minnətdarlığını bildirib.

В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) Национальной академии наук Азербайджана состоялась презентация книг народного писателя Азербайджанской Республики, заслуженного журналиста, переводчика, литературоведа, доктора философии по филологии Эльмиры Ахундовой «Самым большим диссидентом среди вас был я! Гейдар Алиев и творческая интеллигенция» в двух томах и «Литературные странствия: Время… Сюжеты… Мысли».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, народный художник академик Омар Эльдаров, народная артистка профессор Хураман Гасымова, председатель Совета печати Азербайджана Рашад Меджид, представители отделов аппарата Президиума НАНА, Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, Института философии и социологии НАНА, ЦНБ, Союза писателей Азербайджана, а также сотрудники СМИ.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что известный литературовед Эльмира Ахундова считается в республике и за ее пределами талантливым и плодотворным публицистом. Сказав, что Эльмира Ахундова – автор первого документального биографического романа об общенациональном лидере Гейдаре Алиеве, руководитель НАНА сообщил, что книги, презентация которых проходит сегодня, дополняют друг друга, в них приводятся интервью и очерки, связанные с отношением известных лиц и представителей интеллигенции к Великому лидеру, стратегией и политикой, проводимой Гейдаром Алиевым, издания богаты уникальными фотографиями, в которых отражена эпоха Общенационального лидера.
Академик Иса Габиббейли отметил, что Эльмира Ахундова является автором ценных источников, ее многотомные труды, не имеющие альтернативы, повествуют о географии, которую охватывала политика Гейдара Алиева, а наиболее ценным трудом писателя является эпопея «Гейдар Алиев. Личность и эпоха» в 6-ти томах, 7-ми книгах, удостоившаяся Государственной премии.
Затем заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА профессор Асиф Рустамли выступил с докладом, посвященным новым книгам народного писателя Эльмиры Ахундовой.
На мероприятии также выступили народный художник академик Омар Эльдаров, народная артистка профессор Хураман Гасымова, председатель Совета печати Азербайджана Рашад Меджид, заместитель директора по научной работе Института философии и социологии НАНА доктор исторических наук Эйнулла Мадатли, ведущий научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии, доцент Лала Гасанова и главный редактор журнала «Гобустан» Парвин Нуралиева. В выступлениях отмечалось, что труды народного писателя Эльмиры Ахундовой являются ценными источниками для изучения наследия Гейдара Алиева. Подчеркивалось, что Гейдар Алиев всегда с особым вниманием относился к творческим людям, интересовался их проблемами, и автор всесторонне осветила заслуги Общенационального лидера в развитии национальной культуры.
В заключение выступила народный писатель, доктор философии по филологии Эльмира Ахундова, которая рассказала о процессе создания указанных книг и поблагодарила руководство Академии наук и всех участников за организацию мероприятия.