Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Azərbaycan Respublikasının Xalq yazıçısı, Əməkdar jurnalist, tərcüməçi, ədəbiyyatşünas, fil.ü.f.d. Elmira Axundovanın yeni nəşr edilmiş 2 cilddən ibarət “Aranızda ən böyük dissident mən idim! Heydər Əliyev və yaradıcı ziyalılar” («Самым большим диссидентом среди вас был я! Гейдар Алиев и творческая интеллигенция») və “Ədəbi gəzintilər: Zaman... Süjetlər... Düşüncələr” («Литературные странствия: Время… Сюжеты… Мысли») adlı kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarov, Xalq artisti professor Xuraman Qasımova, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbələrinin, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin nümayəndələri və KİV əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tanınmış ədəbiyyatşünas Elmira Axundovanın Azərbaycanda və onun hüdudlarından kənarda professional publisist kimi qəbul olunduğunu vurğulayıb. Elmira Axundovanın Ulu Öndər Heydər Əliyev haqqında birinci sənədli bioqrafik romanın müəllifi olduğunu qeyd edən Akademiya rəhbəri vurğulayıb ki, təqdimatı keçirilən kitablar bir-birini tamamlayaraq ölkənin görkəmli şəxsiyyətlərinin, ziyalılarının Ulu Öndərə münasibətlərinə dair müsahibə və oçerkdir, Heydər Əliyev epoxasının mühiti və müasirləri ilə birlikdə strategiyasını, siyasətini göstərərək unikal şəkillərlə zəngindir.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, yazıçı Elmira Axundova Ümummilli Liderin siyasi coğrafiyasından bəhs edən çoxcildli əsərləri ilə alternativi olmayan qiymətli mənbələrin müəllifidir və Dövlət Mükafatına layiq görülmüş 6 cilddə, 7 kitabdan ibarət “Heydər Əliyev. Şəxsiyyət və zaman” epopeyası onun şah əsəridir.
Daha sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri professor Asif Rüstəmli “Xalq yazıçısı Elmira Axundovanın yeni kitabları: dahi şəxsiyyətə və əbədi mövzulara yenidən baxış” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Tədbirdə, həmçinin Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarov, Xalq artisti professor Xuraman Qasımova, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Lalə Həsənova və “Qobustan” jurnalının baş redaktoru Pərvin Nurəliyeva çıxış edərək Xalq yazıçısı Elmira Axundovanın əsərlərinin Heydər Əliyev irsinin öyrənilməsi üçün dəyərli mənbə olduğunu qeyd ediblər. Vurğulanıb ki, Heydər Əliyev yaradıcı insanlara həmişə xüsusi hərarətlə yanaşıb, onların problemləri ilə daim maraqlanıb. Çıxışlarda, həmçinin müəllifin görkəmli siyasətçinin milli mədəniyyətin inkişafındakı xidmətlərini hərtərəfli işıqlandırdığı da ətraflı qeyd olunub.
Sonda çıxış edən Xalq yazıçısı, fil.ü.f.d. Elmira Axundova təqdimatı keçirilən əsərlərinin ərsəyə gəlmə prosesindən danışıb, tədbirin təşkilinə görə Akademiya rəhbərliyinə və iştirakçılara dərin minnətdarlığını bildirib.

The Central Scientific Library (CSL) of the Azerbaijan National Academy of Sciences hosted the presentation of the newly published two-volume books by Elmira Akhundova, the People’s writer of Azerbaijan Republic, an honored journalist, translator, literary historian, and PhD in philology. The books are titled “I was the Leading Dissident among You! Heydar Aliyev and Creative Intellectuals” and "Literary Journey: Time... Stories... Thoughts”.
The event brought together the president of ANAS, academician Isa Habibbeyli, People’s artist, academician Omar Eldarov, People’s artist, Professor Khuraman Gasimova, chairman of the Press Council of Azerbaijan Rashad Majid, representatives from the Departments of the Administration of the Presidium of ANAS, the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi, the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, the Central Scientific Library of ANAS, the Azerbaijan Writers’ Union and the mass media.
The president of ANAS, academician Isa Habibbeyli delivered an opening speech at the event, stating that well-known literary historian Elmira Akhundova is recognized as a professional publicist in Azerbaijan and beyond. Noting that Elmira Akhundova is the author of the first documentary biographical novel about National Leader Heydar Aliyev, academician Isa Habibbeyli said that the books presented here complement each other and consist of interviews and essays about the relationships between prominent personalities and intellectuals of the country and the National Leader. The sources are rich with unique photos depicting the environment and modernity of Heydar Aliyev's era.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that writer Elmira Akhundova, with her multi-volume works on the political geography of the National Leader, is the author of valuable sources that have no alternative. Her six-volume epic titled “Heydar Aliyev. Personality and Time” awarded the State Prize, is a masterpiece.
Later, the head of the Department of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi, Professor Asif Rustamli, presented a report titled “New books of the People’s writer Elmira Akhundova: Returning to Genius and Eternal Themes”.
People’s artist, academician Omar Eldarov, People’s artist, Professor Khuraman Gasimova, chairman of the Press Council of Azerbaijan Rashad Majid, deputy director for scientific works of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, doctor of historical sciences, Eynulla Madatli, leading scientific worker of the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi, PhD in philology, docent Lala Hasanova and editor-in-chief of “Gobustan” magazine Parvin Nuraliyeva, also made speeches at the event. They emphasized that the works of People’s Writer Elmira Akhundova are significant sources for studying the heritage of Heydar Aliyev. It was noted that Heydar Aliyev always paid special attention to creative individuals and was interested in their issues. The speeches also emphasized that the author comprehensively highlighted the contributions of the distinguished politician to the advancement of national culture.
Concluding the event, People’s writer and PhD in philology Elmira Akhundova spoke about the process of creating the books presented at the event and expressed her gratitude to the Academy leadership and participants for organizing the event.